Kraj dá peniaze na most v Korytnici, aj dokončenie sanácie hradného brala pod Likavou

Krajskí poslanci schválili v pondelok rozpočet pre Žilinský samosprávny kraj (ŽSK). Župa bude v tomto roku narábať s viac ako 193 miliónmi eur.

Bežné výdavky sú naplánované na úrovni 156 miliónov eur (chod škôl, sociálnych a zdravotníckych zariadení, správa ciest a autobusová doprava). Viac ako 34 miliónov eur sú kapitálové – investičné výdavky. Najväčší podiel tvorí spolufinancovanie eurofondov (8,5 mil. eur), oprava a výstavba objektov škôl (7,6 mil. eur) či opravy ciest (7,3 mil. eur).

„Veľkou prioritou sú mosty, ktoré sa dlhodobo zanedbávali. Iba v tomto roku by sa malo opraviť až 35 mostných telies. Časť z nich je financovaná z eurofondov,“ povedala predsedníčka Žilinského samosprávneho kraja Erika Jurinová (OĽaNO, SaS, KDH, NOVA, OKS), ktorá vyzdvihla, že aktuálne je v celom regióne naplánovaných 150 investičných akcií.

Jurinová v rámci zmien, ktoré presadila, odkedy je na poste županky, zvýraznila najmä navýšenie miezd pre pedagogických aj nepedagogických zamestnancov v školstve a sociálnej oblasti o šesť percent. Pôvodný návrh bol 4,8 percenta.

„Napríklad opatrovateľky v domovoch sociálnych služieb, ale aj kuchárky v školských jedálňach budú mať s okamžitou platnosťou vyššie platy o šesť percent,“ uviedla predsedníčka ŽSK Erika Jurinová. Ako ďalej dodala, tak týmto krokom sa snažia zastabilizovať personál, aby neodchádzali za inou prácou a zároveň verí, že títo ľudia budú poskytovať ešte lepšie služby pre obyvateľov Žilinského kraja.

Rozpočet schválilo 54 z 55 prítomných poslancov. Jeden sa zdržal.

Ružomberok: školy, hradné bralo a most v Korytnici

S poznámkou k rozpočtu sa prihlásil aj ružomberský poslanec Karol Javorka (nezávislý), ktorému sa nepozdáva výška investícií do ružomberského okresu.

„Je pred nami veľká úloha, zmeniť nerovnomernosť, aká je v rámci investičného plánu nastavená. Za náš okres musím povedať, že sme v rámci investícií na chvoste,“ povedal Javorka, ktorý svoju myšlienku nepodporil žiadnym pozmeňujúcim návrhom. „Nie je to vec aktuálneho programu,“ doplnil, mysliac na budúcoročný krajský rozpočet.

V investičnej časti rozpočet počíta s kapitálovými výdavkami aj v okrese Ružomberok. Pol milióna eur pôjde na Strednú odbornú školu Polytechnickú, kde by mali do septembra zrekonštruovať dielne pre praktické vyučovanie. Žiaci by tak nemuseli dochádzať za touto formou výučby do Mondi SCP.

Za 100-tisíc zrekonštruujú šatne na Obchodnej akadémií a zateplia telocvičňu. Rovnaké peniaze pôjdu aj na dokončenie rozbehnutej rekonštrukcie Školského internátu na Námestí Andreja Hlinku.

Rozbehnutá je aj sanácia hradného brala pod hradom Likava. V tomto roku kraj ako vlastník hradu podporí tieto práce sumou 120-tisíc eur. Rovných 100-tisíc je určených na rekonštrukciu mosta na ceste do Korytnice, ktorý je v havarijnom stave.

Väčšina investícií je navrhnutých ešte bývalým vedením kraja.

