Liptovské múzeum otvorilo novú expozíciu. Zavedie až do praveku

V múzeu môžete od štvrtka vidieť obraz osídlenia Liptova v praveku a včasnej dobe dejinnej. Teda období, keď na našom území nejestvovalo ešte písmo.

Vo štvrtok 15. marca slávnostne otvorili v Liptovskom múzeu v Ružomberku novú, trvalú expozíciu archeológie. Výstava nie je len pre dospelého návštevníka, ale má ambíciu čo-to povedať aj deťom a žiakom škôl.

Archeologička múzea Simona Sliacka sa vybrala pri realizovaní novej expozície archeológie cestou odbornosti a spolupráce. Preto môžeme v múzeu vidieť prácu regionálnej inštitúcie, univerzitného a vedeckého pracoviska.

„Spolu s pracovníčkami Archeologického ústavu Slovenskej akadémie vied (SAV) Luciou Benedikovou a Janou Mellnerovou z Filozofickej fakulty Univerzity Komenského (FF KU) v Bratislave, pripravila naša kolegyňa kompletnú expozíciu výsledkov archeologických výskumov na Liptove,“ povedal pri otvorení výstavy riaditeľ Liptovského múzea Martin Krupa.

Celá expozícia je radená chronologicky, od najstaršieho obdobia po najmladšie. Súčasťou expozície sú aj odevy vytvorené Kristínou Urbanovou z Národného múzea v Prahe.

„Máme tu neskoropaleolitického lovca, ale aj dámu z doby bronzovej a keltskú rodinu. Pri výbere sme sa riadili pocitovo, a vyberali sme to, čo by ľudí najviac zaujímalo,“ priblížila expozíciu jej autorka, archeologička Simona Sliacka.

Súčasťou výstavy je aj hracie centrum, ktoré však nie je určené len pre deti, ale aj pre dospelých.

„Na výstave chceme aj naďalej pracovať a rozvíjať ju. Určite nekončí v tejto podobe. Chceme byť aj naďalej bližšie k ľuďom. Robíme aj veľa podujatí a prednášok, tak veríme, že expozícia nám v tejto práci pomôže,“ uzavrela Simona Sliacka.

Návštevníci si môžu informácie k osídleniu Liptova prečítať na viacerých informačných tabuliach.

 

Súčasťou expozície sú aj dobové kostými.

 

Keltská rodina.

 

Uvidíte aj šperky či menšie pracovné nástroje.

 

Priestory Liptovského múzea sa zaplňujú.

 

Detské hracie centrum.

Titulná fotografia: Archeologička Simona Sliacka približuje expozíciu návštevníkom.

Foto: autorka

 

Som vyštudovaná žurnalistka. Počas štúdia som pracovala pre regionálne noviny, kde som písala o kultúrno-spoločenskom dianí na Považí. Mám za sebou stáž pre portál aktuality.sk. Zaujímam sa o históriu, kultúru a problémy bežných ľudí z okolia Ružomberka. V RK Magazíne som zástupkyňa šéfredaktorka a web editorka portálu rkmagazin.sk.