Liptovskí zbojníci očami detí

Na regionálnej výtvarnej súťaži sa predviedli talentované deti z Ružomberka a okolitých obcí. Výstavu diel si môžete pozrieť v ružomberskej synagóge.

Vo štvrtok 14. apríla sa konala vernisáž výstavy 6. ročníka regionálnej výtvarnej súťaže pre školákov materských a základných škôl Spájame sa pre rozvoj dolného Liptova, ktorú každoročne vyhlasuje Miestna akčná skupina (MAS) Dolný Liptov.

Do súťaže poslali viac ako 130 výtvarných prác

Ocenili 28 diel v štyroch kategóriách. Okrem toho, víťazné práce v ďalších troch kategóriách mohla vybrať verejnosť pomocou hlasovania na sociálnej sieti. „Tento rok nám prišlo krásnych 137 diel, pričom slovo krásnych vystihuje aj kvalitu, ktorá bola na vysokej úrovni,“ prezradila koordinátorka výtvarnej súťaže Veronika Mikulková.

Žiaci si mohli vybrať z dvoch tém. Prvou bola téma Liptovský zbojník, druhou Keby som bol/a kráľ/ovná, v mojom meste (dedine) by som zmenil/a toto. Všetky výtvarné práce boli zverejnené aj na sociálnej sieti MAS Dolný Liptov, kde si hlasujúci vybrali víťazov jednotlivých kategórií. Objektívne hodnotila aj odborná porota v zložení Zuzana Magerčiaková, Peter Kováč, Vladimír Baran a Rudolf Likavčan.

Absolútna víťazka sa inšpirovala maliarom Fullom

Výtvarné práce žiakov najčastejšie zachytávali farebných zbojníkov, ako aj práca s názvom Jánošík na koni podľa Fullu od Klaudie Mlynárikovej zo Základnej školy Klačno, ktorá si získala priazeň všetkých porotcov a vyhrala tak cenu absolútneho víťaza výtvarnej súťaže.

Klaudia sa maľovaniu venuje od piatich rokov a chcela by pokračovať v štúdiu výtvarníctva. Foto: Patrícia Kurpašová

Pozornosť pritiahla aj práca s názvom Diaľnica, ktorú nakreslil Marek Dúbravka z Likavky. Poukázal tým na zmenu, ktorú by si prial, keby bol kráľom. Za svoje dielo získal čestné uznanie.

Aj školák Marek vníma problém s nedokončenou diaľnicou, ktorú sa rozhodol namaľovať. Foto: Patrícia Kurpašová

Deti si ocenenia prevzali osobne

Po minuloročnom vyhodnotení výtvarnej súťaže v online priestore sa tento rok výsledky vyhlasovali opäť v Synagóge v Ružomberku. ,,Naši mladí výtvarníci si tak mohli prevziať ocenenia a diplomy osobne a zúčastniť sa aj vernisáže k výstave výtvarných prác,“ uviedla manažérka MAD Iveta Kloptová.

Podujatie spríjemňovala Súkromná základná umelecká škola Jánoš, ktorá predviedla pestrý hudobný program.

Výstava výtvarných prác zaslaných do súťaže Spájame sa pre rozvoj dolného Liptova bude prístupná verejnosti 20. apríla a 22. apríla v čase od 14:00 do 17:00 hod. v Synagóge v Ružomberku. Vstup na výstavu je 0,50 €.

Zoznam ocenených si môžete pozrieť TU.

Fotogaléria:

 

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Mám vyštudovanú masmediálnu komunikáciu. Počas školy som pôsobila ako moderátorka v lokálnom rádiu, kde som mala svoju reláciu. Okrem rozprávania do mikrofónu a písania príbehov, rada pomáham aj "handmade" výrobcom so sociálnymi sieťami a prezentáciou na internete. V RK Magazíne pracujem ako redaktorka a web editorka portálu rkmagazin.sk. Milujem dobrodružné cestovanie, prechádzky v prírode, varenie a dobrú knihu pri káve.