Letnú sezónu otvorili vo Vlkolínci

Symbolické otvorenie liptovskej turistickej sezóny vo Vlkolínci súvisí s oslavami 30. výročia od zapísania podhorskej osady do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Na podujatí predstavili aj novinku – audiosprievodcu Vlkolíncom.

Tento rok oslavuje pamiatková rezervácia stredovekej ľudovej architektúry Vlkolínec 30 rokov od zápisu do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Pri tejto príležitosti preto v stredu 24. mája symbolicky otvorili letnú turistickú sezónu práve v unikátnej ružomberskej osade zdobenej zrubovými domčekmi.

„Vlkolínec robí výborné meno Slovensku, Liptovu aj Ružomberku doma aj za našimi hranicami. Jeho zápis do UNESCO pamiatok potvrdzuje výnimočnosť lokality a jej významnú  kultúrno-historickú, prírodnú a architektonickú hodnotu, ktorú budeme aj naďalej chrániť, aby sa zachovala aj pre budúce generácie. Novinkou tohto leta je náš textový a audiosprievodca, vďaka ktorému si návštevníci sami spravia prehliadku a objavia mnohé zaujímavosti o Vlkolínci. Medzi inými aj to, že názov obce pochádza skutočne od slova vlk, keďže ich tu bývalo v minulosti veľa, prečo sú domy farebné a aj to ako je možné, že sa zachovala obec v takomto stave až doteraz,“ uviedol ružomberský primátor Ľubomír Kubáň.

Sprievodca Vlkolíncom je dostupný na webe vlkolinec.sk.

Nájdete tam mapu lokalít s audio zvukom, ale aj v textovom formáte. Vďaka tomu sa o Vlkolínci možno dozviete niečo nové a zaujímavé.

Otvorenie sezóny v znamení piatich zmyslov

Chuť, čuch, sluch, zrak a hmat. To je päť ľudských zmyslov, ktoré sa návštevníkom zvýraznia pri prechádzaní historickými uličkami v malebnej vlkolínskej osade. V tomto duchu sa nieslo aj otvorenie letnej turistickej sezóny, kde sa pozeralo, počúvalo, ohmatávalo, voňalo aj ochutnávalo.

,,Počas prehliadky obce zahrala fujara, otvorili galériu s bývalou jednotriedkou, návštevníkov zaujala práca drotárky aj rezbára, ochutnali tradičné lokálne jedlá vrátane vlkolínskej kapustnice a zemiakovej haruľe s ovčou bryndzou. Presne tak ako tomu bude, keď Vlkolínec navštívia dovolenkári počas leta,“ uviedla Katarína Šarafínová, manažérka pre komunikáciu a PR z Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Región Liptov.

„Tak ako sú farebné vlkolínske domy, tak je pestré aj leto na Liptove. Centrom regiónu je vodná priehrada Liptovská Mara, ktorú obkolesujú hory. Relax a zábavu ponúkajú atrakciami nabité vodné parky –Tatralandia a Bešeňová, ktoré milujú deti aj dospelí vďaka termálnym bazénom, morskej vode, vlnám, toboganom, ale aj možnostiam na wellness. Naše hory sú skvelé na turistiku aj cyklistiku. Región je aj rajom cyklistov, ktorým ponúka viac ako 850 kilometrov značených cykloturistických trás. Naša sieť bezplatných elektronabíjacích staníc a bike a e-bike požičovní je špičkou na Slovensku,“ povedala riaditeľka OOCR REGION LIPTOV Darina Bartková.

Ako uviedla marketingová manažérka Katarína Šarafínová, vlkolínske domčeky sú pestré a farebné preto, že ich majitelia natierali vápnom, ktoré získavali z vápenky v blízkom Bielom Potoku. ,,Vápno má okrem zafarbenia mnohé priaznivé účinky, napríklad dezinfekčné, likviduje drevokazný hmyz, pohlcuje vlhkosť a zafarbí sa jednoducho pigmentmi, napríklad z modrej skalice a podobne,“ dodala.

V súvislosti s otvorením letnej sezóny pripravili Liptáci špeciálnu akciu v prvý víkend letnej sezóny 26. – 28. mája 2023, ktorá sa týka najmä zliav na zapožičanie e-bikov, výhody v gastro prevádzkach aj na ubytovaní – viac informácií nájdete TU.

Zdroj: OOCR REGION LIPTOV

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.