Ružomberku chýbajú basketbalistky

Kým tréner a manažér basketbalového MBK Ružomberok volajú po posilnení kádra, konateľ klubu hovorí, že na angažovanie hráčky v tejto chvíli nie sú peniaze a nechce vyrábať dlhy.

Pri pokuse popísať komplexný obraz o situácii je potrebné vrátiť sa na začiatok sezóny. Basketbalový klub nezískal do rozpočtu tak veľkú sumu ako ročník predtým. Napriek tomu patrí zhruba pol milióna eur na športovú časť sezóny podľa konateľa a I. viceprimátora mesta Michala Lazára k tomu najväčšiemu, čo súčasný ženský klubový basketbal u nás má.

Mesto a Eco-Investment

Pravidelný sponzor, spoločnosť Eco-Investment Milana Fiľa, od ktorého dotácie vždy záleží, či bude hrať Ružomberok Európsky pohár a na akej úrovni, dal pre sezónu 2019/2020 do rozpočtu viac ako 350-tisíc eur.

Druhým veľkým sponzorom a majiteľom klubu je mesto Ružomberok. To ale prispieva nie na sezónu, ale na kalendárny rok. Na športovú časť je to 220-tisíc eur. Doslovne vzaté to znamená, že 110-tisíc klub mohol minúť v sezóne 2018/2019, teda vlani na jar, a druhú polovicu zase v aktuálnej sezóne 2019/2020 – v lete a na jeseň. K tomu treba prirátať menších, no stále kľúčových sponzorov, ako sú napríklad mestské podniky: vodárne, mestské lesy či CZT. Preto zhruba pol milióna eur na sezónu, ktoré musia uživiť aj mládež.

Radnica dáva do basketbalu aj ďalších 60-tisíc eur. Tie sú určené na prevádzku športových hál Koniareň, T-18 a ďalšie prenájmy telocviční v meste či Dolnom Kubíne.

Úspornejšia sezóna

Vlani boli čísla ďaleko väčšie, čo fanúšik postrehol aj na tak jednoduchom, no najdôležitejšom ukazovateľovi – hráčkach. Ellenbergová, Jefferyová či Šiksniuteová, hoci vo výborne zladenom kolektíve, boli individuality samé o sebe. No dnes tu nie sú, lebo im nebolo z čoho ponúknuť nové kontrakty. Popri nich však vyrástli dnešné, aj reprezentačné opory klubu: Miroslava Mištinová či Oľga Yatskovetsová. K nim prirátajme Radku Stašovú a Alicu Moravčíkovú. Spolu sú už viacročná kostra a stálice MBK Ružomberok. V podstate od príchodu Juraja Suju na lavičku.

V lete teda musela Ruža prikúpiť nové akvizície, a keďže bolo menej peňazí, zamerala sa na kvalitné Slovenky: Nikola Dudášová a Michaela Ráková Fekete. Ďalšia sa na trhu pre Ružomberok nenašla, a tak si Juraj Suja vyhliadol mládežnícku reprezentantku Srbska Teodoru Turudićovú. K nim prišla mladá Viktória Havranová a tri juniorky z domácej liahne: N. Uramová, E. Škvareková, V. Mesíková.

Ak počítate, ide o sedem hotových hráčiek. K nim štyri mladšie, talenty, ktoré by mohli rásť. Už to bol hraničný stav pre zvládnutie celej sezóny. Aj napriek tomu, že všetci rátali s jesenným návratom maródujúcej Lucie Kelčíkovej.

Bolo jasné, že toto nie je káder na play-off Európskeho pohára a Juraj Suja to od začiatku sezóny jemne dávkoval aj verejnosti. Aby to však nedopadlo až tak zle, narýchlo prišla Sherise Williamsová. So zmluvou do decembra 2019 – teda na Európsky pohár a opciou na zvyšok sezóny.

Williamsová čo-to pomohla, ale nezapadla. Do kolektívu ani na palubovku. Jej výkony boli, na status a zaužívaný obraz americkej basketbalistky v Ružomberku, sklamaním. Preto na konci roka odišla.

Máme či nemáme na novú hráčku

Práve v decembri 2019 začali súčasné problémy.

