Mesto Ružomberok zriadilo núdzové ubytovanie pre Ukrajincov

Ľudia, ktorí utekajú zo svojich domovov z ukrajinských miest a obcí, nachádzajú svoj dočasný domov aj v meste Ružomberok. Núdzová ubytovňa má k dispozícii 51 lôžok, obsadených je už 27.

Mesto Ružomberok zriadilo núdzové ubytovanie pre ľudí utekajúcich pred vojenským konfliktom v Ukrajine. Ubytovanie sa nachádza na Bystrickej ceste, k dispozícii má 51 plne vybavených lôžok, ubytovaných je už 27 osôb, z toho 6 detí.

„Ubytovňa bola zriadená a pripravená v piatok 25. februára. Prvá rodina, ktorá tu bola ubytovaná, dorazila nasledujúci deň. Bola to žena s dvomi deťmi vo veku 8 a 14 rokov z Kyjevskej oblasti,“ uviedol Viktor Mydlo, hovorca mesta Ružomberok.

Medzi utečencami sú aj iné národnosti

Odvtedy sa lôžka postupne zapĺňajú novými ukrajinskými občanmi, ktorí utekajú z vlastnej krajiny pred ruskou inváziou. Príbytok hľadajú rôzne národnosti, no prevažujú Ukrajinci.

„Posledná ubytovaná rodina bola nateraz rodina, ktorá dorazila dnes o 4:30 ráno po 28 hodinách cesty,“ informoval Mydlo. Dodal, že ubytovaní občania majú k dispozícií varenú stravu dvakrát denne zabezpečovanú kuchyňou, ktorá sa nachádza priamo v budove ubytovne. Majú aj suché raňajky či inú stravu (croissanty, káva, čaj…).

Pomáhajú všetci, ktorí môžu

Na pomoci pre Ukrajincov sa podieľa aj iniciatíva Ružomberčania pomáhajú Ružomberčanom, ktorá sa stará najmä o vybavovanie materiálnych zbierok. Medzi prvými pomocnú ruku podali aj pedagógovia a predstavitelia Katolíckej univerzity, ktorí ponúkajú svoje služby, či už je to sociálna práca, sociálna intervencia alebo psychologické poradenstvo.

Azda najvýznamnejším pomocníkom v týchto dňoch je ukrajinská komunita študentov v Ružomberku, ktorí dobrovoľne ponúkajú svoje schopnosti, najmä prekladateľstvo, sprevádzanie, pomoc v rodnom jazyku či pri asimilácii.

Transparentný účet a formulár pre dobrovoľníkov

Mesto zároveň zverejnilo aj číslo transparentného účtu na pomoc vojnovým utečencom: SK8309000000005188012857

a formulár pre dobrovoľníkov, ktorí chcú pomáhať: 

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSd51IttZ658jH9PCb6fS6G4IAUXHmfINxlkqNX91iTcBfpe4A/viewform

Fotogaléria:

Zdroj: Viktor Mydlo, mesto Ružomberok

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.