Kde v okolí Ružomberka si zakorčuľujete?

Prevádzkari klzísk zaznamenali tento rok veľký záujem o korčuľovanie na ľadových plochách. Zisťovali sme, kde v okolí Ružomberka môžete navštíviť verejné klziská.

Zimná sezóna pripomína skôr jarné či jesenné obdobie. Nič nenasvedčuje tomu, že už je polovica januára za nami. Teploty sú väčšinou nad nulou a keď aj nasneží, po chvíli už sneh nebadať.

Rodiny s deťmi, ale i jednotlivci vyhľadávajú, okrem lyžovania, aj inú zábavu počas teplej zimy. Vo väčšine prípadov siahnu po svojich zaprášených korčuliach, ktoré kedysi využívali na zamrznutých jazerách a vyrazia na okolité klziská. Mnohé z nich, ktoré sú odkázané na prírodný ľad, však nefungujú. Aké má dolný Liptov možnosti verejného korčuľovania?

Klzisko v Čutkove

Azda najbližším pre Ružomberčanov je atraktívne klzisko v Čutkovskej doline, ktoré ponúka návštevníkom každodenné korčuľovanie pod holým nebom od 12:30 do 18:00 h s osvetlením. Vstup na 33 x 18 metrov veľké klzisko pre deti do 12 rokov vychádza na 2 eurá, deti od 12 rokov a dospelí zaplatia 4 eurá. Lístky kúpite priamo pri klzisku, prípadne v Kolibe Fatranka, ale aj na recepcii v Kolibe u dobrého pastiera.

Možnosťou je i korčuľovanie zadarmo, a to každú sobotu od 15:30 do 18:00 h. Mimo vyhradené časy je klzisko prednostne prenajímané pre školy a uzavreté skupiny. Na klzisko si pribaľte aj vlastné korčule, pretože v blízkosti ľadovej plochy nenájdete žiadnu požičovňu korčúľ.

Verejné klzisko v Čutkovskej doline. Foto: FB/Klzisko-Čutkovská dolina

Prevádzkari klziska v Čutkovskej doline sa tento rok dôkladne pripravili a vylepšili údržbu súvisiacu s potenciálnym prívalom snehu a prácou s rolbou na ľadovej ploche. Skvalitnili tiež podmienky pre korčuliarov a iných návštevníkov. ,,Pre korčuliarov sme vybudovali prestrešenie “striedačky”, aby sa mohli komfortne prezuť a pripraviť na korčuľovanie. V bufete sme doplnili sortiment pre občerstvenie športovcov aj sprevádzajúcich,“ uviedli prevádzkari klziska. Počas zimných prázdnin navštívilo ľadovú plochu v Čutkovskej doline miestami viac ako 100 návštevníkov za jeden deň.

Brány klziska sú otvorené podľa uvedených hodín a prevádzkari neplánujú predčasne ukončiť fungovanie ľadovej plochy. ,,Klzisko bude otvorené, pokiaľ nám to dovolia vonkajšie poveternostné podmienky. Ak vonkajšia teplota nepresiahne 8° C a nebude pršať, mali by sme byť schopní klzisko prevádzkovať,“ podotkli prevádzkari.

Odporúčame však sledovať sociálne siete alebo webovú stránku prevádzkara klziska, pretože otváracie hodiny sa často menia, z dôvodu nepriaznivého počasia.

Zimný štadión v meste

Navštíviť môžete aj Zimný štadión v Ružomberku, ktorý poskytuje verejné korčuľovanie každú stredu, štvrtok a nedeľu. Časy sa taktiež menia, najmä kvôli aktivitám na klzisku. ,,Pokiaľ nie je určené inak, v nedeľu sa môžu návštevníci pokorčuľovať pravidelne od 15:15 do 16:15 h, od 16:30 do 17:30 h a od 18:45 do 19:45 h. Aktuálny rozpis ľadovej plochy nájdete na webovej stránke,“ uviedol správca štadiónu Jozef Horváth.

Za vstup pre dieťa do 10 rokov zaplatíte 2 eurá a dospelý 3 eurá. Aj v tomto prípade si so sebou pribaľte korčule.

Liptovská Osada aj s požičovňou korčúľ

Ďalším favoritom, ktorý obľubujú najmä partie mladých z okolitých obcí, ale aj rodiny s deťmi, je klzisko v multifunkčnom areáli Gothal v Liptovskej Osade. Vonkajšia ľadová plocha s rozmermi 30 x 15 metrov disponuje umelým chladením a vo večerných hodinách aj osvetlením.

Aktuálne otváracie hodiny sú od piatka do nedele, piatok v čase od 14:00 do 20:00 h a počas víkendu od 10:00 do 20:00 h. ,,Otváracie hodiny sa môžu priebežne meniť, preto odporúčame sledovať aktuálne informácie o otváracích hodinách na webe alebo sa informovať na recepcii,“ uviedla Zuzana Gašparovičová z marketingového oddelenia areálu Gothal.

