Krajské derby pod Čebraťom

Ružomberskí futbalisti otvoria nový ročník Niké ligy severoslovenským derby v Žiline. Foto: Rudolf Maškurica
Futbalisti MFK Ružomberok odohrajú v piatok o 17:30 hod. stretnutie 10. kola Fortuna ligy proti MŠK Žilina. Liptáci sa budú snažiť nadviazať na víťazstvo z uplynulého kola, keď na domácom štadióne zdolali Spartak Trnava 3:2.

Ružomberčania sa napriek výhre v ostatnom stretnutí nenachádzajú v tomto ročníku v optimálnej forme. V doterajšom priebehu najvyššej slovenskej súťaže zaznamenali Liptáci v deviatich zápasoch päť nerozhodných výsledkov, tri výhry a jednu prehru, ktorú utŕžili na vlastnom ihrisku so Slovanom Bratislava (0:1).

Na druhej strane sa futbalistom spod Čebraťa podarilo v Slovnaft Cupe postúpiť do ďalšieho kola, keď v 2. kole zvíťazili na ihrisku nováčika VI. ligy OŠK RENOP Liptovská Teplá 2:0.

Obľúbený súper Ružomberka

Zverencom Petra Struhára patrí po 9. kole Fortuna ligy 5. miesto, keď na vedúci Slovan Bratislava strácajú 8 bodov. V ostatnom dueli Liptáci po takmer mesiaci v lige zvíťazili, keď v dramatickom zápase zdolali na vlastnom ihrisku Spartak Trnava 3:2.

Ružomberok si vďaka tomu pripísal prvé domáce víťazstvo na vlastnom štadióne v prebiehajúcom ročníku najvyššej slovenskej súťaže. Pred duelom s Trnavou totiž Ružomberčania ťahali až 4-zápasovú sériu bez výhry, počas ktorej zaknihovali 3 remízy a jednu prehru.

V uplynulom ročníku odohral Ružomberok so Žilinou v rámci Fortuna ligy štyri stretnutia, pričom všetky duely suverénne ovládli Liptáci. „Struhárovci“ v minulej sezóne dvakrát triumfovali na pôde Žiliny 2:0. V domácom prostredí boli víťazstva Ružomberčanov ešte výraznejšie, keď najskôr vyhrali 5:1 a nateraz ostatný duel týchto súperov vyhrala „Ruža“ rozdielom triedy (3:0).

Súboj tabuľkových susedov

Futbalisti MŠK Žilina figurujú po deviatich odohraných zápasoch na 6. mieste, keď doposiaľ majú vyrovnanú bilanciu – 3 výhry, 3 remízy a 3 prehry so skóre 11:9. Na piaty Ružomberok momentálne strácajú zverenci Jaroslava Hyneka 2 body. „Šošoni“ zaznamenali dobrý vstup do sezóny, keď v úvodných piatich kolách zaknihovali 2 výhry a 3 remízy.

Prvú prehru v ročníku utŕžili žlto-zelení až na pôde majstrovského Slovana Bratislava (1:3). Následne Žilinčania potvrdili pozíciu favorita a v domácom prostredí zdolali Michalovce (3:1).

Ostatné dva duely ale žlto-zelení nezvládli, keď v oboch prípadoch prehrali. V uplynulom kole neuspeli s nováčikom z Podbrezovej (0:1), keď inkasovali v samom závere duelu. Počas týždňa si ale Žilinčania čiastočne napravili chuť, keď v rámci 2. kola Slovenského pohára vyhrali na ihrisku TJD Príbelce 4:1.

Tri ligové zápasy na domácom štadióne v rade

Ružomberský tréner Peter Struhár si uvedomuje, že jeho mužstvo čaká nevyspytateľné krajské derby. „V Žiline nastali zmeny na trénerskom poste. Nový kormidelník naštartoval mužstvo. Získavajú body, vyhrávajú zápasy, čo sa im v minulej sezóne nedarilo. Zápasy so Žilinou sú nevyspytateľné z toho dôvodu, že majú v tíme mladých, veľmi talentovaných hráčov, na ktorých si budeme musieť dať pozor.“

Aj v súboji so Žilinou musí kormidelník Ružomberka Peter Struhár počítať s rozsiahlou maródkou v jeho tíme. Ružomberčanom nebude k dispozícií až 7 hráčov Samuel Šefčík, Martin Boďa, Kristóf Domonkos, Matej Kochan, Adam Morong, Oliver Luterán a Lukáš Fabiš. Otázny je aj štart záložníkov Mareka Zsigmunda a Filipa Lichého.

Po severoslovenskom derby, ktoré bude naživo vysielať televízia Nova Sport 1, odohrajú Liptáci najbližší duel už v stredu 14. septembra, keď v rámci 3. kola Slovnaft Cupu nastúpia na pôde Makova. Po tomto stretnutí čaká Liptákov reprezentačná pauza. Po prestávke odohrá aktuálny vicemajster najbližší ligový duel až v piatok 30. septembra, keď na domácom štadióne nastúpi proti nováčikovi zo Skalice.

Októbrový program otvoria futbalisti Ružomberka stretnutím na pôde nováčika, keď nastúpia proti Podbrezovej (7. 10.). Následne odohrajú zverenci Petra Struhára dva zápasy na domácom štadióne v rade. Najskôr privítajú Liptovský Mikuláš (15. 10.) a o týždeň neskôr Banskú Bystricu (22. 10). Októbrovú púť ukončia Liptáci v Trenčíne (29. 10.).

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Som študentom žurnalistiky na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Najradšej sa zaujímam o šport, fotografovanie prírody a dianie v Ružomberku.