Medzinárodný cyklistický sviatok sa blíži. Uvidíme v Ružomberku aj Petra Sagana?

V Ružomberku sa znova predstavia svetové cyklistické tímy. Foto: okoloslovenska.com
Už len necelý mesiac zostáva do štartu cyklistických pretekov Okolo Slovenska, ktoré opätovne zavítajú aj do centra dolného Liptova.

V novom termíne, ale s rovnako atraktívnymi momentami pre srdce športového fanúšika. Posledný júnový týždeň bude na Slovensku patriť cyklistike. Zastávkou na 710-kilometrov dlhej trati bude opäť i Ružomberok, ktorý sa v sobotu 29. júna stane dejiskom záverečných bojov 4. etapy Medzinárodných cyklistických pretekov Okolo Slovenska. 68. edícia tohto podujatia prevedie cyklistov v termíne 26. do 30. júna od malebných zákutí nížiny dunajských vôd až do majestátnych Tatier.

Do Ružomberka sa akcia vracia opäť po roku. Kým v uplynulom ročníku tu začínala jedna z etáp, tentokrát bude mesto pod Čebraťom fandiť v cieľovej rovinke počas štvrtého etapového dňa. Predposledný deň pretekov (sobota 29. jún) sa bude niesť v znamení horských prémií. Na trase z Partizánskeho do Ružomberka ich bude presne sedem. Pelotón odštartuje o 10:05 h v Partizánskom v slávnostnom móde, ostrý štart je naplánovaný až po siedmych kilometroch.

Odtiaľ sa jazdci vydajú smerom cez Veľké Pole, ktoré prinesie prvé body do horskej klasifikácie dňa. Zvrásnený terén Vtáčnika a Kremnických vrchov ich potom ponúkne nadpriemerne štedro – v stúpaniach na Nevoľné, Krahule, Šturec, Donovaly a dvojnásobný prejazd cez ružomberskú Kalváriu.

Bohatý sprievodný program

Medzitým si budú jazdci pripisovať body aj na dvoch rýchlostných prémiách – v Žiari nad Hronom a Kremnici. Víťaza sobotnej etapy spoznáme na ružomberskom Námestí A. Hlinku, kde minulý rok štartovala tretia etapa a v minulosti tu Ružomberčania videli aj finiš.

Už od 12:00 h bude miesto cieľa žiť bohatým kultúrnym a športovým programom. Akciu miestnych folklórnych súborov, tanečníkov či spevákov doplní adrenalínové vystúpenie trojnásobného majstra sveta v cyklotriale Jána Kočiša a dych berúce kúsky dvojice krasojazdkýň. Výbornú atmosféru sprostredkuje i koncert populárnej slovenskej kapely Bystrík bandy. Zaujímavé aktivity prinesú i stánky partnerov a pre najmenších je pripravená tombola.

„Obyvatelia Ružomberka už veľakrát v minulosti ukázali, akú fantastickú atmosféru vedia  pripraviť športovcom a podujatiam prichádzajúcim do ich mesta. Veríme, že o tú nebude núdza ani tentokrát. Okrem zvučných mien svetového pelotónu budú medzi fanúšikmi určite rezonovať mená domácich cyklistov. A možno i najlepšieho cyklistu v histórii Slovenska – Petra Sagana, o účasti ktorého organizátori aktívne rokujú. Peter sa chce rozlúčiť s kariérou profesionálneho cyklistu na cestách, z ktorých vyšiel,“ povedal primátor mesta Ružomberok Ľubomír Kubáň.

Dvakrát absolvujú Kalváriu

Do Ružomberka prídu cyklisti po 14:00 h po Bystrickej ceste, keď na jej začiatku odbočia na Ulicu Sládkovičovu, pokračovať budú po Uliciach Plavisko, Do Baničného, Jelence a Do Dielca, kde zabočia na Kalváriu, cez ktorú sa pelotón prehupne do Hrabovskej doliny. Odtiaľ budú 1,5 km dlhým zjazdom s odbočkou na kruhovom objazde smerovať na Makovického ulicu, keď na jej konci pri Liptovskom múzeu zabočia ku parku Š. N. Hýroša, ďalej po Mostovej ulici a následným krátkym stúpaním po Veľkom Závoze, ktoré ich dovedie na námestie A. Hlinku, kde absolvujú prvý prejazd cieľovou páskou.

Potom ich bude čakať ešte jeden prejazd Kalváriou, kde sa z Námestia A. Hlinku dostanú krátkym úsekom cez Ulice Tichá, Kalvárska, Cintorínska a Ulicu pod Kalváriou. Ďalej už budú pokračovať rovnako ako v prvom prejazde, ale už s finišom na Námestí A. Hlinku pri Základnej škole sv. Vincenta. Predpokladaný príjazd pretekárov do cieľa je medzi 14:30 – 14:55 hod.

Treba rátať s obmedzeniami

Doprava na trati bude v čase prejazdu pretekárov riadená políciou, statická a dynamická doprava bude v meste v daný deň fungovať so špecifickými obmedzeniami. Z dôvodu bezpečnosti pre všetky strany bude doprava na úsekoch trate pozastavená približne pol hodinu pred prejazdom až do prechodu policajného vozidla so šachovnicovou vlajkou, označujúceho koniec pretekov. Organizátori ďakujú za dodržiavanie pokynov polície a organizátorov.

Celkovo je na programe 710,5 kilometrov s 19 horskými a ôsmimi rýchlostnými prémiami. Na svoje prídu nielen fanúšikovia cyklistiky, ale športu ako takého. O body do medzinárodného rankingu tu zabojuje výber 21 celkov, vrátane pretekárov najvyššej cyklistickej ligy. Preteky odštartujú tímovou časovkou so štartom a cieľom v Dunajskej Strede a potom cez Nitru, Hlohovec, Piešťany, Dubnicu nad Váhom, Partizánske, Ružomberok a Liptovský Mikuláš, pričom vyvrcholia na Štrbskom Plese.

Zdroj: ruzomberok.sk

Do Ružomberka zavíta svetová cyklistická elita

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.