S prácou Martiny Baranovej som sa prvýkrát stretla na ružomberskom jarmoku. Upútala ma nežná a krehká krása jej výrobkov, pri ktorých sa zastavovalo množstvo ľudí. Šperky, úžitkové predmety či priestorové objekty zo skla a kovu zaujmú svojou originalitou a nápaditosťou. Ich výrobe sa venuje dvanásť rokov.
Pracuje so sklom i kovom
Martina je do veľkej miery samouk, veľa vecí sa naučila metódou pokus – omyl. Aj keď už má svoje overené metódy a techniky, niekedy zaexperimentuje. Hoci sa nepovažuje za umelkyňu, je bezpochyby kreatívna duša. Absolventka Školy úžitkového výtvarníctva v Ružomberku má k umeniu prirodzený vzťah.
Pokiaľ ide o materiál, učarovalo jej najmä sklo. „Moja prvá práca so sklom bola práve na strednej škole. Fascinuje ma, čo všetko sa s ním dá robiť. Prostredníctvom tavenia, ohýbania či spekania sa z neho dajú vykúzliť zaujímavé veci,“ konštatuje učiteľka výtvarnej výchovy v Základnej umeleckej škole Dotyk.
Prstene, náušnice, prívesky, spony, čelenky, lapače slnka i zvonkohry hrajú rôznymi farbami. So svetlom vytvárajú úžasné odlesky. Každá vecička má svojský, zaujímavý tvar. Okrem skla pracuje aj s kovom – najmä s meďou a mosadzou, používa aj cín so striebrom, nechýbajú rozličné minerály. Najradšej má labradorit so svojimi špecifickými odleskami. „Všetky materiály sa vzájomne dopĺňajú, neviem vypustiť žiadny z nich. Kombinácia techník a materiálov mi poskytuje široké spektrum vecí, ktoré môžem robiť,“ vysvetľuje.
Nad podnikaním zatiaľ neuvažuje
Svojmu koníčku sa venuje vo voľnom čase, v útulnom prostredí podkrovnej dielne za domom v Štiavničke. Okrem rôznych materiálov a vlastných výrobkov v nej dominuje profesionálna sklárska pec, na ktorú si šetrila niekoľko rokov. „Dajú sa do nej vkladať väčšie formy, v ktorých môžem robiť misky, tácky a rôzne dekoračné predmety. V malej hot-pot piecke, ktorú som mala predtým, to nebolo možné,“ spomína na svoje začiatky.
Šperky a ďalšie umelecké predmety, ktoré vznikli pod jej rukami, spočítané nemá. Svoju tvorbu najčastejšie prezentuje na jarmokoch. Martinine výrobky možno nájsť aj na stránke sashe.sk, pod umeleckým menom „Butterka“. Nad tým, že by sa živila výrobou šperkov na plný úväzok či nad založením vlastného e-shopu zatiaľ neuvažuje.
„Svoju prácu učiteľky mám rada a práca s deťmi ma napĺňa. Možno by ma to uživilo, ale pre mňa je dôležitá aj istota pravidelného príjmu. Nerada robím veci nasilu a pod tlakom spôsobom, že vyslovene musím. Rada tvorím vtedy, keď mám na to chuť a energiu,“ konštatuje.
Niekedy tvorí len tak pre radosť, inokedy na objednávku. Stáva sa, že zákazník má jasné zadanie, najradšej má však ,,voľnú ruku“. Najviac práce má pred jarmokom, aby mala dostatok tovaru. „Nerada chodím nepripravená. Chcem, aby si zákazník mal z čoho vybrať,“ zdôrazňuje.
Uprednostňuje čisté línie
Výroba šperku nie je až taká jednoduchá záležitosť ako by sa na prvých pohľad mohlo zdať. Kým sa dostane k svojmu majiteľovi, je potrebných niekoľko krokov. Celú prácu si riadi sama. Od nápadu cez výber vhodného materiálu až po marketing a predaj.
„Najskôr vyberiem vhodný kameň, sklíčko či minerál, ktorý osadím do kovu. Po vyhotovení sa musí umyť, vyleštiť, napatinovať a uložiť do oleja. Toto všetko treba urobiť v deň, keď je šperk vyrobený,“ vysvetľuje pani Martina.
Má rada jednoduché, čisté línie. Hoci si jej šperky kúpilo množstvo ľudí, sama ich veľmi nenosí. Najviac idú na odbyt napichovacie náušnice – puzetky či prívesky v rôznych tvaroch a farbách. Z úžitkových vecí sú to misky na ovocie či oriešky, ktoré vytvára aj recykláciou sklenených fliaš.
Stáva sa, že svoje šperky poznáva priamo na zákazníkoch. Sú takí, ktorí majú jednu vec, iní zas kúpia vždy niečo nové. Pre seba alebo ako darček pre priateľov. „Najradšej mám, ak moje veci urobia danému človeku radosť. Vtedy vidím, že to má zmysel,“ dodáva na záver šikovná umelkyňa.
Fotogaléria
Foto: archív M. Baranovej
Článok bol pôvodne publikovaný v októbrovom čísle RK Magazínu.
Podporte kvalitný nezávislý obsah
Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.