Kniha o ružomberskej turistike: dobrodružstvo a detektívka

Ružomberská organizovaná turistika oslavuje sto rokov od založenia. V synagóge predstavili knihu, ktorá históriu podrobne mapuje.

Bolo to 13. apríla 1919, keď vznikla ružomberská skupina prvého rýdzo slovenského turistického spolku, ktorý v januári toho istého roku vznikol pod názvom Tatranský spolok turistický. Dovtedy u nás existovali len maďarské, české alebo nemecké turistické združenia.

Synagóga počas uvedenia knihy v piatok, 6. septembra. Foto – Štefan Ižo.

Ochotné ruky

Aj týmito informáciami predstavil v piatok 6. septembra v synagóge Jozef Hýroš svoju najnovšiu publikáciu História turistiky v Ružomberku.

„Regionálna rada Klubu slovenských turistov – región Liptov chcela na svojej stránke historické údaje o všetkých svojich členoch. Pavel Lupták ako ružomberský zástupca v rade ma oslovil, aby som ju spracoval. Bolo to jeden a pol strany a doteraz visí na internete. Ale keď dávate prst, zoberú vám celú ruku. História tu je, bolo by vraj dobré urobiť celú knihu,“ začal rozprávanie o vzniku myšlienky o knihe 76-ročný Jozef Hýroš. Pri rozprávaní sa však smial a z tónu jeho hlasu bolo zjavné, že so „vzatím celej ruky“ nebol u neho najmenší problém. Obe mal k tejto myšlienke veľmi ochotné.

„Chodím okolo turistiky u nás už 45 rokov a pokladal som si za povinnosť, aby nejaké dielo o histórii turistiky vzniklo. Tí ľudia a pamätníci odchádzajú a bolo mi ľúto, že všetky tie informácie, fotky a história by sa mali niekde stratiť. Sám veľmi rád takéto knihy a články čítam, a preto som začal hľadať niekoho, kto by to spravil,“ opisuje svoje pohnútky pre vznik publikácie autor myšlienky, člen výkonného výboru Klubu slovenských turistov (KST) Ružomberok Pavel Lupták.

S Hýrošom ho spojila spoločná známa Danka Kordošová. Slovo dalo slovo a začala viac ako päťročná práca na publikácii, ktorá v týchto dňoch uzrela svetlo sveta.

Dobrodružstvo a detektívka

Titulná strana knihy História turistiky v Ružomberku.

Kniha začína už históriou turistiky v regióne za Rakúsko-Uhorska. Postupne prechádza doplnená pohľadnicami, fotografiami, pamätnými udalosťami, či profilmi kľúčových ľudí v ružomberskej turistike až do súčasnosti. Na 256 stranách, 11 kapitolách a 92 okruhoch v majestátnom a honosnom obale a lá Monografia mesta Ružomberok je pohľadným a užitočným reprezentantom v rade publikácií o ružomberskej histórii, ktoré v posledných rokoch v meste vyšli.

„Trvalo mi to päť rokov a bola to dobrodružná a detektívna práca zároveň. Najťažšie je zháňať fakty, dať ich dokopy a do súvislostí. Fakty boli neuveriteľne roztrúsené. Z najnovšej doby zoženiete toho najmenej. Turistické kluby väčšinou nič nearchivujú. Správa bola, ale už ju nikto nemá. Príhovor bol, ale už ho niet,“ popisuje Hýroš ako ťažko vznikala publikácia.

„Príjemné zistenie bolo, že dobrí ľudia naozaj existujú. Napríklad fotka jedného zo zakladateľov, kľúčovej postavy dejín ružomberskej turistiky, Viktora Amanda Kyasa. Cez Internetovú encyklopédiu dejín mesta Brna som našiel pani, ktorá o ňom písala, lebo má na starosti tamojšie osobnosti. Presvedčil som ju, aby našla rodinu, ktorá takúto fotografiu mala a naozaj ju poskytla, spolu s podrobným životopisom,“ ponúkol Hýroš len jednu stručnú z náročných epizód, ktoré musel absolvovať, kým dal publikáciu k svojej spokojnosti dokopy.