„Ja mám obavy z úzkeho kádra od septembra. Už som to povedal, chodíme po tenkom ľade a ten sa začína pod nami prelamovať. Dnes to bolo s vypätím všetkých síl a z tohto zápasu sa budeme spamätávať veľmi dlho,“ povedal po poslednom stretnutí s Piešťanmi k situácii v šatni tréner Juraj Suja.

Spomínaná Williamsová odišla. Operované koleno Lucie Kelčíkovej vydržalo sedem zápasov a po nešetrnom faule v Košiciach ju poslalo ešte v decembri na ďalšiu operáciu. No a koleno prestalo poslúchať aj Michaelu Rákovú Fekete – hovoríme „iba“ o menisku, a „len“ o zhruba mesačnej absencii, no ktovie, ako to napokon dopadne.

Výsledok? V kádri zostalo šesť hráčiek schopných čeliť akémukoľvek súperovi v lige. Dajme tomu, že herne to dokáže aj siedma Alžbeta Havranová, len zatiaľ to nevidieť v tímovej produktivite. To je všetko. Tri juniorky podľa trénera Suju zatiaľ na extraligu nedorástli. Chce to čas.

„Pri nepredĺžení zmluvy s Williamsovou sme počítali s tým, že ju nahradíme do konca sezóny Američankou Flukerovou. Bola za tie isté peniaze, vyzerala, že aj v lepšej kvalite. Konateľ klubu ale jej nákup stopol,“ hovorí o vzniku nepríjemnej situácii v klube výkonný riaditeľ a manažér Radoslav Popelka.

„Keď sme išli do pohára FIBA, kupovali sme Williamsovú s tým, že máme na ňu so všetkými výdajmi 15-tisíc eur a bude tu do decembra 2019. Bola možnosť za tie peniaze kúpiť aj dve alebo tri lacnejšie  hráčky, čo som aj navrhoval, ale realizačný tím sa rozhodol pre Američanku. Nie je pravda, že by som sľúbil ďalšiu hráčku po jej odchode,“ bráni sa konateľ MBK a viceprimátor mesta Ružomberok Michal Lazár.

Z rovnakého dôvodu klub neangažoval už dohodnutú Teréziu Páleníkovú. Skončila u rivala v Piešťanoch. Spomínaná Flukerová napokon v Young Angels Košice.

Ružomberčanky zvalcovali bratislavské basketbalistky. Padla aj prvá stovka

Prázdna pokladňa verzus kvalitný basketbal

Podľa Lazára klub už minul peniaze, ktoré boli vyčlenené na prípadné posily. „Sme obchodná spoločnosť, ktorá sa riadi rozpočtom. V kalendárnom roku 2019 klub hospodáril celkovo so sumou 740-tisíc eur spolu s nákladmi na halu a telocvične to bolo viac ako 800-tisíc. Väčšiu časť klub spotreboval na jar majstrovskej sezóny 2018/2019. Peniaze na prvú časť sezóny 2019/2020, kde sme hrali Európsky pohár FIBA, sme tiež minuli. Z toho, čo nám zostalo na zvyšok aktuálnej sezóny nie je možné kúpiť novú hráčku. Prispelo k tomu aj vyrovnávanie niektorých záväzkov z predchádzajúcej sezóny, ktoré sme platili už z rozpočtu na aktuálny ročník,“ vysvetľuje.

Podľa Popelku však nejaké peniaze sú. Ďalšie je potrebné zohnať, možno aj u iných sponzorov, čo je úloha práve pre vedenie klubu.

„Tréningové prostredie môžu vytvárať len hráčky, pokiaľ ich nemáme, tréningové prostredie neexistuje. Tréner má zviazané ruky a nemôže si robiť svoju robotu. My hráme basketbal, basketbal sa hrá päť na päť a my takýto tréningový proces, Bohužiaľ, nemáme,“ upozorňuje riaditeľ Radoslav Popelka.

Ako príklad dáva posledný zápas s Piešťanmi.

