Liptovský unikát v Rojkove dlhé roky chátral

Jazierko Zlá voda v Rojkove. Foto: FB/Hasiči Rojkov
V jazierku „Zlá voda“ sa kúpali ľudia už v čase Rakúsko-Uhorska. Dobrovoľníci sa ho rozhodli vyčistiť od bahna a opraviť, minerálny prameň pripravujú na letnú sezónu.

Rojkovská travertínová kopa, nazývaná aj „Zlá voda“ je útvar s kráterovým prameňom minerálnej vody a kruhovým jazierkom na vrchole. Leží na okraji Rojkova – miestnej časti obce Stankovany a najmä v horúcich letných mesiacoch ho mnoho ľudí využíva na kúpanie.

Pred blížiacou sa letnou sezónou si však aj tento rekreačný objekt vyžiadal dôkladnú prípravu. Od pondelka 10. apríla preto začali dobrovoľní hasiči z Rojkova opäť s jeho opravou a revitalizáciou. „Práce začali vypustením vody, nasleduje vyčistenie od nánosov bahna, oprava dreveného dna, obloženia a schodov. Opravou prejde aj odtok na vodu,“ opisujú hasiči.

Všetky práce spojené s opravou prebiehajú na základe povolenia od Krajského odboru životného prostredia. Hasiči preto žiadajú obyvateľov obce, aby brali ohľad na zvýšený pohyb techniky po uliciach. „Samozrejme, že s nimi bude spojené i znečistenie ulice, ktoré sa budeme v maximálnej možnej miere snažiť minimalizovať,“ upozorňujú hasiči.

Ako dlho budú práce na obnove kráterového prameňa trvať, presne určiť nevedia. „Dúfame, že práce budú čím skôr ukončené, aby sme mohli začať letnú sezónu 2023,“ dodávajú hasiči na sociálnej sieti.

Kedysi tu boli kúpele

Kedysi tu boli kúpele, dnes zostalo len prírodné jazierko. Vzácny minerálny prameň v dolnom Liptove, ktorí miestni poznajú pod názvom Zlá voda, má liečivé účinky. Jazierko však roky chátralo. Vyčistiť a obnoviť sa ho rozhodli miestni dobrovoľníci. Ako potvrdzujú historické záznamy, že sa tam kúpali ľudia už v čase Rakúsko-Uhorska.

Približne štyri kubické metre dreva, 50 kilogramov klincov, závitové tyče a niekoľko vriec betónovej zmesi. To je materiál, ktorý si vyžiadala záchrana Rojkovskej travertínovej kopy. Tunajší dobrovoľníci obnovujú jazierko s minerálnou vodou po dvadsiatich rokoch. Potrebné drevo spílili v obecnom lese, spracovali v urbárskej píle, zobrali si dovolenky a začali s prácami.

„Niekde už bolo na doskách bahno, dostávalo sa na vrch. Niekde boli aj polámané dosky. Odstránili sme zlé dosky z podlahy aj z bokov,“ vysvetlil pre RTVS Michal Straka, predseda Dobrovoľného hasičského zboru z Rojkova.

Voda v jazierku je liečivá

Jazierko využívajú domáci a turisti na kúpanie najmä v letných mesiacoch. Je to vzácny travertínový útvar s minerálnou vodou obklopený liptovskou prírodou. „Minerálna voda nie je najteplejšia. Má približne len od 14 do 20 stupňov. Je však liečivá a vďaka vylučovaniu oxidu uhličitého mierne buble,“ uvádza portál  Správy RTVS.

Jazierko preto miestni volajú tiež „Zlá voda“.Zlá voda sa to volá preto, lebo naši predkovia sa pokúšali z tej vody variť, no nepodarilo sa z nej uvariť ani zemiaky. A nemala ani dobrú chuť, ľudí preháňala, no na druhej strane má veľmi dobré účinky na kožné choroby a dýchacie cesty,“ priblížil pre RTVS Vladimír Urban, starosta obce Stankovany.

Voda má blahodarné účinky aj na kĺby. Pomáha liečiť kožné choroby a pitie minerálnej vody z miestnych prameňov napomáha pri žalúdočných a črevných ochoreniach. Taktiež na doplnenie zásob vápnika a zrýchlenie peristatiky. Veľmi priaznivé zloženie tejto vody bolo dokázané niekoľkými rozbormi v roku 1975 pri realizácii prieskumných vrtov.

Jej výnimočnosť poznali už v minulosti. Podľa dobových listín museli predkovia nosiť minerálnu vodu na hrad Likava. Dobrovoľníci budú obnovovať okolie prameňa približne týždeň. Potom stačí počkať, kým sa miesto naplní a bude pripravené privítať prvých návštevníkov.

Množstvo minerálnych prameňov

Obec Stankovany má vo svojom katastri druhý najväčší počet prameňov v rámci Liptova (na prvom mieste je Bešeňová). Najznámejšie sú okrem Kúpeľného prameňa aj Medokýš pod lesom. K prameňu sa dostaneme z obce Stankovany asi po 2 km chôdze západným smerom po lesnej ceste popod horu. Sírny medokýš sa nachádza pri železničnej trati asi 1 km od obce Stankovany západným smerom.

Prvotnou príčinou vzniku prameňov sú zlomy, ktoré privádzajú na povrch minerálne vody. V okolí Stankovian bolo zaregistrovaných 13 prameňov. Sú to studené minerálne vody s teplotou 7 – 17,5°C, sú silne uhličité, obsah CO2 je 1,4 – 3,2 g.l-1, chemický typ je HCO3 – SO4 – Ca – Mg, sú relatívne slabo mineralizované 1,7 – 4,7 g.l-1 a výdatnosť jednotlivých prameňov sa pohybuje od 0,1 – 20,0 l.min.-1.

V Rojkove, ktorý je súčasťou Stankovian, sa nachádza aj spomínaný minerálny prameň Zlá voda. Portál Kam na výlet dokonca uvádza, že v travertínových stenách jazierka možno pri pozornom pohľade objaviť odtlačky listov pravekých stromov.

Zdroj: FB/Hasiči Rojkov, RTVS

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.