Ľudia si za stočné priplatia. Vodárne zdvihli ceny

Vodárenská spoločnosť Ružomberok zmenila od 1. júna cenníky. Zdražovanie stočného aj v dolnom Liptove avizovala už začiatkom roka.

Vodárenské spoločnosti v ostatných týždňoch zvýšili ceny vodného a stočného. Dôvodom je rast cien nákladov, najmä elektrickej energie. Vodárenská spoločnosť Ružomberok avizovala zmenu cenníka už v januári. K úprave pristúpila od 1. júna. Nárast cien nie je markantný, ružomberské vodárne majú stále jednu z najnižších cien vody na Slovensku.

Podľa aktuálne platných cenníkov slovenských vodární má najvyšší poplatok za odvádzanie a čistenie odpadovej vody (tzv. stočné) Liptovská vodárenská spoločnosť. Obyvatelia a firmy, ktoré sú napojené na liptovskomikulášske vodárne od februára platia 1,83 eura s DPH za kubík odvedenej splaškovej vody.

Naopak, najlacnejšie stočné medzi štrnástimi vodárenskými spoločnosťami na Slovensku má aktuálne Vodárenská spoločnosť Ružomberok (VSR), ktorá zabezpečuje odkanalizovanie pre okres Ružomberok. Okrem najlacnejšieho stočného, majú zákazníci VSR jednu z najnižších cien vodného na Slovensku.

Cena vodného sa nemení

Cena vodného sa od 1. júna pre domácnosti a firmy v okrese nemení. Zostáva na úrovni 0,9629 eur za meter kubický dodanej vody. Narástla cena stočného. Z doterajších 1,1524 eur za kubík odvedenej splaškovej vody ju zdvihli na 1,2498. Znamená to nárast o necelých 10 centov. Štvorčlenná domácnosť zaplatí od júna za vodu o 10 eur ročne viac.

„Dlhodobo patríme k vodárenským spoločnostiam, ktoré celkovo disponujú jednou z najnižších cien za vodné a stočné. Súčasná ekonomická situácia je ale neudržateľná, nakoľko došlo k enormnému zvýšeniu cien za dodávky energií a tiež materiálov. Museli sme pristúpiť k novému cenovému návrhu za vodné a stočné,“ povedal Milan Mojš, riaditeľ VSR.

Ružomberské vodárne argumentovali nárastom aj ďalších ekonomicky oprávnených prevádzkových nákladov. Patria k nim napríklad náklady spojené s kybernetickou bezpečnosťou, náklady na dodávateľské opravy súvisiace s odvádzaním a čistením odpadovej vody či nárast osobných nákladov.

Úrad vodárňam vyhovel len sčasti

Ružomberská vodárenská spoločnosť žiadala Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) o povolenie výraznejšieho zvýšenia cien vodného a stočného. Úrad vodárňam vyhovel len sčasti a dovolil im zdvihnúť len cenu stočného.

Ružomberské vodárne zásobujú pitnou vodou 52-tisíc obyvateľov v dolnom Liptove a odkanalizovanie zabezpečujú pre takmer 46-tisíc obyvateľov. Patria k vodárňam s najnižšími cenami, vďačia za to najmä geografii, pretože sídla napojené na vodovod a kanalizáciu sú hornaté a vodu poháňajú čerpadlá vo výrazne nižšej miere.

Vodárenskej spoločnosti Ružomberok v roku 2020 klesol zisk, napriek tomu ho dosiahli vo výške takmer 230-tisíc eur. Ružomberskí vodári ceny do konca mája nezvyšovali, vodné aj stočné zostávalo na rovnakej úrovni ako v roku 2021. Nový cenník VSR zverejnila v januári 2022.

V hornom Liptove platia výrazne viac

Ak porovnáme rodinu v okrese Liptovský Mikuláš a Ružomberok, zistíme nezanedbateľný rozdiel. Za vodné a stočné zaplatí domácnosť v hornom Liptove pri ročnej spotrebe 100 metrov kubických vody 303 eur. V dolnom Liptove je to 211 eur. Obyvatelia okresu Ružomberok platia za vodu o tretinu menej.

Rozdiel v cene za vodu medzi dvoma liptovskými okresmi sa zmenší, Vodárenská spoločnosť Ružomberok avizovala už vo februári, že pristúpi k zvyšovaniu cien. Jej riaditeľ potvrdil, že spoločnosť podala nový cenový návrh za vodné a stočné na Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO). Nové ceny začali platiť až po schválení ÚRSO od 1. júna tohto roku.

Pre porovnanie, Liptovská vodárenská spoločnosť, ktorá pôsobí v okrese Liptovský Mikuláš, má cenu stočného 1,83 eura za kubík odvedenej splaškovej vody, čo je o takmer 60 eurocentov za kubík viac ako v Ružomberku.

Poznámka redakcie: Článok pred aktualizáciou bol uverejnený v májovom čísle mesačníka RK Magazín č. 05/2022.

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydáva aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádza v tlačenej podobe. Ponúka čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova.