Pred zimou ujdú do Turecka. Zrejme bez posíl

Futbalisti MFK Ružomberok začali so zimnou prípravou na jarnú časť Fortuna ligy. Tréner Haspra posily neočakáva.

Až 34 hráčov majú aktuálne v kádri MFK Ružomberok tréneri Ján Haspra mladší a Marek Sapara. Nie všetci sú však od utorka, kedy začala zimná príprava, k dispozícii. Štvorica Ivan Krajčírik, Alex Holub, Alexander Mojžiš a Adam Brenkus je na reprezentačnom kempe slovenskej „21“ v Turecku. Odrátať tiež treba zranených, napríklad Mateja Kochana či Petra Ďungela.

Bago na umelej tráve v mrazivom počasí.

„Zimná príprava je na to, aby sme pracovali so širším kádrom a postupne ho zužovali, až na požadovaný počet hráčov,“ odôvodnil plnú kabínu tréner Ján Haspra mladší.

Zaujímavým menom je 20-ročný útočník Marek Bobček, brat 18-ročného útočníka MFK Tomáša Bobčeka. Kmeňový hráč Ružomberka hosťuje zmluvne do konca sezóny v Liptovskom Mikuláši. Na prípravu si ho však oranžoví stiahli. Zaskvel sa v novembri práve v Ružomberku keď druholigovej rezerve strelil za Mikuláš tri góly za sedem minút. Dokopy ich dal v jesennej časti päť.

V kádri nefiguruje žiadne nové meno. Ani na skúške, či rovno po prestupe do oranžového.

„Posily zatiaľ nie sú žiadne. A asi ani nebudú,“ odvetil na prvý raz Haspra. Na naliehanie ale pripustil, že niekto by sa v priebehu prípravy mohol objaviť. „Samozrejme, že mám v hlave nejaké meno, potrebovali by sme zo dva posty pre vyššiu konkurenciu v tíme posilniť, ale prídu – prídu, neprídu – neprídu. Určite na tom netrváme, máme dosť vlastných hráčov, talentovaných, budú hrať oni a uvidíme, ako to vypáli,“ ozrejmil vždy najzaujímavejšiu futbalovú otázku počas prípravy.

Zdá sa, že ani smerom von z družstva nikto nepôjde. „Ale nikomu brániť nebudeme, najmä ak to bude zaujímavá ponuka pre hráča a pre klub,“ dodal Haspra.

Behy a potom Turecko

Najbližšie dva týždne strávia futbalisti dvojfázovými tréningami. Na umelej tráve a kondičnou časťou, najmä v Hrabove.

„Budem sa snažiť, aby bola behavá, spojená s nejakými silovými prvkami. Zaradíme aj veľa herných vecí. Bude zaujímavá, ale ťažká, náročná, psychicky veľmi náročná. Len psychicky zdatní jedinci môžu pokračovať ďalej v tomto športe, ako je futbal,“ povedal Haspra.

V tejto fáze odohrá MFK dva prípravne zápasy. Doma s Liptovským Mikulášom a potom v Ostrave s Baníkom. Následne odcestujú futbalisti na deväťdňové sústredenie do Turecka.

„Tam by sme sa chceli venovať najmä herným prvkom a odohrať tri náročné zápasy s kvalitnými súpermi. Potvrdený máme Partizan Belehrad, verím, že ďalšie zaujímavé zápasy, predpokladám dva, si ešte dohodneme,“ prezentoval ambíciu zahraničného sústredenia domáci tréner.

Po návrate zostane do ligovej súťaže jedenásť dní, ktoré využijú na doladenie herných činností a generálkou bude stretnutie vo Viedni s Austriou.

„Po rokoch zápasov s Třincom sme skúsili zmenu, Austria súhlasila, z čoho sa tešíme.”

Udržať prvú šestku

Liga začína v sobotu 15. februára. Ruža pocestuje do Serede. V ďalších stretnutiach ju čaká doma Dunajská Streda a Michalovce, no a na záver pôjde MFK do Bratislavy na duel so Slovanom.

„Ak zvládneme prvé štyri kolá a dostaneme sa do šestky, splníme náročnú úlohu, ktorú som pred sezónou tak v kútiku duše nosil. Bolo by to pre nás veľmi dôležité, lebo potom by chlapci pracovali ľahšie. Nohy i hlava budú viac oddýchnuté, nebudeme pod stresom boja o záchranu a bolo by to veľmi, veľmi dôležité pre naše mužstvo,“ naznačil ambície a očakávania Haspra.

Aktuálne má MFK na 4. mieste len dvojbodový náskok na siedme Zlaté Moravce.

„Tá vyrovnanosť v súťaži je veľká. Tri mužstvá sú odskočené, ostatné mužstvá sú na takej podobnej úrovni, takže bude to náročné, ale pevne verím, že aj za podpory našich miestnych domácich fanúšikov sa nám to podarí,“ uzavrel Ján Haspra mladší.

Prehľad zimnej prípravy futbalistov MFK Ružomberok

18. 1. 13:00, MFK Ružomberok – MFK Tatran Liptovský Mikuláš (umelá tráva)

20. 1. 13:00, FC Baník Ostrava – MFK Ružomberok

25. 1. – 3. 2., Príprava v Turecku, Antalya, stredisko Side

26. 1., Partizan Belehrad – MFK Ružomberok (v Turecku)

Prípravný zápas v Turecku, súper a termín zatiaľ neznámy

2. 2., prípravný zápas v Turecku, súper zatiaľ neznámy

8. 2., 14:00, Austria Viedeň – MFK Ružomberok

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.