Kraj opraví v roku 2023 cesty a mosty za viac ako 25 miliónov eur

Ilustračná fotografia. zdroj: ŽSK

Žilinský samosprávny kraj v roku 2022 zrekonštruoval a dal do prevádzky 42 kilometrov ciest a osem mostov v celkovom finančnom objeme 11,5 milióna eur.

Žilinský samosprávny kraj (ŽSK) vynaloží v tomto roku na rekonštrukciu ciest a mostov sumu 25,18 milióna eur. Podľa hovorkyne ŽSK Evy Lacovej bude 81 percent sumy financovaných z európskeho operačného programu IROP a zvyšných 19 percent z rozpočtu ŽSK. Zároveň plánujú obnoviť a skvalitniť techniku určenú na bežnú cestnú údržbu.

„Čaká nás náročné obdobie, ktoré prinesie najmä nedostatok vlastných finančných zdrojov na realizáciu projektov. Budeme sa uchádzať najmä o prostriedky z eurofondov, v ktorých čerpaní sme boli aj doteraz veľmi úspešní. Rekonštrukcie ciest a mostov máme v pláne zrealizovať v roku 2023 vďaka úspešnému ukončeniu viacerých verejných obstarávaní,” uviedla predsedníčka ŽSK Erika Jurinová.

„K významným investíciám v doprave patrí napríklad rekonštrukcia mostného objektu v obci Podbiel, v hodnote 2 363 750,00 eur, pokračovať tiež budeme IV. etapou v rekonštrukcii cesty II/583 – Horné Považie a Orava, konkrétne v katastrálnom území Belá – Terchová, Zázrivá – Párnica (5 706 072, 26 €),“ doplnila Jurinová.

V roku 2022 ŽSK zrekonštruoval a dal do prevádzky 42 kilometrov ciest a osem mostov v celkovom finančnom objeme 11,5 milióna eur. „Z toho 60 percent (6,91 milióna eur) tvorili finančné zdroje z európskeho projektu IROP a zvyšných 40 percent (4,59 milióna eur) financie z rozpočtu kraja,” dodala Lacová.

Integrovaný dopravný systém a cyklotrasy

V oblasti dopravy bude župa pokračovať na rozšírení integrovaného dopravného systému aj na ďalšie územie kraja. „Tento rok chceme zaintegrovať zvyšok regiónu Kysúc a Horného Považia, pričom dopravcovia sú na integráciu kompletne pripravení. Intenzívne pracujeme aj na zavedení mobilnej aplikácie pre verejnú dopravu. Opäť ide o náročný a zdĺhavý proces verejného obstarávania, aktuálne však máme za sebou úspešne I. etapu (vyhľadávač spojení s cenotvorbou – pozn.),“ informovala predsedníčka.

V roku 2022 vybudovala župa cyklotrasy v dĺžke cca 9,2 km – v k.ú. Strečno (2,2 km), Kotešová – Hričovská priehrada (7 km). V októbri 2022 sa začalo so stavbou Vážskej cyklotrasy, úsek Považský Chlmec – Žilina, ktorého súčasťou je 180 m dlhý cyklomost ponad Váh. Cyklomost by mal byť hotový do konca tohto roka, dĺžka novovybudovanej cyklotrasy bude 1,3 km. Aktuálne prebieha realizácia spomínanej stavby, cena zhotovenia je približne  4,3 milióna eur.

Realizácia cyklotrás je pozitívnym krokom pre kraj z hľadiska posilnenia mobility pre všetkých občanov, vrátane jeho návštevníkov. „Vybudovanie cyklodopravných úsekov je veľmi zložitý a dlhodobý proces, my sa však nevzdávame a postupne pripravujeme a budujeme ďalšie úseky, pričom víziou je prepojiť ich do komplexnej kostrovej cyklistickej siete. Medzi ďalšie úseky Vážskej cyklotrasy, ktoré ŽSK projekčne pripravuje patria napr. úseky Hranica krajov ŽSK/TSK – Bytča, Nezbudská Lúčka – Lipovec – Krpeľany, Ružomberok – Turík, Liptovský Mikuláš – Liptovský Hrádok a mnoho ďalších,“ dodala Jurinová.

Všetky spomínané úseky plánuje ŽSK financovať z eurofondov a Plánu obnovy a odolnosti SR.

Zdroj: ŽSK

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.