Malý príbeh pre malé mesto

Ruská režisérka natočila krátky film Soňa má rada, Soňa nemá rada, ktorého dej sa odohráva v Ružomberku. Zahrali si v ňom aj miestni. 

Dnes sa v ružomberskom kine uskutočnila premiéra filmu, ktorý režírovala Nataša Beliaeva. A hoci pochádza z Moskvy, na Slovensku má mnoho priateľov. Medzi nimi aj Ružomberčanov, ktorých rada navštevuje.

V uliciach Ružomberka

Režisérka má za sebou doposiaľ prácu na desiatich krátkych filmoch, no verejnosti ukázala ešte len štyri. Posledný 15-minútový detský film je síce krátky, no podľa Nataši má v sebe hlbokú myšlienku. „Film ukazuje, že aj k veci sa dá správať ako ku osobe, ktorá má hodnotu, možno dokonca väčšiu ako my sami,“ vysvetľuje 34-ročná režisérka.

Detský film Soňa má rada, Soňa nemá rada tvorcovia natáčali rok a pol. Mladá režisérka si Ružomberok vybrala najmä preto, lebo na ňu pôsobí pokojným dojmom a diváci musia uveriť, že deti sa môžu túlať po meste aj samé. Vo filme vidieť zábery z centra mesta, z Hýrošovho parku, no rozpoznateľných je aj mnoho známych obchodov.

Centrom diania krátkeho filmu je bábika Soňa, ktorá je snom dvoch malých sestier. Ich sen sa nakrátko rozplynie, keď bábiku z výkladu kúpi iná mama pre svoju dcéru. Príbeh však nekončí smutne. Dievčatá hrali Ružomberčanky Liana Bérešová, Tamara Tancíková, a Nina Javoreková.

 

Slávnostná premiéra filmu Tlmočník zaplnila kino do posledného miesta

Amatérski herci aj hviezdy

Režisérka do krátkeho filmu pritiahla aj herečku Janu Oľhovú, či známeho slovenského spisovateľa Daniela Heviera. „Jana Oľhová často pomáha mladým tvorcom, tak preto podporila aj mňa,“ hovorí režisérka z Moskvy.

„Najťažšie pri natáčaní boli vzťahy s ľuďmi. Myslím, že by sme nemali robiť veci, len preto, že za ne niečo dostaneme,“ prezrádza režisérka viacerých detských filmov.

Film budú premietať v Kine Kultúra aj v nedeľu, 22. septembra za prítomností hercov z Ružomberka, ale aj Jany Oľhovej. Režisérka verí, že od budúceho roka bude súčasťou medzinárodných festivalov.

Nataša by chcela o pár rokov napísať aj krátke pokračovanie príbehu. Vo filme by mala opäť hrať jedna zo sestier, Liana Bérešová, no aj niekoľko nových postáv.

„Som rada za pomoc, hlavne od neznámych ľudí. Film sme robili bez finančnej podpory a som vďačná každému, kto pomohol,“ uzatvára talentovaná filmárka.

Soňa má rada, Soňa nemá rada

Réžia: Nataša Beliaeva
Hrajú: Jana Oľhová, Daniel Hevier, Tomáš Grega, Liana Bérešová, Tamara Tancíková, Nina Javoreková, Alžbeta Jacková, Marianna Stančoková, Martina Ištoková…

Detský, rodinný, 15 min., MP, Rusko/SR, 2D Projekcia

V nedeľu 22. septembra 2019 o 15:00 hod. sa uskutoční slávnostná projekcia za účasti tvorcov filmu, s režisérkou Nasťou Beliaeva, herečkou J. Oľhovou a s detskými hercami z Ružomberka.

Titulná fotografia: Nataša Beliaeva a Liana Bérešová. Zdroj: autorka

 

Som vyštudovaná žurnalistka. Počas štúdia som pracovala pre regionálne noviny, kde som písala o kultúrno-spoločenskom dianí na Považí. Mám za sebou stáž pre portál aktuality.sk. Zaujímam sa o históriu, kultúru a problémy bežných ľudí z okolia Ružomberka. V RK Magazíne som zástupkyňa šéfredaktorka a web editorka portálu rkmagazin.sk.