Kriminalita v Ružomberku postupne klesá

Dlhodobým problémom však ostáva majetková trestná činnosť.


Ešte v máji dostalo mestské zastupiteľstvo na stôl správu o stave kriminality a dodržiavaní verejného poriadku v meste.

Dokument mapujúci situáciu za rok 2017 zhotovili Mestská polícia, Obvodné oddelenie Policajného zboru Ružomberok a Obvodný úrad.

Najviac prehreškov bolo voči dopravným predpisom

Mestská polícia riešila uplynulý rok 5 152 priestupkov. Z nich vyše 4 700 vyriešila pokutou, v 333 prípadoch postačilo napomenutie.

V drvivej väčšine (4 504 priestupkov) ľudia porušovali dopravné predpisy, následne všeobecne záväzné nariadenia a verejný poriadok.

Štatistiky ukazujú, že najčastejšie dochádza k porušeniu zákonov na uliciach A. Bernoláka, Štiavnickej ceste, Bystrickej ceste, Mlynskej, na Klačne aj Hýrošovom námestí. Opäť ide poväčšine o priestupky na úseku dopravy.

Mestskí policajti odovzdali šesť prípadov – podozrenia z trestných činov výtržníctva, krádeže a útoku na verejného činiteľa – ďalším orgánom v činnom konaní. Zásah mestskej polície si uplynulý rok nevyžiadala žiadna mimoriadna udalosť.

Pribudli kamery, plánujú ďalšie

Porušovanie zákonov zistili mestskí policajti vlastnou činnosťou, prípadne priestupky nahlasovali osobne alebo telefonicky občania. Pomocníkom pri odhaľovaní nelegálnosti sa stal aj kamerový systém.

Ten vlani rozšírili o osem kamerových bodov. Časť financovala Rada vlády pre prevenciu kriminality SR, ďalšia čiastka išla z mestského rozpočtu. Celkovo aj s dotáciou preinvestovali 46-tisíc eur. Kamerový systém Mestskej polície Ružomberok tak teraz tvorí 38 kamier. Monitorujú časť pešej zóny, centra mesta, železničnú stanicu časť sídliska Klačno, Baničné a Roveň.

„Kamerový systém mestskej polície sa aj v roku 2017 rozšíril a nakoľko využívanie tohto systému prináša pozitívne výsledky pri odhaľovaní rôznej protizákonnej činnosti a zároveň aj pôsobí preventívne, uvažujeme aj naďalej s jeho rozširovaním,“ uvádza sa v správe.

V decembri požiadali mestskí policajti o dotáciu zo štátneho rozpočtu vo výške takmer 5-tisíc eur. Kameru chcú na Podhore, odkiaľ by monitorovali aj Mariánsku ulicu, druhú kameru plánujú umiestniť na budovu Celprojektu. Snímala by ulice Š. Nahálku, Madačovu aj časť ulice A. Bernoláka.

Problémom krádeže aj alkohol za volantom

Policajti obvodného oddelenia zaznamenali vlani 639 trestných činov. Ich počet oproti predchádzajúcemu roku poklesol.

„Bezpečnostná situácia v meste Ružomberok je dlhodobo stabilizovaná. Vďaka aktuálnemu reagovaniu na bezpečnostnú situáciu a včasnému prijímaniu účinných opatrení zo strany Policajného zboru dochádza z dlhodobého hľadiska k miernemu poklesu kriminality na území mesta i celého okresu Ružomberok,“ stojí v dokumente.

Najviac poklesla majetková trestná činnosť. Napriek klesajúcej úrovni ostáva majetková trestná činnosť dlhodobým problémom, na ktorý policajný zbor upriami pozornosť, uvádza sa ďalej v správe. Ide najmä o krádeže a vlámania sa do bytov a domov.

Zlodeji najčastejšie vyčíňali na Bystrickej ceste, Podhore, Mostovej, Bernolákovej, Madačovej, Poľnej a Považskej. Často sa kradlo aj na Klačne, Rovni, Plavisku a v Baničnom.

V zimných mesiacoch a cez prázdniny sa páchatelia nelegálne obohacovali najmä v rekreačných strediskách Malinô Brdo a Hrabovo. „Vlámačky“ do áut sa najčastejšie diali na parkoviskách pri nákupných strediskách a obchodných domoch (Kaufland, Hypernova, Coop Jednota, Tesco, Lidl).

Spomedzi okolitých obcí „vedú“ v počte spáchaných trestných činov Likavka, Komjatná a Ľubochňa.

Policajti obvodného oddelenia vlani zaznamenali 41 vodičov pod vplyvom alkoholu. Z nich až 25 nafúkalo nad jedno promile, čím sa dopustili trestného činu ohrozenia premávky. Oproti minulému roku podgurážení vodiči na cestách pribudli.

Ilustračná fotografia: Shutterstock

Som študentkou žurnalistiky na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Po stáži v sekcii zahraničného spravodajstva denníka SME ma viac zaujíma domáce dianie, aj v regióne, ktorý mi je už štvrtý rok prechodným domovom.