Medveď, ktorého mali odstreliť, sa vytratil

Odstrel medveďa prichádzajúceho do Malých Tatier, ktorý ochranári povolili, sa napokon neuskutočnil.

Počas uplynulých mesiacov sme na webe Ružomberského magazínu viackrát informovali o medvedích návštevách v meste.

„Situácia s medveďmi v Ružomberku je už neúnosná,” vyhlásil v polovici júla vo videu zverejnenom na sociálnej sieti primátor Igor Čombor. „Nie je normálne, aby sa v civilizovanom svete takýto problém neustále zväčšoval,” zdôraznil Čombor, ktorý listom oslovil ministra životného prostredia Lászlóa Sólymosa so žiadosťou o stretnutie a pomoc pri riešení problému.

Dodnes však k stretnutiu kvôli pracovnej zaneprázdnenosti ministra nedošlo. „Máme veľký záujem stretnúť sa s ministrom v čo najkratšom čase, pretože situácia s medveďmi v našom regióne si vyžaduje cielené a dlhodobé riešenie,“ potvrdil pretrvávajúci záujem o stretnutie hovorca primátora Viktor Mydlo.

Povolený odstrel sa neuskutočnil

Ešte v júli Štátna ochrana prírody na základe sťažností obyvateľov a požiadavke TANAP-u, do ktorého patria aj Chočské vrchy s Čebraťou, povolila odstrel medveďa prichádzajúceho do ružomberskej časti Malé Tatry.

„Ochranári medveďa, ktorý chodil do Malých Tatier, dokonca označili oranžovou farbou, aby nedošlo k omylu. Stratil plachosť a nereagoval už ani na plašenie a trúbenie autami,“ uviedol Ján Kerdík, predseda Poľovníckeho združenia Likava – Choč, ktoré malo odstrel zabezpečiť.

Primátor požaduje odstrel medveďov, ministerstvo ani ochranári s ním nesúhlasia

Povolenie platilo od 18. júla do 18. augusta. „Za ten čas sme mali medveďa vystopovať a streliť. Avšak ďalej ako 350 metrov od obydlí. Medveď sa však stratil. Už sme ho viac nedohľadali ani nikto nehlásil jeho prítomnosť. Podľa nás sa presunul za úrodou niekde inde,“ konštatoval Kerdík.

Ak by sa medveď opäť objavil a začal schádzať k ľudským obydliam, poľovníci by ho už bez nového povolenia nemohli zastreliť.

Na povolenku čakajú aj mestské lesy

Na povolenie usmrtiť medveďa, ktorý patrí medzi zákonom chránené zvieratá, čakajú aj Mestské lesy Ružomberok. Spoločnosť obhospodaruje 7 000 hektárov, na ktorých podľa riaditeľa Milana Šlávku evidujú približne 25 medveďov. Na celom území Slovenska je ich podľa ochranárov asi 1 200.

Správa Národného parku Veľká Fatra ešte začiatkom leta vypracovala stanovisko, v ktorom navrhla vyhovieť ružomberským Mestským lesom a vydať výnimku na ulovenie medveďa.

„Stanovisko Správy Národného parku Veľká Fatra bolo odôvodnené evidenciou početných škôd na ovocných stromoch, včelstvách a hospodárskych zvieratách, ktoré boli komisionálne prešetrené a taktiež evidovanými častými stretmi medveďa s obyvateľmi Ružomberka a jemu prislúchajúcich mestských častí. Všetko v období dvoch posledných rokov,“ informovala Štátna ochrana prírody, ktorá si ale dodnes stanovisko Správy Národného parku Veľká Fatra neosvojila a finálne povolenie na odstrel nevydala.

„Zrejme čakajú na konečný počet žiadostí, aby sa vedeli rozhodnúť. V každom prípade ovocie už dozrieva a je predpoklad, že medvede, ktoré sa chodia kŕmiť do záhrad a k obydliam, svoju snahu zintenzívnia práve v nadchádzajúcich týždňoch,“ uzatvára riaditeľ Šlávka.

Foto – Medveď nafotený v máji tohto roku v lokalite Liptovskej Lúžnej. Zdroj –medvede.sk/R. Rigg

Vyštudoval som dejepis a náboženskú výchovu, doktorandské štúdium som absolvoval v odbore teória a dejiny žurnalistiky. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity v Ružomberku, píšem pre internetový denník Postoj.sk a pre médiá komentujem dianie v cirkvi.