„Jozef Hýroš je veľmi precízny, bádateľský, robil výskumy v štátnom archíve v Mikuláši, mal súkromný archív, stretával sa s ľuďmi. A vyskúmal veci, ktoré nikto nevie. Do nenávratna by sa stratili. Za ten čas sme si ľudsky veľmi sadli, dnes sa stretávame na kávičkách a je to radosť počúvať jeho encyklopedické vedomosti,“ vzdal hold autorovi „objednávateľ“ publikácie, člen KST Ružomberok Pavel Lupták.

Pokrstili nemého sprievodcu historickým Ružomberkom

Ceny primátora mesta

Krstnými otcami knihy sa stali práve Lupták, primátor Igor Čombor a predseda KST Ružomberok Dušan Mišík. Na „uvítaní do života“ knihu posypali lupeňmi ruží.

V synagóge okrem toho v piatok predstavili aj pamätnú tabuľu, ktorú pri príležitosti storočnice organizovanej turistiky v Ružomberku osadia na Májekovej chate už počas najbližšieho víkendu.

Pavel Lupták, Igor Čombor, Jozef Hýroš (s knihou) a Dušan Mišík krstia novú publikáciu. Foto – Jozef Olejník.

„Posledná podobná tabuľa vznikla pred päťdesiatimi rokmi a osadená bola niekde na Smrekovici. Existuje, ale zostáva na svojom mieste. Rozhodli sme sa vyrobiť novú,“ povedal pri tejto príležitosti predseda KST Dušan Mišík.

Primátor Igor Čombor odovzdal počas kultúrno-spoločenského večera, spestreného vystúpením FS Belanček, spoločne so svojím I. zástupcom Michalom Lazárom, ceny primátora mesta. Ušli sa práve autorovi publikácie Jozefovi Hýrošovi, a tiež dlhoročnej aktívnej členke KST, ktorá zdolala viaceré pohoria a najvyššie štíty v Európe, niekdajšej učiteľke na ružomberskom gymnáziu, propagátorke turistiky a publicistke o tejto téme Elene Stančokovej.

Hýroš si cenu zaslúžil nielen za poslednú knihu, ale za dlhoročné publikovanie a aktivity v oblasti turizmu či horolezectva. V roku 2001 napísal tiež Históriu ružomberského horolezectva, dlhoročne školil horolezcov, ale publikačne sa tiež venoval sumarizovaniu histórie strojných zariadení v ružomberskej textilke.

„Má množstvo koníčkov a kto sa s ním bude rozprávať bude uchvátený z toho, ako pozná botaniku, všetky kvety navôkol, a tiež horopis našich Tatier,“ povedal o autorovi Lupták.

Vydanie knihy podporil primátor, ale aj viaceré ružomberské firmy: Mondi SCP, Vodárenská spoločnosť, Mestské lesy a mesto Ružomberok.

Knihu bude teraz možné kúpiť podľa Pavla Luptáka v Informačnom centre v Ružomberku. K dispozícii je aj odznak, ktorý KST vydal pri príležitosti storočnice organizovanej turistiky. Rovnako ako pri tabuli, ide podľa zistenia Hýroša len o druhý odznak v histórií, ktorý ružomberskí turisti vydali.

Históriu Korýtka chce zvečniť v ďalšej knihe

Titulná fotografia – autor knihy Jozef Hýroš pri podpisovaní. Foto – Jozef Olejník.

V programe vystúpil aj Folklórny súbor Belanček z Bieleho Potoka. Foto – Štefan Ižo

 

Ceny primátora mesta si od Igora Čombora (vľavo) prevzali Elena Stančoková (druhá zľava) a Jozef Hýroš (druhý sprava). Bol pri tom aj 1. zástupca Michal Lazár (celkom vpravo). Foto – Jozef Olejník.

 

Pamätná tabuľa k storočnici ružomberskej turistiky, ktorú umiestnia na Májekovej chate. Foto – Štefan Ižo.

 

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.