Leto plné kultúrnych podujatí pod holým nebom

Ružomberčania si kultúrne podujatia počas leta obľúbili. Foto: Viktor Mydlo
Od piatka 1. júla štartuje obľúbený letný kultúrny program Leto u Hýroša, ktorý spestrí Ružomberčanom dvojmesačné prázdniny až 88 podujatiami.

Už štvrtý rok sa darí usporadúvať Kultúrne leto v meste Ružomberok, kde si prídu na svoje dospelí i najmenší. Počas prázdninových dní budú ulice mesta osviežené a naplnené predstaveniami hudobnými, literárnymi, výtvarníckymi, výstavami, vernisážami, premietaním pod holým nebom a programom pre deti.

„Našou snahou bolo, čo najviac priblížiť kultúru do ulíc nášho mesta zorganizovaním multižánrového podujatia, kde si každý nájde svoje. Navyše sme sa zamerali na aktívnu kultúru, teda na rôzne aktivity, počas ktorých divák nebude len pasívnym prijímateľom ale bude priamo tvoriť. Preto sa v programe nachádza množstvo workshopov, prednášok, plenérov a podujatí, kde sa vyžaduje účasť diváka,“ povedal Viktor Mydlo, autor myšlienky obnoveného Kultúrneho leta s názvom Leto u Hýroša.

Program na každý deň

Všetkých 88 podujatí má svoje miesto a zastúpenie podľa konkrétneho dňa v týždni. Milovníci kinematografie budú mať k dispozícii filmy či dokumenty každý pondelok, utorky budú patriť výtvarnému umeniu, stredy potulkám a histórii, štvrtky sú určené pre milovníkov literatúry. V piatok divák zažije menšie predstavenia rôzneho druhu, soboty patria hudobným vystúpeniam pre mladých a nedele sú rozdelené na dve časti. Prvá časť je určená predstaveniam pre deti, druhá časť predstaveniam pre seniorov.

,,Kultúrny program obsahuje aj niekoľko menších festivalov, medzi ktoré patrí pilotný ročník festivalu tvrdej hudby DarkPark, kde sa v parku predvedú najmä metalové kapely. Do Ružomberka po prvýkrát príde aj obľúbený festival Jeden svet, ktorý je organizovaný v spolupráci s organizáciou Človek v ohrození,“ uviedli z Informačného centra Ružomberok.

Organizátori zachránili desaťročný festival

Novinkou je, že obľúbený festival Ani nechoď fest, ktorý má za sebou 10-ročnú históriu, bude v roku 2022 organizovaný pod hlavičkou podujatia Leto u Hýroša.

„Festival Ani nechoď prežíval svoje problémy a hrozilo, že zanikne. Preto sme od januára začali s autorkami festivalu rokovať o tom, ako ho zachrániť, pretože si nemôžeme dovoliť len tak zahodiť za hlavu 10-ročný festival. Som rád, že sme našli spoločnú reč a výsledkom bola dohoda, že v roku 2022 bude festival organizovaný pod našou značkou.,“ povedal o spolupráci hovorca mesta.

„Našou podmienkou však bolo zmeniť čas a miesto organizovania, pričom organizátorky dostali prísľub, že dramaturgia ostane aj naďalej stopercentne v rukách pôvodných autoriek. My sme na oplátku poskytli finančné krytie a potrebnú infraštruktúru. Výsledok tejto spolupráce je vynikajúci a myslím, že prospešný nielen pre Leto u Hýroša, ale aj pre festival,“ doplnil Mydlo.

Ako ďalej dodal, bol by rád, keby táto spolupráca obdobne fungovala aj nasledujúce roky. Po novom tak festival Ani nechoď bude organizovaný počas letných mesiacov na Mariánskom námestí v Ružomberku.

Kultúrne leto odštartuje koncert Martina Haricha

Všetky podujatia Leta u Hýroša sú pre divákov zadarmo, pričom festival odštartuje slávnostným otvorením 1. júla v Parku Š. N. Hýroša v Ružomberku koncertom Martina Haricha s kapelou. Symbolické uzatvorenie kultúrneho leta zakončia vo Veľkej dvorane Kultúrneho domu Andreja Hlinku 30. augusta galaprogramom s hosťami a hudobným sprievodom RK Jazz Band.

Leto u Hýroša organizuje Kultúrny dom Andreja Hlinku v spolupráci s Mestom Ružomberok, Liptovským múzeom, Mestskou knižnicou v Ružomberku, Galériou Ľudovíta Fullu a Miestnou akčnou skupinou (MAS) Dolný Liptov.

Finančné pokrytie dvojmesačného programu je vo výške približne 42-tisíc eur a pochádza zo zdrojov Mesta Ružomberok, z príspevku Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, zo zdrojov partnerov, ako aj z Fondu na podporu umenia a MAS Dolný Liptov.

Zdroj: Informačné centrum Ružomberok

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydáva aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádza v tlačenej podobe. Ponúka čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova.