Koniareň sa rozhýbe v rytme tanečných tónov

Archívne zábery z predchádzajúcich ročníkov tanečnej súťaže Ružomberok Open. Foto: FB/Ružomberok Open 2022 - Superpohár
Tanečnej súťaže sa zúčastní vyše 100 tanečných párov zo Slovenska i zahraničia. V rámci sobotňajšieho galaprogramu zatancujú tohtoroční majstri sveta v showdance, ale aj finalisti majstrovstiev sveta a Európy.

Medzinárodná tanečná súťaž Ružomberok Open 2022 – SUPERPOHÁR zavíta po dvojročnej prestávke v sobotu 26. novembra do športovej haly Koniareň v Ružomberku. Na súťaži sa predstaví viac ako sto tanečných párov v desiatich tanečných kategóriách, ktoré predvedú svoje umenie v štandardných a latinskoamerických tancoch.

Superpohár prvýkrát na Slovensku

Súčasťou súťaže bude 7. kolo Slovenského pohára a Pohár primátora mesta Ružomberok. „Tohtoročnému podujatiu prinesie atraktivitu práve SUPERPOHÁR 2022. Tento formát súťaže sa po prvýkrát v histórii uskutoční na Slovensku. Veľmi sa preto tešíme, že ho môžeme zorganizovať práve my v Ružomberku,“ povedal usporiadateľ súťaže Róbert Szolnoki.

SUPERPOHÁR vznikol na podporu tanečného športu na Slovensku, do ktorého sa nominujú najlepšie tanečné páry zo všetkých predchádzajúcich šiestich kôl Slovenského pohára. „Vzhľadom k tomu, že patríme podľa Slovenského zväzu tanečného športu za posledné roky k jedným z najlepších organizátorov Slovenského pohára, tak nás nominovali zorganizovať SUPERPOHÁR 2022,“ vyzdvihol Szolnoki.

Pestrá paleta tanečníkov

Tohtoročná ponuka je bohatá. Diváci budú môcť okrem súťažiacich vidieť aj finalistov majstrovstiev sveta v štandardných tancoch Mattea Cicchitti a Simonu Brecíkovú, finalistov majstrovstiev Európy v latinskoamerických tancoch Branislava Eliáša a Janu Hradilovú, ale aj majstrov Slovenska v plesových choreografiách, b-Boys – breaking, vystúpenia sekcie IDO a rokenrol. Okrem tanečníkov do Ružomberka každoročne zavíta okolo 3000 návštevníkov z celého Slovenska.

,,Svoju účasť nám tiež potvrdili aj tohtoroční majstri sveta v dospelej kategórii v disciplíne showdance štandardných tancoch Matej Štec a Elena Popova, ktorí len tento mesiac získali titul,“ prezradil usporiadateľ.

Podľa organizátorov, cieľom podujatia je ukázať širokej verejnosti, čo v sebe ukrývajú štandardné a latinskoamerické tance a taktiež chcú podporiť tanečníkov v rozvíjaní ich talentu.

Súťažiaci sa v športovej hale predstavia v desiatich kategóriách, ktoré sa delia na šesť bodovacích súťaží a štyri pohárové súťaže. Predvedú sa deti, juniori i dospelí, no „dychberúce“ kreácie predvedú tanečníci vo večerných hodinách. „Najlepších tanečníkov budú môcť návštevníci vidieť v slávnostnom galaprograme, ktorý je vrcholom súťaže,“ objasnil R. Szolnoki.

Do tanca zahrá RK Jazz Band

Slovenské tanečné páry počas kalendárneho roka zbierali body v jednotlivých bodovacích kolách, ktoré sa im započítavajú do tabuľky. ,,Práve po skončení súťaže v Ružomberku sa podľa nej určí konečné umiestnenie tanečníkov. Tanečný pár, ktorý bude mať v tabuľke najväčší počet bodov, sa stane víťazom Slovenského pohára, a zároveň postupuje na Európsky a Svetový pohár,“ uvádzajú organizátori.

Slovenský pohár sa skladá zo siedmich kôl a dejiskom toho posledného sa po prvýkrát stane práve Liptov. V rámci sobotňajšieho galaprogramu bude aj oslava 65. výročia založenia tanečného športu na Slovensku a uvedenie do Siene slávy. Podujatie spestrí ružomberský orchester RK Jazz Band, ktorý bude počas galaprogramu hudobne sprevádzať tanečné páry.

Tí, ktorí by si radi tanečné podujatie vychutnali, ale nemôžu sa zúčastniť podujatia fyzicky, pripravili organizátori priamy prenos prostredníctvom internetovej stránky www.ruzomberokopen.sk a neskôr bude k dispozícii záznam súťaže aj na RTVS. Podujatie začína o 10:00 hod.

Vyhlasovateľom súťaže je Slovenský zväz tanečného športu a organizátormi Tanečné štúdio Maestro Liptovský Mikuláš a Mesto Ružomberok.

Foto: Laco Pagáčik

Zdroj: TS Ružomberok Open

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydáva aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádza v tlačenej podobe. Ponúka čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova.