Ružomberčania bežia od Tatier k Dunaju

Najdlhší štafetový beh na Slovensku prebieha tento víkend aj s účasťou Ružomberčanov.

Z Demänovskej doliny do Bratislavy – 345 kilometrov. Ultramaratón, ktorý môžu bežať jednotlivci, šesť, deväť, ale aj dvanásťčlenné družstvá. Práve štafetový beh je najobľúbenejší a zúčastňujú sa ho aj Ružomberčania.

Obhajujú 2. miesto

 
 

RK Magazín je už tri roky súčasťou ružomberských médií a stále pokračuje vo víziách svojich zakladateľov. Našim cieľom je robiť kvalitnú lokálnu žurnalistiku. Aby sme mohli naďalej slobodne tvoriť, potrebujeme aj vašu podporu.

 
 

Vlani sa v eufórii z novozaloženej Ružomberskej bežeckej ligy podarilo nájsť 24 bežcov a vytvoriť tak dve družstvá s názvom Ružomberok v pohybe. Silnejšie vyskladaný A-tím dobehol na konečnom 2. mieste medzi 9 až 12 člennými družstvami. V absolútnom poradí mali štvrtý najrýchlejší čas.

Pre radosť a zábavu bežali 345 kilometrov

„Tento rok sme boli možno viacej vyťažení, venovali sa iným veciam, tak sa to trochu ťažšie zbieralo, ale opäť sme vyskladali tím, ktorý papierovo patrí na popredné priečky. O všetkom ale rozhodnú až samotné preteky. Museli sme na poslednú chvíľu nahradiť dvoch pretekárov, tak uvidíme, ako nám to pôjde,“ vysvetľuje trochu zložitejšie stavanie už len jedného tímu kapitán a hlava celého projektu Patrik Lupták.

Presný menoslov bežcov bol známy len dva dni pred pretekmi. Dva týždne pred podujatím boli na súpiske len štyria.

„Nazbierali sme sa, a sme za to vďační, lebo veľa ľudí nemohlo, tak sa teším, že budeme mať ďalší pekný bežecký zážitok,“ povedala Linda Hanulová. Jedna z dvoch žien v družstve. Druhou je jej mama Danka. Bežať bude aj ďalší člen rodiny, otec Pavol.

Opatrné ambície

„Nepripúšťam si, že sa ideme nejako dobre umiestniť. Kolegovia síce pozerali konkurenciu podľa časov a vravia, že by sme mohli byť na tom zase dobre. Ale nie je to len v našich silách. Závisí od okolností, formy a zloženia iných tímov,“ približuje ambície Linda.

„Minulý rok bolo z toho krásne druhé miesto, čo nikto z nás asi ani neočakával. Teraz by prvá päťka bola podľa mňa dobrá, ale uvidíme, čo sa stane. Je to nevyspytateľné. Každý má inú formu, počasie, zranenie, beh v noci, čokoľvek môže ovplyvniť preteky,“ hovorí jeden z najskúsenejších členov tímu, päťdesiatnik Róbert Bíreš, ktorý bol v zostave vlaňajšieho „hviezdneho“ družstva s Tomášom Gazdaricom, Matúšom Vlčkom, Ľubom Palgutom či Samuelom a Daliborom Dvorštiakovcami.

Družstvo Ružomberok v pohybe štartovalo tento rok ako posledné v poradí. To znamená, že organizátori ich opäť radia k favoritom pretekov.

„Dopredu sme museli nahlásiť priemerný čas každého bežca v zostave na desať kilometrov. Z toho organizátori vyrátali priemer celého tímu a určili nasadenie. Najrýchlejších dali štartovať posledných lebo očakávajú, že trať prebehnú najrýchlejšie,“ vysvetlil spôsob nasadenia a dôvody, prečo sú Ružomberčania medzi favoritmi, Ľuboslav Palguta. Vlani bežec, teraz len jeden z organizátorov celej štafety.

„Spokojný budem, ak to celé absolvujeme s dobrou náladou, urobíme dobré meno celej ružomberskej bežeckej komunite. A potom, aby to inšpirovalo ďalších ľudí a deti v meste k zapojeniu sa, behaniu a športovaniu pre radosť. To by ma potešilo,“ povedal o ambíciách kapitán Patrik Lupták.

Krátko pred štartom. Foto – autor.

