Vojenská nemocnica je pripravená reagovať na epidémiu koronavírusu

Potvrdili to premiér Slovenskej republiky Peter Pellegrini a minister obrany Peter Gajdoš po pondelkovej prehliadke poľnej nemocnice v priestoroch Ústrednej vojenskej nemocnice (ÚVN). 

Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) spolu s ministrom obrany Petrom Gajdošom (SNS) zavítali v pondelok na stretnutie s vedením vojenskej nemocnice. Účelom návštevy bolo preverenie pripravenosti nemocnice na epidémiu koronavírusu.

Súčasťou návštevy bola aj obhliadka poľnej nemocnice, ktorá je rozložená pred chirurgickým pavilónom. V prípade potvrdenia nákazy môže tunajšia nemocnica izolovať maximálne 25 pacientov plus ďalších šiestich vedia umiestniť v mobilnej nemocnici.

Premiér Peter Pellegrini v priestoroch poľnej nemocnice v Ružomberku. (Foto: autorka)

U nikoho nepotvrdili epidémiu, no sú pripravení konať

Počas uplynulých týždňov boli v ružomberskej nemocnici hospitalizovaní traja pacienti s podozrením na nákazu. Ani v prípade letušky či manželského páru, ktorý sa vracal z Ázie, nemocnica nepotvrdila prítomnosť koronavírusu. Doteraz bolo na Slovensku preverených 31 ľudí a u všetkých boli výsledky negatívne.

„Vzorky sme museli posielať do medzinárodného laboratória v Berlíne. Takéto laboratórium už máme aj my, a tak vieme do niekoľkých hodín potvrdiť alebo vyvrátiť nákazu,“ vysvetlil premiér Peter Pellegrini v priestoroch poľnej nemocnice v Ružomberku.

Spolu s ministrom obrany, ale aj so zástupcom riaditeľa ÚVN potvrdili, že Vojenská nemocnica je na vírus pripravená.

„Nemocnica je pripravená na príjem. Momentálne máme kapacitu 25 lôžok na infektologickej klinike a pľúcnom oddelení, kde dokážeme pacientov izolovať. Priestory poľnej nemocnice sú pripravené nie z dôvodu koronavírusu. Je to súčasť rozšírenia kapacít nášho urgentného príjmu. Ale ponúka sa aj možnosť izolácie pacientov. V časti, ktorá je súčasťou poľnej nemocnice, máme možnosť izolovať ďalších maximálne šiestich pacientov pri podozrení z nákazy,” vysvetlil zástupca riaditeľa ÚVN Roman Jantoš.

V prípade potvrdenia nákazy môže tunajšia nemocnica izolovať maximálne 25 pacientov plus ďalších šiestich vedia umiestniť v mobilnej nemocnici. (Foto: autorka)

Slovensko vie izolovať aj väčší počet pacientov

Premiér Peter Pellegrini doplnil, že v prípade rozsiahlejšej epidémie nasadia Ozbrojené sily SR mobilnú nemocnicu.

„Ozbrojené sily SR k dnešnému dňu disponujú skoro 500 zdravotníckymi zamestnancami, ktorých môžu okamžite použiť na riešenie týchto situácií. Zároveň disponujeme mobilnou nemocnicou, ktorú dokážeme v prípade potreby na špeciálnom území rozvinúť do troch dní – v prvom slede má kapacitu 40 lôžok s možným rozšírením o ďalších 30,“ povedal Pellegrini.

Konkretizoval aj to, že v prípade potreby vyrovnať sa s desiatkami až stovkami ochorení a izolovať ich sú pripravení vo vojenskom priestore Lešť a vo vojenskom priestore v Malackách postaviť oveľa väčšiu mobilnú nemocnicu. Ozbrojené sily SR dnes dokážu vytvoriť hermeticky uzatvorené izolované kontrolované mestečko s kapacitou do 2000 ľudí.

„Spôsobilosti poľnej nemocnice v Ružomberku sú v súčasnosti limitované, pretože kapacitne je predurčená na prípad vojny a vojnového stavu s dôrazom na chirurgické úkony. Sme však ale pripravení prispôsobiť aj túto nemocnicu na riešenie prípadnej krízovej situácie, a rovnako tak poskytnúť priestory Centra výcviku Lešť, výcvikového priestoru na Záhorí, a tiež našich letísk v Kuchyni a v Sliači,” povedal minister obrany Peter Gajdoš.

Titulná fotografia: Premiér Peter Pellegrini pri obhliadke poľnej nemocnice v Ružomberku. Foto: autorka

Som vyštudovaná žurnalistka. Počas štúdia som pracovala pre regionálne noviny, kde som písala o kultúrno-spoločenskom dianí na Považí. Mám za sebou stáž pre portál aktuality.sk. Zaujímam sa o históriu, kultúru a problémy bežných ľudí z okolia Ružomberka. V RK Magazíne som zástupkyňa šéfredaktorka a web editorka portálu rkmagazin.sk.