Ľupčianskou dolinou sa valí voda. Z Partizánskej Ľupče sa na Magurku nedostanete

Na celom Liptove platí výstraha pred povodňami. Situácia je vážna aj v Ľupčianskej doline.

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) ešte počas utorka upozornil na stúpajúcu hladinu vody spojenú s intenzívnym dažďom. Výstraha tretieho stupňa pred povodňami platila pre okresy Ružomberok, Liptovský Mikuláš a Brezno až do stredajšieho popoludnia. V ružomberskom okrese sa dnes zmenila výstraha na prvý stupeň, no trvať bude aj počas zajtrajšieho dňa.

Voda strhla dva mosty

Povodňová aktivita strhla jeden z mostov na ceste od Partizánskej Ľupče smerom na rázcestie k Magurke, a taktiež most na asfaltovej ceste medzi Železným a Magurkou. „Jediný spôsob, ako sa k nám aktuálne dostať autom je cez dolinu Latiborská – je to tá cesta, ktorou „cez les” radi posielajú viaceré navigácie a ktorú vám za iných okolností odporúčame obísť,“ zverejnil prevádzkovateľ chaty Magurka na sociálnej sieti.

Cesta autom od Partizánskej Ľupče do Magurky je kvôli strhnutému mostu neprejazdná. Z Liptovskej Osady cez Liptovskú Lúžnu je cesta prejazdná iba po spomínanej lesnej zvážnici, dolinou Latiborská.

„Radi by sme zdôraznili, že cestu cez dolinu Latiborská neodporúčame v čase, keď aktuálne husto prší, treba preto sledovať predpoveď počasia,“ upozorňuje prevádzkovateľ.

Hladina rieky v Partizánskej Ľupči počas stredy stúpala. (Zdroj: Facebook/Partizánska Ľupča)
Voda zaplavila aj cesty. (Zdroj: Facebook/Partizánska Ľupča)

Dážď aj vietor

Obec Partizánska Ľupča včera upozornila na mimoriadny stav. „Prosíme všetkých občanov, aby sa z dôvodu vyhlásenia mimoriadnej situácie nezdržiavali na otvorených priestranstvách, pod stromami a v blízkosti vodných tokov. Takisto Vás prosíme, aby ste si zabezpečili majetok pre prípad silného vetra,“ píše starosta obce Ladislav Balážec na sociálnej sieti.

Meteorológovia upozorňovali nielen na intenzívny dážď, ale aj na vietor.

„V našej oblasti sa v južnom prúdení udržiava frontálne rozhranie, ktoré prinieslo výdatné zrážky aj do Nízkych Tatier. Za 24 hodín sme na Magurke namerali úhrn zrážok 90 mm, v Demänovskej Doline a Jasnej 101 mm,“ informoval počas utorka SHMÚ.

Výstrahy pred vetrom a dažďom platili do stredy polnoci. Predpovede počasia bez intenzívneho lejaku sú priaznivé od dnes, no dážď sa presunie na západ Slovenska.

V teréne boli nielen hasiči, ale aj horskí záchranári

Problémy so stúpajúcou hladinou vodných tokov majú vo viacerých oblastiach horného Liptova, najmä v Demänovskej doline. Počas noci z utorka na stredu sa hladina Demänovky zvýšila z 25 cm na jeden meter. Na miesto boli preto v stredu ráno vyslaní horskí záchranári z Nízkych Tatier, ktorí pomáhali pri zabezpečovaní protipovodňových opatrení. Voda zaplavila aj chodník ku Stanišovskej jaskyni v Liptovskom Jáne.

Protipovodňové opatrenia v Demänovskej doline. (Zdroj: Horská záchranná služba)
Traja horskí záchranári z Nízkych Tatier pomáhali pri zabezpečovaní koryta Demänovky. (Zdroj: Horská záchranná služba)

V okrese Liptovský Mikuláš boli počas celého dňa v teréne desiatky hasičov. Profesionálov, ale aj dobrovoľníkov potrápili najmä zatopené pivnice, ale aj popadané stromy, či odtrhnutá strecha na rodinnom dome. Ružomberskí hasiči mali v stredu jeden výjazd spájaný s povodňami a to pri odčerpávaní vody v Liptovskej Lúžnej.

Titulná fotografia: Stúpajúca voda v Partizánskej Ľupči. Zdroj: Facebook/Partizánska Ľupča

Som vyštudovaná žurnalistka. Počas štúdia som pracovala pre regionálne noviny, kde som písala o kultúrno-spoločenskom dianí na Považí. Mám za sebou stáž pre portál aktuality.sk. Zaujímam sa o históriu, kultúru a problémy bežných ľudí z okolia Ružomberka. V RK Magazíne som zástupkyňa šéfredaktorka a web editorka portálu rkmagazin.sk.