Manželia Beňuchovci: Buďme ľuďmi nádeje, tolerancie a porozumenia

Daniel a Tatiana Beňuchovci. Foto: archív Beňuchovcov

Evanjelickí duchovní – manželia Beňuchovci sú už na novom pôsobisku v Ružomberku.

Po odchode evanjelických duchovných – manželov Bázlikovcov koncom minulého roka na iné pôsobisko, ostalo po nich na krátky čas nezaplnené miesto. V týchto dňoch ho zaplnili ich nástupcovia – manželia Daniel a Tatiana Beňuchovci. Žezlo správcov evanjelických duchovných pastierov v Ružomberku prebrala sympatická rodinka s dvoma deťmi.

Cena Mesta Ružomberok pre manželov Bázlikovcov

Na novom mieste sa udomácňujú

Zatiaľ sa na novom mieste rozhliadajú a udomácňujú. Pár dní po príchode čo-to o sebe prezradili aj pre RK Magazín.

Som rodený Martinčan, ale vyrástol som v Žiline, kde som bol odmalička spätý s domácim evanjelickým cirkevným zborom. Na strednú školu som chodil na evanjelické gymnázium do Tisovca, kde som sa spoznal so svojou budúcou manželkou Táničkou, povedal D. Beňuch.

Ako mladý kaplán, po ukončení štúdia teológie jeden rok pôsobil ako seniorátny kaplán Turčianskeho seniorátu Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku (ECAV) v Necpaloch a v druhom roku služby nastúpil do Cirkevného zboru v Sučanoch. Tu spolu s manželkou pôsobili takmer 10 rokov – do konca januára tohto roka.

Spojenie s Ružomberkom od malička

„Spojenie s Ružomberkom som zažíval ako malý chlapec a neskôr ako animátor na letných táboroch, ktoré sme v Žiline dlhé roky organizovali práve v spolupráci s ružomberským evanjelickým zborom,“ zaspomínal Beňuch.

„Okrem toho, že sme ako rodina pri rôznych výletoch prechádzali mestom, priznám sa, prvýkrát, čo som sa ocitol v samotnom centre Ružomberka, bolo večer na prechádzke po presťahovaní. A pokiaľ ide o Liptov, ten máme veľmi radi, najmä kvôli mnohým možnostiam prírodného vyžitia sa,“ uviedol sympatický duchovný.

Manželia majú radi prírodu. Foto: archív Beňuchovcov

Do Ružomberka sa rodina presťahovala posledný januárový týždeň a začiatkom 3. februára oficiálne prebral farský úrad od dočasného administrátora zastupujúceho farára Miloslava Gdovina zo Svätého Kríža.

Služba v dolnom  Liptove bude iná

„S príchodom do mestského cirkevného zboru si uvedomujeme, že služba v ňom bude trochu iná ako na našom predchádzajúcom pôsobisku. Určite bude pre nás najdôležitejšie spoznať a získať si kruh spolupracovníkov, spoluslužobníkov, s ktorými budeme chcieť napomáhať k tomu, aby náš cirkevný zbor bol živým cirkevným zborom otvoreným pre všetkých,“ konštatuje D. Beňuch.

Podľa jeho slov sú vďační, „že prichádzame do zboru, v ktorom pôsobil pred nami aktívny manželský farársky pár (Bázlikovci) a zanechali po seba požehnané ovocie v podobe rôznych duchových aktivít a rozvoja cirkevného zboru.“

Uvedomujú si, že v mestskom cirkevnom zbore je samozrejme žiadanou súčasťou služby udržiavanie ekumenických vzťahov v rámci kresťanských cirkví, ako aj spolupráca so samosprávou. (Na Mestskom úrade v Ružomberku sa im nedávno dostalo oficiálneho prijatia aj primátorom Ľubomírom Kubáňom – pozn. red.)

Každý môže začať od seba

Na otázku, čo Beňuchovcov pri príchode na nové miesto – do Ružomberka prekvapilo, odpovedal nový pán farár: „S manželkou sme obidvaja farári. Spoločne sme vyštudovali a po ukončení štúdia sme sa zobrali. Máme 7-ročnú dcéru a 5-ročného syna, ktorí si postupne zvykajú na novú školu, resp. škôlku. Myslím, že im pri zmene, ktorá ich postrehla, pomohlo veľmi pekné zimné počasie, milé pani učiteľky a zázemie, ako aj prijatie bratov sestier z domáceho cirkevného zboru. A máme ešte aj malého chlpáča – 10-ročnú fenku malého špica.“

Manželia Beňuchovci nám prezradili, že majú radi prírodu, turistiku a šport. „Sem-tam si zahrám na klavíri, alebo keď je čas, radi si pozrieme dobrý film. Ak to okolnosti a čas dovoľujú, radi spoznávame nové miesta. Tešili sa aj na nové pôsobisko v dolnom Liptove.

„Žijeme komplikované časy, v mnohých ohľadoch. Avšak, napriek všetkému náročnému a negatívnemu si dovolím povedať, že ako kresťania, ako aj ľudia dobrej vôle, by sme mali byť ľuďmi nádeje, tolerancie a porozumenia. Každý v tomto môže začať od seba, a ak to tak cítime a veríme, prosiť k tomu o silu a lásku od Pána Boha,“ dodal D. Beňuch.

Daniel Beňuch. Foto: archív Beňuchovcov

Podľa nového evanjelického správcu, Evanjelický cirkevný zbor a. v. v Ružomberku eviduje takmer 1300 členov. Patria doň členovia z mesta ako aj okolitých obcí, keďže je jediným evanjelickým cirkevným zborom v celom okrese. Podľa sčítania sa prihlásilo k evanjelickej cirkvi na území cirkevného zboru niečo cez 2 000 ľudí.

Vyštudovala som publicistiku a masmediálnu komunikáciu. Vyše dvadsať rokov pôsobím v médiách ako redaktorka a manažérka marketingu. V poslednom období pomáham klientom zviditeľniť sa v online svete, cez digitálny marketing. Najviac je pre mňa moja rodina. Vychutnám si chvíle pri dobrej a voňavej káve či knihe. Snažím sa čo najviac hýbať, mám rada bicyklovanie, turistiku a beh na lyžiach.