Cena Mesta Ružomberok pre manželov Bázlikovcov

Evanjelickí farári po pätnástich rokoch opustili centrum dolného Liptova. Nový evanjelický kňaz by mal nastúpiť do Ružomberka v januári.

Pre každého človeka nastanú u určitom období časy zvítania a časy rozlúčky. Jedna kapitola života sa uzatvorila aj u evanjelických duchovných Ilony a Dávida Bázlikovcov. Po pätnástich rokoch v duchovnej službe opustili Ružomberok a odišli na nové pôsobisko – do Bratislavy. Zažili tu veľa dobrého, získali veľa skúseností a priateľov. Vyrástli tu ich deti. Pri príležitosti odchodu z Ružomberka im odovzdal primátor Igor Čombor ocenenie mesta. Redakcia RK Magazínu im v súvislosti s ich odchodom položila niekoľko otázok.

Čo pre vás znamenalo pôsobenie v Ružomberku?

V Ružomberku sme našli svoj domov. Ten ľudský i duchovný. Počas pätnástich rokov sme v našom cirkevnom spoločenstve zažívali veľkú dávku vzájomnej spolupatričnosti. Aj našou túžbou a snahou bolo, aby ľudia vnímali cirkev ako duchovnú rodinu, v ktorej budú prijatí, milovaní a povzbudzovaní k duchovnému a osobnostnému rastu.

Rodina Bázlikovcov. Foto: archív r. Bázlikovcov

Ružomberok zostane miestom, kde naše deti vyrástli a niektoré aj dospeli. Vytvorili sme si tu viacero hlbokých vzťahov a tie zostanú. Som totiž presvedčený, že vzťahy sú večné. A ak boli vytvorené v láske a vo viere, budú pokračovať naveky.

S manželkou sme sa zhodli, že to bolo zatiaľ našich najkrajších 15 rokov.

Čím si vás Ružomberok a jeho okolie získalo?

Ružomberok a okolie je krásnym miestom pre život. Človek si to uvedomí, až keď na čas z tohto kraja odíde. Kalvária, Hrabovo, Čutkovská dolina alebo Smrekovica. Na týchto miestach sme trávili veľa času aj s našimi deťmi. Bol to veľký rodinný bonus.

V Ružomberku sa vo mne zosilnela láska k prírode a horám. Uchvátila ma Veľká Fatra, letná i zimná turistika. S naším starším synom sme toho pochodili pomerne veľa. Božie slovo v horách síce nepočuť, ale Pán Boh je človeku v prírode zvláštnym spôsobom blízko.

Rodina trávila spoločné chvíle na horách. Foto: r. Bázlikovcov

A čo vám služba v našom meste vzala?

Azda len ilúziu mladosti, že človek sám dokáže pohnúť svetom a zmeniť svoje okolie. Je to ilúzia, s ktorou som aj ja prišiel, ako mladý farár. Dnes na prahu päťdesiatky viem, že bez priateľov a tímu človek veľa neurobí. Sme preto veľmi vďační za našich tímových spolupracovníkov, ktorí boli pre nás počas pätnástich rokov veľkou oporou. Aj vďaka nim sa ružomberský cirkevný zbor posunul vpred.  Títo ľudia vďaka Bohu v Evanjelickom cirkevnom zbore zostávajú.

Pre informáciu dopĺňame, že duchovnú službu Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku (ECAV) v Ružomberku v súčasnosti vykonáva zastupujúci duchovný zo Sv. Kríža Miloslav Gdovin. Nový evanjelický kňaz by mal nastúpiť do Ružomberka v januári.

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Vyštudovala som publicistiku a masmediálnu komunikáciu. Vyše dvadsať rokov pôsobím v médiách ako redaktorka a manažérka marketingu. V poslednom období pomáham klientom zviditeľniť sa v online svete, cez digitálny marketing. Najviac je pre mňa moja rodina. Vychutnám si chvíle pri dobrej a voňavej káve či knihe. Snažím sa čo najviac hýbať, mám rada bicyklovanie, turistiku a beh na lyžiach.