Medzinárodný cyklistický sviatok so zvučnými menami sa blíži

Na slovenských cestách sa predstaví 147 pretekárov. Foto: Ján Melicher

Cyklistické preteky Okolo Slovenska zavítajú tento rok aj do centra dolného Liptova.

Najznámejšie cyklistické podujatie v našom regióne – preteky Okolo Slovenska, ktoré tento rok napíšu už svoju 67. kapitolu, sa uskutočnia v termíne od 13. – 17. septembra. Na preteky kategórie UCI 2.1 je prihlásených 21 sedemčlenných tímov, pričom pelotón bude pozostávať zo 147 jazdcov. Na podujatí sa predstavia aj štyri svetové tímy – Soudal Quick Step, Astana-Qazachstan, Jumbo Visma a Groupama FDJ.

Na najpopulárnejších cyklistických pretekoch v našich končinách sa Peter Sagan napokon nepredstaví. Slovenský „tourminátor“, ktorý po aktuálnej sezóne ukončí kariéru, sa daného podujatia zúčastnil iba raz, a to v roku 2021, kedy sa stal aj jeho celkovým víťazom.

Napriek tomu však bude v pelotóne niekoľko zvučných mien. Fanúšikovia sa môžu tešiť na pretekárov ako Cees Bol (Astana-Qazachstan), Koen Bouwman (Jumbo Visma), Tim Merlier (Soudal Quick Step), Stefan Küng, David Gaudu, Thibaut Pinot (všetci Groupama FDJ). Posledný menovaný, ktorý tento rok bojoval aj na Tour de France, sa po tejto sezóne rozlúči s aktívnou cyklistikou.

Rad známych mien

Medzi jazdcami nebude chýbať ani obhajca minuloročného prvenstva Josef Černý (Soudal Quick Step). Na štart pretekov sa postaví 14 slovenských cyklistov, pričom najväčšiu pozornosť medzi domácimi priaznivcami bude pútať bronzový medailista z tohtoročných majstrovstiev sveta do 23 rokov Martin Svrček či aktuálny majster Slovenska Matúš Štoček.

Diváci sa môžu tešiť na päť etáp v celkovej dĺžke 821,4 km, pričom ich profil je oproti predošlým ročníkom rovinatejší. Cyklistické preteky Okolo Slovenska sa začnú v Košiciach (13. septembra), pričom v metropole východu bude úvodná etapa aj finišovať. Na ďalší deň čaká cyklistov najkratšia etapa (144 km), ktorá začne v Prešove a vyvrcholí v Poprade.

Oplatí sa prísť!

Ružomberskí fanúšikovia budú upriamovať svoju pozornosť predovšetkým na 3. etapu, ktorá sa uskutoční v piatok 15. septembra na sviatok Sedembolestnej Panny Márie. Štart tejto etapy bude v Ružomberku o 10:00 hod. spred budovy mestského úradu. Priaznivci cyklistiky sa môžu tešiť aj na kultúrny program, ktorý sa začne už o 08:00 hod, pričom súčasťou etapy bude aj predstavovanie a podpisovanie pretekárov.

Od ružomberského mestského úradu sa pelotón vydá postupne cez Námestie Andreja Hlinku smerom na Ulice Sladkého, Š. N. Hýroša, K. Salvu a Dončovu. Následne cyklisti prejdú aj cez Likavku, Liskovú, Turík, Liptovskú Teplú a svoju púť v našom okrese ukončia v Lúčkach.

Jazdcov v sedle čaká takmer 172 km, s finišom v Martine, na ulici M. R. Štefánika. Táto etapa ponúkne aj tri rýchlostné (Lúčky, Dolný Kubín, Martin) a štyri horské prémie (Vrch Varta, Príslop, Zázrivá, Beliansky kopec).

Po štyroch rokoch opäť na Liptove

Predposledná etapa, ktoré meria 149 km, začína v Prievidzi a končí v Nitre. Cyklistické preteky Okolo Slovenska uzavrie najdlhšia etapa (183,5 km) z Hlohovca do Púchova (17. september).

Naposledy zavítali cyklistické preteky Okolo Slovenska do Ružomberka v roku 2019. V centre dolného Liptova vtedy finišovala 2. etapa, ktorá mala prívlastok kráľovská. Jej víťazom sa stal rumunský jazdec Michael Grosu. Štart nasledujúcej etapy, ktorá vyvrcholila v Hlohovci, bol taktiež pod Čebraťom.

Cyklistické preteky Okolo Slovenska 2023 (13. – 17. september):

  1. etapa: Košice – Košice (172,7 km)
  2. etapa: Prešov – Poprad (143,9 km)
  3. etapa: Ružomberok – Martin (171,6 km)
  4. etapa: Prievidza – Nitra (149 km)
  5. etapa: Hlohovec – Púchov (183,5 km)

V Ružomberku sa predstaví svetová cyklistická elita

Fotogaléria (autor: Ján Melicher)

Som študentom žurnalistiky na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Najradšej sa zaujímam o šport, fotografovanie prírody a dianie v Ružomberku.