Medvede od začiatku roka zlikvidovali viaceré úle, napadli domácu zver aj dobytok

Dolnoliptákov, ktorí nahlasujú škody spôsobené medveďmi, pribúda. Odbor starostlivosti o životné prostredie Okresný úrad Ružomberok (OÚ RK) doposiaľ zaznamenal 34 škôd. 

Zaváracia sezóna vrcholí. Ružomberčan Karol Olejník zavára brusnice, pričom netuší, že na dvore nie je sám. Približne 20 metrov od dvora má svoje včelie kráľovstvo s takmer 15 úľmi. „Vtedy som ani len netušil, že mám na dvore medveďa, ktorý mi likviduje včelí úľ,“ spomína si na prvý kontakt s chráneným zvieraťom spred dvoch rokov miestny včelár.

Medveď chodí na návštevu priamo do dvora

Od toho dňa sa až doteraz situácia zopakovala ešte niekoľkokrát. Medvede k nemu chodili pravidelne, no nespôsobili mu až takú škodu ako tento rok. Spomína si, že chodili aj minulú jeseň, no jeho úle obchádzali. Namiesto medu si šli zamaškrtiť na jablone a slivky okolitých susedov.

„Tento rok ma určite neobídu. Ovocné stromy nemajú plody, nakoľko bolo v máji silné krupobitie. Som teda prvý na rane,“ hovorí o blížiacej sa jeseni Karol Olejník, ktorý býva na ulici Do Dielca. Včelárstvu sa začal venovať pred štyrmi rokmi a do dnešného dňa prišiel postupne o 28 úľov. Dnes ich má 14.

„Aj keby po návšteve medveďa zostal funkčný nejaký rám, nemôžem ho už použiť, medveď je prenášač nákazy. Počas dňa sa so svojimi pazúrmi prehrabáva kade-tade a keď sa dotkne úľa, už to nie je hygienicky čisté,“ vysvetľuje Ružomberčan.

Počas leta stratil 14 včelstiev  

V čase, keď ľudí trápil medveď v Malých Tatrách, mal medvedie návštevy aj Karol Olejník. O pol 4 ráno videl na dvore z okna, že má rozťahané včelárske obleky. Najskôr si myslel, že to bola líška, pretože práve ona mu zvykne roznášať tenisky až k susedom. Neskôr na zemi uvidel porozhadzované rámy. Podišiel k dverám, ktoré vedú na terasu a zbadal asi tak trojročného medveďa.

„Vytiahol som pripravené petardy. Potichu som otvoril balkónové dvere, no to ma už zaregistroval aj medveď. Zbystril, ostal stáť a zaváhal som aj ja. Urobil som krok vpred a po pravej strane som zbadal ešte väčšieho medveďa,“ spomína si na nepríjemný letný budíček včelár.

Zacúval teda naspäť do domu, hodil petardu a zavrel balkón. Vyšiel ešte z prednej strany dvora a hodil ďalšie tri mohutné rany. Zavolal mestskú políciu a požiadal ich, aby sa previezli na okolité lúky, pretože tam je vysoká tráva a medvede tam ešte stále mohli byť ukryté.

Včelár sa proti medveďom chráni aj elektrickým oplotením, no chlpáči ho jednoducho podhrabú. Rovnako sa chráni aj tým, že svoj odpad dáva do vriec a vynáša do veľkého kontajnera.

Elektrické oplotenie včelára. Zdroj: Karol Olejník

Situácia s premnoženými medveďmi kedysi nebola až taká vážna. „Keď som bol ešte dieťa, medveď bol veľká rarita. Myslená hranica bola sto metrov od obydlia. Ak to prekonal, bol považovaný za škodnú. Prišiel nejaký pán zo zahraničia, zaplatil si odlov a strelil si ho. Poľovnícke združenie na tom ešte aj zarobilo“, spomína si Karol Olejník.

Nie je jediný

Kvôli starostiam s medveďom sa stretol aj s primátorom mesta, telefonoval na ministerstvo, ale aj do zoologických záhrad. V slovenských ho nechceli, pretože majú plný stav, a tie zahraničné ho odmietli. Včelár si uvedomuje, že sa kvôli premnoženiu medveďov vytvorili dva tábory. Jedna skupina je za ochranu a druhá proti. „Musíme si však zvážiť, čo je pre nás dôležitejšie. Či je to populácia medveďa alebo človek.“

Medveďa v priamom prenose zažili aj v Kolibe u dobrého pastiera v Čutkovskej doline.  „Bola to medvedica s dvomi malými medveďmi. Strhli nám jednu plemennú ovcu valašky. Škodu sme vyčíslili na 130 eur a podľa predpisov aj nahlásili na okresnom úrade,“ opisuje stret s medveďom Peter Bačkor z Koliby u Dobrého pastiera.

Okresný úrad Ružomberok (OÚ RK), odbor starostlivosti o životné prostredie je príslušným orgánom ochrany prírody vo veci náhrady škody spôsobenej medveďom hnedým. Preto každoročne eviduje prípady a rozhoduje o náhrade škody v okrese Ružomberok.

Od začiatku roka zaznamenali v ružomberskom okrese 34 nahlásených škôd. V Ľubochnianskej doline medveď roztrhal dva jelene, v oblasti Pod Nižnou/Bistrô 13 oviec, na Farme Gejdak 11 oviec a dve teľatá. V Ludrovej cez leto medveď usmrtil jedného koňa a v Hrboltovej deväť králikov. Najviac škôd je však nahlásených kvôli zničeným úľom.

Po návšteve medveďa zostali zničené viaceré úle. Zdroj: Karol Olejník

Podľa Dušana Mataja, vedúceho odboru starostlivosti o životné prostredie OÚ RK boli všetkých škodách upovedomení ochranári zo Štátnej ochrany prírody Veľká Fatra i príslušné poľovné združenie Smrekovica, ktorého správcom sú Mestské lesy Ružomberok.

Titulná fotografia: Zničené úle včelára. Zdroj: Karol Olejník

Som vyštudovaná žurnalistka. Počas štúdia som pracovala pre regionálne noviny, kde som písala o kultúrno-spoločenskom dianí na Považí. Mám za sebou stáž pre portál aktuality.sk. Zaujímam sa o históriu, kultúru a problémy bežných ľudí z okolia Ružomberka. V RK Magazíne som zástupkyňa šéfredaktorka a web editorka portálu rkmagazin.sk.