Majú vodu, čo ich drží nad vodou

Počet obyvateľov Bešeňovej sa od roku 2010 takmer zdvojnásobil. Neveľká obec žijúca z turizmu sa stáva čoraz atraktívnejšou.

Aj tento rok sa v Bešeňovej podujali zvládnuť viacero investičných akcií. Sústreďujú sa na miestne komunikácie, verejné osvetlenie či návrh územného plánu.

„Väčšina projektov je behom na dlhú trať, preto sa usilujeme riešiť viacero investícií priebežne,“ približuje dlhoročný starosta Martin Baran.

Nové byty aj rodinné domy

Pred pár týždňami sa im podarilo zavŕšiť výstavbu štvrtého bytového domu. Tridsať percent nákladov pokryla nenávratná dotácia z ministerstva dopravy. Zvyšných sedemdesiat poskytol Štátny fond rozvoja bývania. Celkové náklady predstavovali zhruba 700-tisíc eur.

Koncom júna tak odovzdali novým nájomníkom, ktorých vybrali zo 170 žiadateľov, ďalších dvanásť bytov. „Dosiahli sme zaujímavý rekord – za štyri a pol roka u nás pribudlo 64 nájomných bytov. Samozrejme, budovy sme sa rozhodli postaviť tak, aby architektonicky nerušili kolorit našej obce,“ hrdí sa starosta. Do konca roka plánuje obec pripraviť stavebné povolenie na piaty 18-bytový dom.

V lokalite Sihoť pribúdajú aj rodinné domy. Z 55 nových stavebných pozemkov sú už zhruba tri desiatky zastavané a obývané. Na ďalších desiatich pribúdajú novostavby. Obec tu už stihla pokryť približne 950 metrov ciest asfaltom, pribudol aj chodník. Náklady sa vyšplhali na 330-tisíc eur. Celkovo by na tomto mieste chceli vyasfaltovať asi dva kilometre komunikácií.

Nová cesta k bytovkám. Foto – archív obce

Nové cesty taktiež vznikli pri bytovkách a športovom ihrisku. Zároveň tu vybudovali aj parkovisko pre šesťdesiat áut a asi dvesto metrov dlhý chodník od bytoviek k hlavnej ceste. Všetko stálo 145-tisíc eur.

Na výstavbu komunikácií sa snažili získať aj finančný príspevok, no neboli úspešní, preto si vzali úver.

Vznikne územný plán

Spolu s budovaním ciest sa pustili do inštalácie verejného osvetlenia a rozhlasu v spomínaných lokalitách. Keďže práce realizujú svojpomocne, zhruba 37-tisíc eur uhradili len za materiál.

„Všetky siete v nových častiach obce a od hotelu Summit smerom do Liptovskej Teplej máme vedené zemou, čo je estetickejšie,“ doplnil starosta.

Nová komunikácia v lokalite Sihoť. Foto – archív obce

V marci sa obci podarilo zrekonštruovať budovu záchrannej služby. Plechovú strešnú krytinu nahradili hydroizolačnou fóliou a celú budovu zateplili. Stálo ich to 11-tisíc eur.

Do jesene by mala v obci fungovať už tretia zóna pre rodičov s deťmi. Tvoriť ju budú lavičky a prvky na hranie. Na realizáciu tohto projektu prispeje Oblastná organizácia cestovného ruchu Región Liptov sumou 12-tisíc eur.

Zmena čaká aj viacúčelové ihrisko. Slovenský futbalový zväz poskytne 15-tisícovú dotáciu na obnovu infraštruktúry, ku ktorej obec doloží päťtisíc eur zo svojho rozpočtu.

Jedno z detských ihrísk, ktoré majú v obci. Foto – archív obce

Obnova má zahŕňať výmenu trávnika, sietí futbalových bránok a aspoň základov tribúny. Dobudovanie priestoru pre divákov bude závisieť od finančných možností. O príspevok na dostavbu požiadala obec aj Miestnu akčnú skupinu Dolný Liptov.

Dôležitým krokom je aj návrh územného plánu obce, ktorý doteraz nemali vypracovaný.

„Povedali sme si, že do toho pôjdeme, keď získame potrebné financie, čo sa nakoniec aj podarilo. Pristúpili sme na to, aby sme zabránili negatívnym prevádzkam. Keďže sme lokalita, ktorá žije z cestovného ruchu, je dobré zadefinovať, čo tu vôbec nechceme, napríklad ťažký priemysel či skládky odpadov,“ približuje starosta obce dôležitú investičnú akciu, ktorej cena presahuje 10-tisíc eur.

Žiadajú o viaceré príspevky

V budúcnosti by sa obec chcela pustiť aj do rekonštrukcie kultúrneho domu. Žiadosť o nenávratný finančný príspevok na jeho zateplenie jej vlani zamietli, preto sa o peniaze pokúšajú opätovne.12

Na mieste obecného dvora by mala časom pribudnúť aj nová hasičská zbrojnica v hodnote 100-tisíc eur, ktorú by spolufinancovala aj obec.

Zároveň sa uchádzajú o 400-tisícovú dotáciu na výstavbu cesty a parkoviska pri cintoríne spojenú s inštaláciou verejného osvetlenia, rozhlasu a dažďovej kanalizácie, na ktorú už obec získala právoplatné stavebné povolenie.

„S prácami sme plánovali začať o rok, no má sa rozbehnúť výstavba osempodlažného hotela v akvaparku, na ktorý sa bude zvážať množstvo materiálu a cesta by sa poničila, takže termín ostáva otvorený,“ vysvetľuje starosta. Dodáva, že po výstavbe nového ubytovacieho zariadenia pribudne v obci so 714 obyvateľmi ďalších 50 pracovných miest. Momentálne ich je zhruba 550.

Článok bol publikovaný v Ružomberskom magazíne číslo 7/2018.

Titulná fotografia: Štvrtý nájomný bytový dom. Foto – archív obce

Som vyštudovaná žurnalistka, zaujíma ma kultúra a história dolného Liptova. Rada píšem o problémoch a záujmoch bežných ľudí, cez ich svedectvá sa snažím pripomínať hodnoty, na ktoré by spoločnosť nemala zabúdať. Zároveň pracujem v oblasti zabezpečenia bezpečnosti priemyselných inštalácií.