Kráľom Malinného je opäť Gazdarica

„Som tu doma viac ako doma,“ hovorí trojnásobný víťaz pretekov Behu na Malinné Tomáš Gazdarica.

Chladný deň a mokrý terén čakal na 53 bežcov, ktorí našli v sebe chuť a silu vybehnúť v sobotu z Hrabova na Malinné. Až na samotný vrchol vo výške 1209 metrov to boli z Hrabova takmer štyri kilometre. Túto dlhšiu trať si vybralo 34 pretekárov.

Suverénny Gazdarica

„Priznám sa, čakal som, že po tých daždivých dňoch budú ťažšie podmienky. Ale kto zvolil správnu obuv, tak sa až tak nevytrápil. Povrch nebol tak hrozný ako sa predpokladalo,“ rozhovoril sa o podmienkach na trati spoluorganizátor pretekov a zároveň doteraz ich jediný víťaz Tomáš Gazdarica.

A hoci sa jeho víťazný čas každý rok o pol minútky zhoršuje, spôsobom štart  ̶  cieľ vyhral už tretíkrát po sebe. „Je pravda, že tu neboli nejakí elitní bežci, takže som mal šancu na umiestnenie v absolútnom poradí. Vyšlo to na víťazstvo. Som spokojný aj s výkonom aj s priebehom podujatia,“ hovorí 41-ročný Gazdarica.

Na svoju dominanciu vo všetkých troch ročníkoch má jednoduché vysvetlenie: „Som v domácom prostredí, som tu viacej doma ako doma, takže to bolo mojou povinnosťou,“ smeje sa zamestnanec lyžiarskeho strediska pod Malinným.

Mimochodom, Tomáš tu vyhral aj posledné preteky v behu do vrchu, ktoré boli ešte súčasťou Slovenského pohára. Bolo to v roku 2009 a cieľ bol tiež na Malinnom.

Mikulášska dvojka

Ostatní pretekári sa víťazovi dívali len na chrbát. Najzreteľnejšie ho videl len 16-ročný Randy Hric z Liptovského Mikuláša. Stratil jeden a pol minúty. „Bežalo sa mi super. Na tej ľahšej pasáži som strácal, ale ako prišlo to strmé stúpanie na vrchol, tak som videl, že by som mal aj na prvé miesto, ale víťaz mal dostatočný náskok,“ rozhovoril sa študent hotelovej akadémie.

Na preteky prišiel s devätnásťročným bratom Rolandom, s ktorým odmalička športujú. Divoká voda, bicykle, behy. Ich úsilie sa začína prejavovať už aj vo výsledkoch medzi mužmi. „Robím, čo ma baví. Ale behy do vrchu priam vyhľadávam. Dnes sme chceli ísť na duatlon, ale zrušili ho. Tak sme hľadali alternatívu a urobili sme dobre,“ vysvetľuje druhý v celkovom poradí a najrýchlejší junior Randy Hric.

Američanovi Jayovi Meservymu po 3. mieste v Behu na Malinné chutili aj slovenské napolitánky. Foto – autor

Aj tretie miesto z Behu na Malinné išlo do Mikuláša. Alebo aspoň načas. S dvojminútovou stratou prišiel do cieľa rodák z amerického Colorada Jay Meservy.

„V Mikuláši učím angličtinu na evanjelickej škole. Rád behám a skialpujem, a keď som videl, že tu budú preteky, šiel som do toho. Reku, bude zábava. V Ružomberku som ešte nebol. Ale, bolo to náročné. Uľavilo sa mi, keď som konečne dobehol hore,“ rozhovoril sa usmievavý Meservy, ktorého záujem ružomberských médií po amatérskych pretekoch príjemne prekvapil.

Aj kratšia trať

Preteky ponúkli aj kratšiu, dva a pol kilometrovú „štreku“, ktorej cieľ bol pri chate Dária. Devätnásť aktérov tvorili najmä rekreační bežci, ženy, ale tiež chlapci a dievčatá. Najrýchlejšie nohy mal dvanásťročný futbalista MFK Ružomberok Tomáš Synak.

„Nikto ma nemusel presviedčať, sám som chcel prísť a bežať. Trať bola veľmi náročná, dva razy som prešiel aj do chôdze. Som rád, že som bol najrýchlejší. Budem asi teraz častejšie chodiť na preteky,“ okomentoval svoj úspech rodák z Liptovskej Štiavnice.

Beh na Malinné usporiadali už po tretí raz miestni poslanci Ľubomír Kubáň a Róbert Kolár. Tradične vo všetkom športovom v okolí Brda má „prsty“ aj lyžiarske stredisko Malinô Brdo Ski & Bike a najmä Tomáš Gazdarica. Ich partnerom pri organizácií bol aj Patrik Lupták.

Po športovej časti nasledovala v Hrabove aj kultúrna. Vyplnili ju dve hudobné vystúpenia kapiel Majself a Ploštín Punk, ktoré pozdvihli náladu v sychravom dni.

Titulná fotografia – Šestnásťročný Randy Hric v rozhovore s novinárom Jánom Svrčekom (foto – autor).

Róbert Kolár je väčšinovým spoločníkom v spoločnosti R PRESS, ktorá je vydavateľom Ružomberského magazínu.

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.