„Tie dievčatá bojovali, hrali basketbal na kolenách, hádzali sa po zemi pre tento klub, dávno som nevidel také oduševnenie. O to väčší dôvod je to pre nás ostatných pripraviť im podmienky a dať im šancu vybojovať si na konci sezóny úspech. Takto im ju berieme a navyše ohrozujeme ich zdravie, pretože v tak malom počte a pri takej záťaži riskujeme aj ich zranenie,“ opisuje Popelka dôvody, pre ktoré je potrebné kúpiť aspoň jednu hráčku.

„Čaká ma stretnutie s vedením spoločnosti Eco-investment a rokovanie o rozpočte pre basketbal. Zatiaľ máme od nich prísľub dotácie pre nasledujúcu sezónu, ale nič nie je dohodnuté a spečatené. Nákup hráčky znamená, že by sme museli zobrať práve z rozpočtu pre ročník 2020/2021. Keďže jeho celkovú výšku zatiaľ nepoznáme, nemôžem v tejto chvíli nič sľúbiť,“ ozrejmil svoj postup v tejto veci Michal Lazár.

Rozhodnú rokovania s Eco-investment

Aj Lazár aj Popelka vyjadrili pre náš portál veľkú vďaku práve Eco-investmentu a mestu Ružomberok za to, že basketbal dlhodobo podporujú.

„Len vďaka generálnemu sponzorovi, spoločnosti Eco-investment, môžeme hrať Európsky pohár,“ hovorí Lazár.

„Máme za sebou silného sponzora, ktorému treba poďakovať za všetky sezóny, ktoré nás podporuje. Pravda ale je, že v športe nevieme naplánovať niektoré veci do detailov. A určite nie počet a závažnosť zranení,“ vysvetľuje Popelka.

„Máme päť reprezentantiek Slovenska, jednu reprezentantku Srbska, jednu reprezentantku Ukrajiny. Plus mladé Slovenky. Ktorý slovenský tím ma toľkoto kvalitných slovenských hráčiek? Myslím si, že ani jeden. Veľmi verím schopnostiam nášho realizačného tímu, že budú bojovať o najvyššie priečky. Očakáva to sponzor aj mesto. Buďme vďační za to, čo máme. Samozrejme, nevylučujem aj iné alternatívy výsledku. Chápem, že treba novú hráčku. Máme dva týždne, aby sme stihli do konca prestupového obdobia niečo vymyslieť a situáciu sa pokúsili vyriešiť, musíme sa však chovať zodpovedne a nevyrábať ´sekeru´  pre ďalšie obdobie“, nechal náznak úspešného konca Michal Lazár.

„Nie je to naša chamtivosť po hráčkach. Chceme len dôstojne reprezentovať mesto, sponzorov, klub a hrať basketbal aj v tréningu päť na päť. Je to dôležité, aby sme dali dievčatám aspoň šancu na úspech a urobiť všetko preto, aby sa férovo a rovnocenne mohli oň pobiť. Nehovorím, že jedna hráčka všetko vyrieši a zabezpečí, ale môže v tejto kritickej situácií pomôcť,“ vraví Popelka.

Ide aj o budúcu sezónu

Podľa manažéra R. Popelku je v tejto chvíli dôležité nielen riadne dohrať sezónu, ale čo najskôr zabezpečiť a naplánovať rozpočet pre ďalšiu 2020/2021.

„Piatim hráčkam končí zmluva plus šiesty je tréner. Ak nevieme rozpočet, nemôžeme začať rokovania o ich predĺžení a vystavujeme sa riziku, že pre neskorý začiatok rokovaní prikývnu niekomu inému. Začína ísť aj o budúcnosť ženského basketbalu, preto verím, že mesto ako majiteľ klubu urobí všetko pre úspešné vyriešenie problémov,“ hovorí na záver Popelka.

Podľa neho by prípadný odchod slovenských dievčat z kádra znamenal prakticky rozpadnutie A-družstva Ružomberka.

Michal Lazár nám potvrdil, že rokovania s generálnym sponzorom o rozpočte ho čakajú niekedy v najbližších dvoch týždňoch.

Titulná fotografia – Juraj Suja, Radka Stašová, Michaela Ráková Fekete a Viktória Havranová pred zápasom s Piešťanmi. Foto – Rudo Maškurica.

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.