Slávnostná premiéra filmu Tlmočník zaplnila kino do posledného miesta

 V piatok večer sa v kine Kultúra konala projekcia filmu Tlmočník. Veľkým lákadlom pre divákov bola predovšetkým prítomnosť tvorcov filmu. Prišiel režisér, scenárista, výtvarník, ale aj známa slovenská komička.                                                                                                                      

K nakrúteniu filmu Tlmočník režiséra Martina Šulíka inšpirovala kniha Smrť v bunkri , ktorú napísal reportér Martin Pollack. „Otec je reálna postava a volá sa Gerhard Bast. Dva mesiace, teda do januára 1945 bol veliteľom zvláštnych jednotiek SS v Ružomberku. V knihe Smrť v bunkri sa píše 20 strán o Ružomberku a o mužovi, ktorý bol zodpovedný za popravu v Likavke,“ povedal režisér filmu Martin Šulík, ktorý má k Ružomberku veľmi blízko. Jeho otec pochádza z Černovej. Práve táto blízkosť ho nenechala chladným a príbeh o odkrývaní temnej minulosti sa rozhodol natočiť z časti práve v meste a jeho okolí.

Tlmočník je príbeh o spojení dvoch starých pánov, ktorí pátrajú po svojej minulosti a hľadajú pravdu. Jeden je kultivovaný tlmočník Ali a druhý rakúsky učiteľ Georg, so slabosťou pre alkohol a ženy. Príbeh sa odohráva na Slovensku, v Čechách a vo Viedni, takže vo filme počuť okrem slovenčiny aj angličtinu a najmä nemčinu. „Jiří Menzel s jazykom veľmi bojoval. Slovenčiny sa bál viac ako nemčiny, lebo vedel, že tie národy sú veľmi blízke a majú citlivé uchá. Gramaticky hovorí správne, dokonca aj mäkčí, ale v melodike hlasu je niečo, čo je iné ako rozprávame my,“ prezradil režisér filmu.

Hviezdne obsadenie

Film sa natáčal 32 dní. Dva mesiace sa strihal a mesiac ozvučoval. Účinkovalo v ňom niekoľko známych mien. Tlmočníka Aliho si zahral český herec, režisér a spisovateľ Jiří Menzel. Druhú hlavnú postavu hral rakúsky herec Peter Simonischek. V roku 2016 sa stal nositeľom Európskej filmovej ceny Felix za najlepšieho herca, a to vďaka nemeckej komédií Toni Erdmann. Tá bola dokonca nominovaná aj na Oscara.

Keď sa písal scenár, tvorcovia nemali predstavu, kto bude hrať konkrétne postavy. Pri výbere jednej z hlavných postáv sa rozhodli pre Petra Simonischeka, a to vďaka filmu Toni Erdmann. ,,Vo filme mal dobrý sarkastický humor, ale zároveň bol aj veľmi láskavý a toto naša postava potrebovala. Tak sme mu poslali scenár a jemu aj jeho manželke sa páčil. Bola to veľmi príjemná spolupráca, pretože Peter je dobrý človek,“ spomína si na oslovenie Petra do filmu režisér.

Vo filme hrá aj Zuzana Mauréry, Anna Rakovská, ale aj obľúbená komička Eva Kramerová, ktorá je známa pod menom Evelyn. Do Ružomberka na diskusiu s divákmi prišla aj ona. „Zavolali ma na casting a viem, že som tam mala hrať po nemecky. V momente ako som povedala prvú vetu sme hneď zistili, že to nebude fungovať. Potom som to dala a vybrali ma. Som veľmi vďačná, že som súčasťou tohto projektu,“ priznáva Evelyn.

Tvorcovia filmu v Kine Kultúra. Foto – Anna Zábojníková

Dominoval predovšetkým Ružomberok

Tlmočník sa natáčal v mnohých slovenských mestách, ale aj priamo v centre Ružomberka, v Partizánskej Ľupči či Bešeňovej. Vo filme vidieť mnoho známych ružomberských miest ako Hotel Kultúra, ulice Podhora, Mariánska, Nábrežie M. R. Štefánika a najmä kalváriu.

Aj napriek tomu, že sa masový hrob nachádza v Likavke na lúke pri lese, vo filme ju nahradili kalváriou, ktorú považujú za krásne a zároveň pietne miesto. V archíve Múzea Slovenského národného povstania sa im podarilo nájsť fotky vojakov s civilistami, ale aj masových hrobov z toho obdobia. Autor v knižke popisuje špeciálne hrob v Likavke, aj ľudí, ktorí tam ležia. Túto fotku chceli tvorcovia použiť, ale nemali autorské práva. Dva dni preto kvôli filmu vyrábali „historické“ fotky.

Počas natáčania museli tvorcovia čeliť niekoľkým prekážkam. ,,Mnoho Slovenska nebolo vidieť pre bilboardy. Museli sme zísť z diaľnice a chodiť aj po iných cestách, aby sme kúsok Slovenska našli. Keď sme točili v Bešeňovej, tak počas jedného dňa pršalo, svietilo slnko a padal sneh. A dialo sa to každých 15 minút, tak sme to skoro nedokázali natočiť,“ prezradil s úsmevom Martin Šulík.

Úspech kina

,,Som nesmierne šťastná, že naše kino praská vo švíkoch. Je to len znak toho , že sú tu ľudia, vyznávači dobrého filmu,“ povedala s dojatím vedúca kina Zuzana Bakošová. Kino pochválil aj samotný režisér a povedal, že patrí medzi najlepšie na Slovensku, pretože má výborný zvuk.

V kine sa nenašlo ani jedno voľné miesto, no diváci si film Tlmočník môžu pozrieť aj počas tohto víkendu. ,,Film určite odporúčam. Priznám sa, že som prišla len preto, že som vedela, že sa nakrúcalo aj v Ružomberku. Príbeh ma natoľko zaujal, že si určite kúpim aj spomínanú knihu,“ povedala diváčka Petra.

Martin Šulík je slovenský herec, režisér a scenárista. V rokoch 1981 – 1986 vyštudoval filmovú a televíznu réžiu na VŠMU. Ako režisér debutoval filmom Neha. Úspešnejší bol film Záhrada, za ktorý získal päť Českých levov, ale aj Cenu slovenskej filmovej kritiky. Známy je aj z filmov Orbis Pictus, Krajinka, Slovensko 2.0 – krátky film Pohreb prezidenta, Slnečný štát alebo Cigán.

Výtvarník František Lipták (prvý vľavo), herečka Eva Kramerová alias Evelyn, scenárista Marek Leščák a režisér Martin Šulík takmer hodinu odpovedali po premietaní na otázky divákov. Foto – Anna Zábojníková

Anna Zábojníková

Titulná fotografia – režisér filmu Martin Šulík počas premietania filmu Tlmočnik v Kine Kultúra. Foto – autorka.

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.