Klzisko v Liptovskej Osade je dostupné pre ubytovaných, ale aj návštevníkov z celého Slovenska i zahraničia. Foto: archív Gothalu

Pre ubytovaných v rezorte platí cena 2 eurá na tri hodiny pre dieťa do 100 centimetrov alebo do 15 rokov a 4 eurá pre dospelého. Neubytovaní za verejné korčuľovanie zaplatia 3 eurá v prípade dieťaťa a 5 eur v prípade dospelého.

Na tomto mieste nájdete aj požičovňu korčúľ, kde si vyberú dámy, páni i deti. Za požičanie preferovaného typu a veľkosti korčúľ zaplatíte jednotnú cenu 5 eur. ,,Pre najmenších korčuliarov máme k dispozícii pripravené aj detské prilby či oporné pomôcky. Pri prenájme ľadovej plochy pre partičku hokejistov požičiavame bránky zadarmo,“ predstavila pestrú ponuku Gašparovičová. Požičovňu nájdete na recepcii v budove Vodného sveta, cez ktorú sa zároveň dostanete na klzisko.

V Gothali okrem korčúľ požičiavajú aj oporné pomôcky pre začiatočníkov, aby sa deti bezpečne pohybovali po ľadovej ploche. Foto: archív Gothalu

Podľa marketingovej manažérky tento rok nebolo jednoduché otvoriť verejné korčuľovanie pre záujemcov. Vyhľadávaný rezort potrápila nielen pandémia, ale aj vysoké ceny energií. ,,Vzhľadom na náročné pandemické obdobie, ktoré má sektor cestovného ruchu za sebou, a taktiež s prihliadnutím na ceny energií, považujeme za veľký úspech a nadštandard, že sa nám klzisko aj v tejto sezóne podarilo pre hostí sprevádzkovať,“ skonštatovala Gašparovičová a dodala, že ich prioritou bolo neukrátiť hostí o túto obľúbenú službu.

Klzisko pre verejnosť otvorili ešte pred Vianocami a počas celých zimných prázdnin bolo plne využité nielen ubytovanými hosťami, ale aj návštevníkmi z okolia. Verejné korčuľovanie plánujú mať otvorené dovtedy, kým to umožnia poveternostné podmienky.

Donovaly majú klzisko bez poplatku

Posledným z našich tipov na korčuliarske šantenie je umelo chladené klzisko na Donovaloch, ktoré je pre všetkých návštevníkov úplne zadarmo. Veľkosť ľadovej plochy je približne 15 x 28 metrov a jeho prevádzka funguje každý deň od 9:30 do 20:00 h, v prípade priaznivého počasia.

V okolí klziska máte hneď dve možnosti, kde vám požičajú korčule – pri klzisku alebo v požičovniach v centre obce. Za hodinové vypožičanie korčúľ zaplatíte 5 eur, dve hodiny vás vyjdú na 7 eur alebo si môžete požičať korčule na celý deň a zaplatíte 12 eur.

Prevádzkari klziska si tento rok pre návštevníkov pripravili viaceré vylepšenia, ktoré zahŕňajú občerstvenie, večernú zábavu, ale aj novinku pre nelyžiarov. ,,Túto zimnú sezónu je počas večera priamo pri ľadovej ploche otvorený stánok, v ktorom si návštevníci môžu dať teplý čaj a iné nápoje, prípadne niečo malé po zub. Zároveň máme každý piatok od 18. do 21. hodiny párty s DJ-om na Záhradišti a v prípade dobrých snehových podmienok aj novinku SNOOC Ski,“ priblížila Adriana Kubalová z Klientskeho centra PARK SNOW Donovaly.

Novinka SNOOC Ski pre nelyžiarov. Foto: archív PARK SNOW Donovaly

Klzisko každoročne navštívi množstvo zvedavcov nielen z okolitých obcí, ale z celého Slovenska či zahraničia. Na ľadovej ploche sa stretne naraz aj 20 až 40 korčuliarov. Podľa Kubalovej chcú mať chladené klzisko otvorené minimálne do polovice marca.

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Mám vyštudovanú masmediálnu komunikáciu. Počas školy som pôsobila ako moderátorka v lokálnom rádiu, kde som mala svoju reláciu. Okrem rozprávania do mikrofónu a písania príbehov, rada pomáham aj "handmade" výrobcom so sociálnymi sieťami a prezentáciou na internete. V RK Magazíne pracujem ako redaktorka a web editorka portálu rkmagazin.sk. Milujem dobrodružné cestovanie, prechádzky v prírode, varenie a dobrú knihu pri káve.