Keď je lepšie učiť sa na chybách druhých

Ružomberok bol v polovici apríla už po druhý raz cieľom zážitkovo-preventívnej akcie pre mládež s názvom Exit Tour.

Šikana, domáce násilie, sociálne siete, zdravá rodina, láska a vzťahy, sebahodnota či tlak blízkeho okolia. Niektoré z tém, ktoré často trápaia súčasnú mladú generáciu. Práve o nedávno nedávno počúvali a rozprávali ružomberskí žiaci a študenti počas preventívnej akcie s názvom Exit tour.

Ľudia, ktorí to prežili

Nešlo o prednášku pedagógov, ale ľudí, ktorí majú s jednotlivými oblasťami života na vlastnej koži prežité skúsenosti.

„Je to v našej spoločnosti čoraz viac potrebné. Rodičia nemajú v mnohých prípadoch čas na svoje deti. My sme tu preto, aby sme im povedali náš príbeh, ako sme riešili naše problémy, čo sme cítili, ako sme konali, čo bolo dobré a čo naopak nie. Snažíme sa im povedať, kam to až môže zájsť, aby sa použili z našich a nie vlastných skúseností,“ vysvetľuje priebeh prednášok Petra Ščehovičová zo žilinského tréningového centra Kompas, ktoré Exit Tour zorganizovalo.

„Je to veľmi pútavá forma prevencie. Mladí sú vtiahnutí cez atraktivitu hudby a ďalších mladých ľudí, ktorí sú ich vrstovníci a svedčia osobnými svedectvami, životnými príbehmi vďaka čomu sa rovesníkom vedia najlepšie prihovoriť,“ priblížil zmysel celého podujatia Dušan Schnierer z Nízkoprahového denného centra RK Prerod, ktoré Exit Tour pre Ružomberok sprostredkovalo a pomáhalo zabezpečiť.

Nie len rozprávanie

Zvolená forma neobsahovala len prednášky či besedy s jednotlivými lektormi. Program začal v každej škole koncertom anglickej kapely Crossfya, ktorá sa venuje kresťanskej tanečnej hudbe. A kapela mladých Angličanov z Manchesteru veruže získala v Ružomberku poriadny úspech.

„Každý deň začíname na každej škole koncertom. Je to iné, mládež to naštartuje, inšpiruje, vedia sa s hudobníkmi porozprávať. Je to turné, kde sme celý týždeň v jednom meste a každý deň na inej škole, preto sa aj Exit tour,“ hovorí Ščehovičová.

Do Ružomberka prišli po troch rokoch druhý raz. Počas týždňa navštívili Školu úžitkového výtvarníctva, Obchodnú akadémiu spolu so Spojenou školou, Základnú školu Zarevúca a Strednú zdravotnícku školu M. T. Schererovej.

Týždňové turné ukončil veľký koncert skupiny Crossfya v Sokolovni, ktorý bol otvorený pre všetkých.

Pomáhajú aj neznámi darcovia

Žilinské tréningové centrum Kompas sa zameriava na prácu s mládežou. Okrem rôznych táborov, letných kempov či vzdelávacích programov aj pre pedagógov a vychovávateľov sa venujú aj preventívnym programom. Exit Tour je jedným z nich.

„Veľa ľudí, ktorí na podujatí participujú, sú dobrovoľníci. Ale bez peňazí by to, samozrejme nešlo. Financujeme to z kultúrnych poukazov, no najväčšia časť je z finančných a sponzorských darov. Mnohokrát aj od darcov, ktorých nepoznáme. Veria nám a našej myšlienke, že mladí potrebujú o problémoch súčasnej spoločnosti počúvať a rozprávať sa o realite, ktorú zažívajú, a preto nám prispievajú. Sme vďační, že to môžeme robiť a chodiť takto po školách,“ vysvetľuje pozadie celej organizácie Petra Ščehovičová.

Titulná fotografia – Kapela Crossfya počas Exit Tour na ZŠ Zarevúca. Zdroj – facebook.com/Exit Tour SK

 

Koncert v Sokolovni. Foto – autor

 

Mladých Ružomberčanov koncertná časť program urozhodne zaujala. Foto – facebook.com/ Exit Tour SK

 

Na prednáške. Zdroj – facebook.com/Exit Tour SK

 

Na prednáške na zdravotníckej škole M. T. Schererovej. Zdroj – facebook.com/ Exit Tour SK

 

Exit Tour mala promo aj pri “vajci”. Zdroj – facebook.com/ Exit Tour SK

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.