Hlavne, aby nohy poslúchali

Aj tento rok je tím vyskladaný z výborných bežcov, ktorí patria k ružomberskej špičke, ale aj z tých, ktorí budú mať premiéru a patria zatiaľ k takzvanej hobby komunite.

„Ľubo Palguta vypadol zo zdravotných dôvodov a hľadali náhradu. Najprv mi to nevychádzalo, ale napokon sme sa dohodli. Komunita ma schválila, hoci mám slabšie časy, tak idem na to,“ hovoril pár hodín pred štartom nováčik v tíme, no v behu už žiadny zelenáč, Tomáš Lubelec. Vlani bol druhý v hobby kategórii Ružomberskej bežeckej ligy. Tento rok to má rozbehnuté opäť na pódiové umiestnenie.

„Za 24 hodín som nikdy nebežal tak veľa. Ale som pripravený. Teším sa na tímový beh a na to, čo všetko to bude obsahovať. Pre mňa je to výzva,“ doplnil Lubelec.

Spolu s Filipom Sirotom, Martinom Šramom a Martinom Hatalom patria k nováčikom na štafetovom ultramaratóne.

K ťahúňom bude určite patriť Róbert Bíreš. Jeden z najlepších bežcov v Liptove.

„Treba niečo urobiť aj pre Ružomberok, zviditeľniť ho po športovej stránke. Je to dobrý tím a pre tú atmosférou, spoločenský duch a náladu, ktorá bude, sa to určite oplatí. Nechcem si nič pripúšťať. Treba ísť s čistou hlavou, bez veľkých očí, pretože potom sú zviazané nohy. A je dôležité, aby nás tie poslúchali,“ vravel tri hodiny pred štartom Bíreš.

„Sú tam aj ťažké úseky, napríklad Šturec alebo hore Železným. Zvolili sme takú stratégiu, že sme sa snažili zhodnotiť všetky úseky, ktoré na jedného bežca vychádzajú a podľa toho určiť stratégiu, koho a kam nasadiť. Dali sme silných bežcov na dlhšie úseky, nováčikov alebo ľudí s menšími skúsenosťami na tie kratšie. Uvidíme, či to bude na osoh,“ prezradila o taktike tímu Linda Hanulová.

Tím Ružomberok v pohybe vyštartoval na trať v Jasnej o 13:30. Každého bežca čakajú tri úseky v dĺžke približne 10 kilometrov. V cieli by mali byť zhruba po niečo viac ako 24 hodinách. Priebežné výsledky môžete sledovať tu.

Zloženie tímu Ružomberok v pohybe v poradí v akom bežia jednotlivé úseky:

 
 

RK Magazín je už tri roky súčasťou ružomberských médií a stále pokračuje vo víziách svojich zakladateľov. Našim cieľom je robiť kvalitnú lokálnu žurnalistiku. Aby sme mohli naďalej slobodne tvoriť, potrebujeme aj vašu podporu.

 
 

Samuel Dvorštiak, Martin Hatala, Matúš Vlčko, Martin Šramo, Linda Hanulová, Richard Makovický, Róbert Bíreš, Danka Hanulová, Filip Sirota, Tomáš Lubelec, Dominik Pavlíček, Pavol Hanula.

Okrem nich beží na trati aj druhý ružomberský tím s názvom Ružomberské strely. Zaregistrovaný je v kategórii Mix, kde musí byť minimálne rovnaký počet žien, ako mužov.

Zloženie tímu Ružomberské strely:

Ingrid Matúšová, Barbora Mrvišová, Erik Jusko, Peter Laco, Janka Jusková, Karin Leštinská, Ladislav Pudiš, Mária Kubová, Soňa Fajtová, Alena Pudišová, Zuzana Michalcová, Alžbeta Danová

V roku 2016 zabehol preteky od Tatier k Dunaju v kategórii Sólo Ružomberčan Slavomír Dobák. Zvládol to za 65 hodín a 13 minút, čo je doteraz najlepší výsledok na týchto pretekoch.

Ružomberok v pohybe hľadajte pod číslom 15. Ružomberské strely majú číslo 206.

 

Tím Ružomberok v pohybe. Foto – autor

Titulná fotografia – Družstvo Ružomberok v pohybe v sobotu dopoludnia pred Mestským úradom v Ružomberku.

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.