Koniec obchádzkam cez Černovú a Hrboltovú

Počas kolón na hlavnom ťahu si cestu neskrátite. Mesto zaviedlo nové dopravné značenie.

Nekonečné kolóny na komunikácii I/18 E50 v meste Ružomberok lákali niektorých „šikovnejších“ obísť zápchu a skrátiť si cestu cez Černovú či Hrboltovú.

Dopravné vyťaženie, hluk, prach, motoristi nerešpektujúci najvyššiu povolenú rýchlosť a nebezpečenstvo na uliciach mestských častí. Miestnym obyvateľom takáto dopravná situácia komplikovala život dlhé roky.

Kolóny komplikujú prejazd Ružomberkom. Radnica má na stole dopravný projekt, ktorým chce zaťaženiu ulíc predísť

Zmeny v dopravnom značení

Mesto preto pristúpilo na nové trvalé dopravné značenie na hlavnom ťahu cez Ružomberok.

,,Mesto Ružomberok upozorňuje všetkých motoristov na nové trvalé dopravné značenie na komunikácii I/18 E50 v meste Ružomberok pri vstupoch do vedľajších komunikácií od Žiliny na Račkov a v smere na miestne cesty Ulíc Pri Váhu (vodárne), Potočná a pri vstupe do Ružomberka na miestnu cestu Ulica Čutkovská,“ informoval hovorca ružomberského primátora Vladimír Miškovčík.

Ako ďalej uviedol, účelom zmeny, ktorá vstúpila do platnosti, je zvýšenie bezpečnosti na cestách a uliciach najmä v Černovej a Hrboltovej, ktoré dlhodobo ohrozuje tranzitná doprava.

,,Motorovým vozidlám, ktoré nemajú cieľ cesty v danej lokalite, trvalé dopravné značenie nedovoľuje prejazd (tranzit) na miestnych cestách Račkov, Potočná, Pri Váhu, Čutkovská. Dodržiavanie nového dopravného značenia budú kontrolovať posilnené policajné hliadky,“ zdôraznil hovorca.

Komplikovanú dopravnú situáciu vyrieši až obchvat

Riešiť problematiku začalo mesto v spolupráci s mestským poslancom za Černovú Martinom Papčom na verejnom hovore začiatkom mája tohto roka. Neskôr sa uskutočnilo niekoľko pracovných stretnutí k zlej dopravnej situácii, napríklad aj za osobnej účasti riaditeľa odboru dopravnej polície Prezídia Policajného zboru Tomáša Vrábela, zamestnancov kompetentných oddelení mestského úradu, zástupcov krajskej a okresnej dopravnej polície, mestskej polície, správy ciest, obyvateľov i miestnych podnikateľov.

„Som naozaj veľmi rád, že sa nám podarilo iniciovať a realizovať zmeny, ktoré, ako veríme, pomôžu upokojiť zlú dopravnú situáciu najmä v Černovej. Dôvodom umiestnenia trvalého dopravného značenia je usmernenie tranzitnej dopravy mimo naše miestne cesty. Ide nám predovšetkým o bezpečnosť detí, ktoré tam navštevujú školu, ale aj obyvateľov, z ktorých niektorí už mali problém vôbec vyjsť z domovov bez toho, aby sa museli vyhýbať tranzitujúcim autám,“ povedal Ľubomír Kubáň, primátor mesta Ružomberok.

 Dodal, že ako každá zmena, i táto bude mať svojich priaznivcov i odporcov. „Ideálne riešenie neexistuje, existuje iba riešenie, ktoré chráni bezpečnosť občanov, preto sa zmeny dejú a preto sa dejú teraz. Uvedomujeme si zároveň, že komplikovanú dopravnú situáciu v Ružomberku vyrieši definitívne až obchvat, no kým je „hudbou budúcnosti” musíme prinášať také opatrenia, ktoré dokážu odľahčiť aktuálnu prepustenú dopravu v meste i našich mestských častiach.”

Fotogaléria

 Zdroj: TS Mesto Ružomberok

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.