Masovému testovaniu v Ružomberku na zatiaľ odzvonilo. Čo sa od 3. mája mení?

Čo všetko Ružomberčan môže, alebo kedy to môže? Pripravili sme pár názorných otázok, na ktoré odpovedáme podľa aktuálnych opatrení.

Ružomberok bude aj najbližší týždeň (od 3. do 9. mája) v červenej farbe na mape covid automatu. Čo všetko to pre Ružomberčanov znamená?

Budú odo mňa počas dňa vyžadovať negatívny test?

Ružomberský okres bude aj naďalej v červenej farbe na covid automate. To znamená, že povinnosť preukazovať sa negatívnym testom počas dňa odpadá. Nebude potrebný ani v obchodoch, školách a ani počas cesty do práce.

Negatívny test (antigénový a zároveň PCR alebo LAMP test) potrebujete počas dňa len ak sa chystáte na nejakú športovú či kultúrnu akciu. Niektoré podujatia si však vyžadujú aj ďalšie špeciálne podmienky. Kino zostáva aj v Ružomberku naďalej zatvorené.

Aj v Ružomberku platí nočný zákaz vychádzania?

V Ružomberku takisto ako na celom území Slovenska aj naďalej platí nočný zákaz vychádzania, ktorý sa od štvrtka 29. apríla posunul z 20:00 na 21:00. Od tejto večernej hodiny môžete z domu vyjsť len pri ceste do práce. Keďže je Ružomberok červeným okresom, pri ceste do zamestnania potrebujete test nie starší ako 14 dní.

Aké ďalšie výnimky z večerného zákazu vychádzania platia?

Okrem cesty do zamestnania je možná cesta na účel vycestovania do zahraničia, avšak okrem cesty na rekreáciu. Pri tejto ceste potrebujete test nie starší ako 7 dní. Ďalšia výnimka sa týka študentov vysokých škôl niektorých ročníkov medicínskych a farmaceutických odborov. Dovolená im je cesta do školy či výučbového zariadenia s testom nie starším ako 7 dní.

Bez testu neporušia Ružomberčania večerný zákaz vychádzania na ceste do zdravotníckeho zariadenia, do lekárne, pri starostlivosti o blízku osobu alebo príbuzného, ktorý je na ňu odkázaný. Cestovať sa môže aj na účel starostlivosti o hospodárske zvieratá, dostavenie sa pred orgán činný v trestnom konaní, alebo pobyt v prírode držiteľa poľovného lístka. Taktiež je dovolené venčenie psa alebo mačky do vzdialenosti jedného kilometra od bydliska. Viac na stránke ministerstva.

Z Ružomberka mám počas dňa pracovnú cestu do Martina. Potrebujem negatívny test?

Negatívny test môžete potrebovať, ak budete cestovať do niektorého z bordových okresov. Od 3. mája je na Slovensku 11 takýchto okresov. V nich sa vyžaduje test do práce či prevádzok nie starší ako 7 dní aj počas dňa. Pre Ružomberčanov najbližší takýto bordový okres je Martin či Dolný Kubín. Do červených alebo ružových okresov test nepotrebujete.

Necestujem do Dolného Kubína za prácou, ale len do prírody. Aj vtedy potrebujem negatívny test?

Nie, do prírody potrebujete test len v čiernom okrese, taký ale na Slovensku aktuálne nie je.

Môžem ísť navštíviť sestru do Komjatnej či brata do Liptovskej Osady?

Keďže platí už len nočný zákaz vychádzania od 21:00, návštevy počas dňa sú povolené.

Môžem si na terase vychutnať čapovanú kofolu alebo pivo?

Počas dňa môžete navštíviť hociktorý otvorený podnik v Ružomberku či okolí. Vrátiť sa však musíte do 21. hodiny. Testom sa na terase preukazovať nemusíte. Počas dňa môžete zavítať aj do posilňovne či do kostola na bohoslužbu. V interiéri potrebujete respirátor, povonku stačí rúško.

Chcem ísť na wellness, môžem ísť do niektorých z liptovských akvaparkov?

Kúpať sa vo wellness centrách nemôžete. V Bešeňovej však napríklad do bazénov môžu ísť len ľudia ubytovaní v akvaparku. Na izbe však musia byť len ľudia z jednej domácnosti.

Titulná fotografia: centrum Ružomberka. Foto – MediaHub mesta Ružomberok

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Študujem žurnalistiku na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Píšem aj pre Denník Postoj a externe spolupracujem s Rádiom Lumen, pre ktoré pripravujem spravodajské a publicistické reportáže z okolia Žiliny a Ružomberka.