Plánované investície ŽSK do okresu Ružomberok v roku 2018

Miesto, Inštitúcia Dôvod Plánovaná investícia
SOŠ Polytechnická Rekonštrukcia dielní 500 000€
Hrad Likava – Lipt. múzeum Sanácia hradného brala 120 000€
Obchodná akadémia Rekonštrukcia šatní a telocvične 100 000€
Korytnica Most na ceste III/2222 100 000€
Školský internát Zateplenie, výmena okien 100 000€
SOŠ Polytechnická Nákup automatizačnej techniky 42 800€
CSS Likava Rekonštrukcia hygienických zariadení 40 000€
CSS Likava Obnova vybavenia 30 000€
Lipt. múzeum v RK Dokončenie podlahy vo výstavnej sále 20 000€
CSS Trojlístok Obnova vybavenia 16 500€

Zdroj: Návrh rozpočtu ŽSK na rok 2018, Ružomberský magazín.

Štyria podpredsedovia

Poslanci sa okrem rozpočtu najviac bavili o počte podpredsedov. Županka si vybrala štyroch, pričom doteraz boli najviac dvaja podpredsedovia.

Stali sa nimi Milan Laurenčík, ktorý bude mať na starosti cestovný ruch, Igor Janckulík bude zodpovedný za dopravu. Úlohou Petra Webera bude územné plánovanie, školstvo a šport, no a Peter Dobeš sa bude zaoberať regionálnym rozvojom a komunikáciou so zástupcami jednotlivých regiónov, vrátane poslancov.

„Je to moje rozhodnutie, môj výber. Verím, že v širšom kruhu dokážeme lepšie a rýchlejšie riešiť aktuálne problémy, pretože jednotlivé oblasti budeme mať rozdelené,“ zdôvodnila svoj výber Jurinová.

Viacerí poslanci kritizovali množstvo podpredsedov aj ich zloženie. Opozícií zo Smeru či SNS prekážalo, že nedostali ani jedno miesto podpredsedu či pozíciu kontrolóra, čo bolo politicky zaužívané. Nezávislí zasa upozornili na to, že až traja podpredsedovia sú z toho istého politického tábora, ako predsedníčka Jurinová. Len Janckulík je medzi nimi ako nezávislý kandidát.

Otázky k téme položil aj Ľubomír Kubáň, ktorý je ako nezávislý zvolený za okres Ružomberok. „V dôvodovej správe sa vôbec nepíše, prečo by mala maž župa štyroch podpredsedov, keď doteraz boli dvaja. Rovnako nepoznáme ekonomickú náročnosť tohto rozhodnutia,“ konštatoval priamo na zastupiteľstve Kubáň.

„Každé rozhodnutie je politické, a to sa nebude páčiť všetkým, ale dúfam, že vždy to bude v prospech ľudí nášho kraja,“ opakovala Jurinová na zdôvodnenie svojho rozhodnutia.

„Moji zástupcovia Laurenčík s Janckulíkom budú pracovať bez nároku na mzdu. Dobeš a Weber budú každý dostávať 45 percent platu županky. To by mala byť približne rovnaká finančná náročnosť, ako bola u môjho predchodcu,“ vysvetľovala ekonomický dopad rozhodnutia Jurinová.

„Vieme, že to tak nebude. Sú tam predsa náklady na auto, telefón, kanceláriu, jednoducho réžiu. Navyše tomuto rozhodnutiu chýba politická kultúra,“ argumentoval Jozef Grapa, predseda poslaneckého klubu Smer-SD v krajskom zastupiteľstve.

Z rozhodnutí, ktoré majú dopad na dolný Liptov prijalo zastupiteľstvo rozhodnutie o prenájme časti Roľníckeho domu vo Vlkolínci. Tak, ako v predchádzajúcich dvoch rokoch, dostal polovicu do prenájmu Pavel Jaňák, ktorý tam bude prevádzkovať Informačné centrum.

Titulná fotografia – Poslanci počas pondelkového 3. zasadnutia ŽSK. Zdroj – ŽSK.

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.