Klienti sociálneho centra nahrali album s vianočnými koledami

„Čáry-máry, nech sa tomuto cédečku dobre darí,“ vyslovil krstný otec Igor Littva z Folklórneho súboru Liptov pri sypaní lupeňov ruží na cédečko, ktoré nahrali klienti Centra sociálnych služieb Trojlístok v Ružomberku.

Pri predvianočných aktivitách a terapiách v Domove sociálnych služieb pre deti a dospelých nemohli obísť vianočné koledy. Klientom sa ich spievanie veľmi páčilo, a tak vznikol nápad.

„Aby sme spravili niečo, čo sme ešte neurobili a zároveň by to po nás zostalo ako pamiatka. No a v neposlednom rade by sme tým urobili radosť našim blízkym a vôbec všetkým, ktorí majú radi Vianoce a ich atmosféru, koledy a piesne,“ vysvetľuje zrod myšlienky nahratia cédečka sociálny pracovník Centra sociálnych služieb Trojlístok, Peter Rázga.

Pripravili zoznam použiteľných skladieb tak, aby ich zvládli klienti zahrať aj zaspievať. Napísali texty, ktoré sa mali učiť.

„Do mobilov sme im nahrali melódie, aby boli s nimi v kontakte a potom sme ich v rámci muzikoterapie aj cvičili,“ vysvetľuje Rázga, ktorý sa práve tejto forme terapie venuje.

Pripravili jedenásť skladieb, pričom niektoré pozostávajú z viacerých pesničiek. Nahrali si ich sami, vlastnou nahrávacou technikou. Netlačil ich tak čas, akoby to bolo, keby si objednali priestor v profesionálnom štúdiu.

„Nie je to najdokonalejší album, ale o to srdečnejší, lebo je robený s láskou. Dali do toho všetko, čo vedeli, a tým pádom boli aj oni spokojní a nadšení. Už počas nahrávania a aj neskôr, keď počuli výsledok,“ spomína muzikoterapeut Rázga na veľmi pozitívny efekt z náročnej práce, akou je nahrávania cédečka.

Účinkuje na ňom 25 klientov a aj niektorí zamestnanci. Svojpomocne hrajú na triangel, paličky či drumbľu. Všetky melódie sa naučili naspamäť. Ostatné, náročnejšie úpravy už spravil sám Rázga.

„Z hľadiska muzikoterapie to malo na nich veľmi pozitívny vplyv. Naučili sa vnímať jeden druhého, aj počas takej činnosti, akou je spev a hranie na hudobné nástroje,“ vysvetľuje Rázga.

„Čáry-máry, nech sa tomuto cédečku dobre darí,“ vyslovil krstný otec Igor Littva z Folklórneho súboru Liptov pri sypaní lupeňov ruží na cédečko. Krstnou mamou bola predsedníčka Žilinského samosprávneho kraja Erika Jurinová.

Krstu sa v utorok, 23. januára, zúčastnili okrem zamestnancov a viacerých rodičov tu umiestnených klientov aj štyria z piatich krajských poslancov za okres Ružomberok (K. Javorka, Ľ. Kubáň, D. Lauko, M. Slašťan). Centrum sociálnych služieb na ulici sv. Anny je práve v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja.

Album sa dá kúpiť len v samotnom Centre sociálnych služieb. Jeho noví majitelia tým podporia činnosť zariadenia.

Klienti Centra sociálnych služieb Trojlístok počas krstu cédečka Vianoce v Trojlístku.

Zdroj foto – autor, Žilinský samosprávny kraj

Titulná fotografia – Peter Rázga, sociálny pracovník Centra sociálnych služieb Trojlístok.

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.