Liptáci vyhrali majstrovstvá Slovenska v zážitkovom saunovaní

Matej Brtko a Marek Homza ako šamani počas súťažného saunového rituálu. Foto: Wellness Multimedia

Saunové divadlo Mateja a Mareka zaujalo porotu natoľko, že ich poslala rovno na majstrovstvá sveta do Nemecka. Slovenskí saunéri sa tak postupne dostávajú medzi svetovú špičku.

Od štvrtka 18. mája do soboty 20. mája sa vo Vodnom parku Bešeňová konali majstrovstvá Slovenska v zážitkovom saunovaní. Účastníci boli z celého Slovenska, no súťaž opätovne ovládla saunérska dvojica z dolného Liptova.

V Bešeňovej bude opäť horúco

Matej Brtko z Likavky a Marek Homza z Klačna predviedli saunové rituály, ktorými si zaslúžili 1. miesto. Výhra ich automaticky „zapísala“ na majstrovstvá sveta v Nemecku do rezortu Satama, kde ich čaká jedna z najväčších sáun sveta s kapacitou približne 250 osôb.

Dažďovým tancom vyvolávali ducha vody

Saunový rituál predstavuje vírenie vzduchu v saune pomocou saunových pomôcok, ako sú uterák či vejár. Počas rituálu sa pridáva cielená aromaterapia zameraná na relax, prečistenie dýchacích ciest, na podporu imunity či dodanie energie.

Súťažné rituály sú obohatené aj o príbeh, ktorý umocňuje zážitok zo saunovania. ,,Podstatou každého saunového divadla je podať klientom aromaterapiu v saune cez príbeh a teplo, ktoré saunér tvorí počas rituálu. My sme si zvolili celkom aktuálnu tému – o vode, ktorej je čoraz menej a preto nemáme už ako vytvárať teplo v saune,“ približuje súťažný saunový rituál Marek Homza.

Využili pri tom metódu našich predkov a vyvolávali ducha vody dažďovým tancom, aby prinavrátil vodu na svet. Upozornili tým na to, že vodu si musíme vážiť viac ako doteraz.

Pri predvádzaní saunového rituálu boli oblečení v typických šamanských kostýmoch a využili špeciálne efekty, ako automatické polievanie saunovej pece zo šamanského totemu či suchý ľad, ktorý dotváral efekt hmly v saune.

Okrem tímových rituálov sa súťažilo aj v kategórii single, čo znamená, že saunér vykonával rituál so svojou témou sám. Marek Homza si tentokrát zvolil športovú tému, konkrétne skoky na lyžiach, inšpiroval sa pri tom filmom Orol Eddie. To mu zaručilo skvelé 2. miesto a automatickú kvalifikáciu na majstrovstvá sveta. Matej Brtko v kategórii jednotlivcov skončil na 4. mieste.

Kultúra saunovania je na Slovensku zastaraná

Marek sa saunovému svetu venuje približne deväť rokov, Matej sedem. Spoločne založili agentúru, ktorá sa špecializuje na saunové rituály. Vďaka práci veľa cestujú a spoznávajú rôznorodý wellnessový raj nielen na Slovensku, ale aj po celej Európe.

,,Najviac sa nám páčilo v holandskom Berendoncku, kde bol celý wellness postavený v indickom štýle a už na parkovisku voňali vonné tyčinky, o ktoré sa starali záhradníci. Veľkokapacitných sáun tam bolo asi desať, no v najväčšej z nich sa konali aj divadelné ceremoniály, kde klient mohol vidieť aj animáciu na veľkej televízii, ktorou si saunér pomáhal dotvoriť príbeh v saune,“ opisujú mladíci z Liptova a dodávajú, že sa im páčilo aj v nemeckej Satame, kam tentokrát putujú na majstrovstvá sveta.

Podľa nich je kultúra saunovania v iných krajinách na inej úrovni. ,,My na Slovensku máme väčšinou štandardné, častokrát zastarané wellness centrá s vysokou cenou vstupného, kde nie je ani saunový rituál a ani iné služby, ako napríklad možnosť prestravovať sa v reštaurácii iba v župane a potom oddýchnutí pokračovať v saunovaní,“ priznávajú skúsení majstri v saunových rituáloch.

Aj vďaka viacerým úspechom sa slovenskí saunéri postupne zaraďujú medzi najlepších saunérov sveta, no v správnom saunovaní majú podľa Liptákov ešte medzery. ,,Na saunových rituáloch sa preto snažíme klientov sprevádzať správnym postupom saunovania, kde získavajú informácie o saunovej kultúre a správnom saunovaní,“ podotýkajú.

Piatykrát na majstrovstvách sveta

Saunoví majstri z ružomberského okresu sú ostrieľaní a majú za sebou nejeden úspech. ,,Na slovenskej kvalifikácii obsadzujeme zatiaľ vždy popredné priečky, vďaka čomu sa posúvame na svetový pohár. Tam čerpáme veľa informácií a inšpirácií, ktoré nás zas posúvajú o level vyššie,“ priznávajú úspešní saunéri.

Marek Homza sa v roku 2021 zúčastnil majstrovstiev sveta, kde obsadil 8. miesto a Matej Brtko v roku 2018 skončil na druhom mieste vo svetovej súťaži Herbal Cup v relaxačných procedúrach bez divadla.

,,Na majstrovstvách sveta už budeme súťažiť piatykrát – niekedy v tímoch, inokedy som súťažil len ja sám v kategórii jednotlivec. No každý rok je to v inej krajine – vždy tam, kde je sauna minimálne pre 200 osôb, a to je Nemecko, Poľsko, Holandsko, Belgicko alebo Nórsko.  To spoznávanie, cestovanie a inšpirácia je na tejto práci to najlepšie,“ uzatvára Marek Homza.

Fotogaléria

Foto: Wellness Multimedia

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.