Mesto spomínalo na svojho rodáka Ľudovíta Fullu

Ružomberské centrum mesta sa opäť ,,zafullovalo“. Počas piatkového popoludnia sa na pódiu vystriedalo niekoľko umelcov, nechýbala ani tradičná módna prehliadka mladých dizajnérov či Folklórny súbor Liptov.

Štvrtý ročník mestského festivalu Fullove dni prilákal v piatok 9. septembra do centra mesta Ružomberčanov, ale aj množstvo divákov z iných kútov Slovenska či Českej republiky. Na významného umelca a majstra Ľudovíta Fullu si zaspomínalo niekoľko stoviek ľudí.

Začal sa festival venovaný majstrovi Fullovi

Ulicami mesta zneli lákavé tóny

O čarovný hudobný zážitok sa na križovatke dvoch hlavných ciest – Mostová a Antona Bernoláka, postarali Geišbergovci, ktorí hneď v úvode roztancovali návštevníkov, ale aj okoloidúcich. Podujatím v centre mesta sprevádzal známy umelec Miro Kasprzyk, ktorý sa dostal do povedomia Slovákov prostredníctvom pantomímy.

Farebnú paletu programu podčiarkla módna prehliadka mladých odevných dizajnérov a študentov Školy umeleckého priemyslu (ŠUP) v Ružomberku pod vedením pedagogičky Andrey Némethovej. Dizajnéri si pre publikum pripravili pestrofarebné kombinácie strihov odevu, v čom im bol inšpiráciou majster Ľudovít Fulla. V rámci Fashion show ŠUP predstavili viacero kolekcií modelov, ktoré predvádzali tanečnice z Dancemanie zo Základnej umeleckej školy Liptovský Mikuláš.

Súčasťou programu bola aj módna prehliadka textilnej dizajnérky Michaely Bednárovej, ktorá predstavila svoju kolekciou Nebá v programe Fashion Show Puojd. Inšpiráciou kolekcie bolo podľa autorky jednoduché dýchanie čerstvého vzduchu, nachádzanie ľudoprázdnych miest a hľadenie na oblohu.

Pomedzi jednotlivé módne prehliadky zahralo spomínané hudobné zoskupenie Martin Geišberg & Ondrej Kovaľ, ale aj Folklórny súbor Liptov, ktorý divákov rozospieval, no aj roztancoval. Ľudové nôty zneli celým námestím, na ktorom boli kúsok od pódia rozložené plátna na maľovanie. Kreatívne duše sa ihneď pustili do práce, a tak vznikli nákresy nielen Ľudovíta Fullu, ale aj krajiny, rodiny či zvieratiek. Maľovali malí i veľkí.

Program pokračoval v priestoroch Ľudovíta Fullu

Po skončení programu v centre mesta sa viacerí nadšenci umenia presunuli do Galérie Ľudovíta Fullu, kde bola pripravená známa sochárka Mira Podmanická. Tá si pre umelecké duše pripravila prednášku o rôznych formách a typoch sôch, predstavila najznámejších slovenských a svetových sochárov, priblížila ich tvorbu, známe i menej známe sochy a opísala rôzne techniky pri ich tvorbe. Nechýbal ani workshop, kde si dobrovoľníci na vlastnej koži vyskúšali ako vzniká socha.

Po tvorivých dielňach nasledovalo improvizované divadelné predstavenie 3T – Tri Tvorivé Tvory v podaní skupiny troch hercov, ktorými sú Juraj “Šoko” Tabaček, Lukáš “Pucho” Púchovský a Stanislav “Stanley” Staško.

Otvorili nový umelecký priestor

Zavŕšením piatkového pestrého programu bolo slávnostné otvorenie novej Galérie Rozeta. Svoju tvorbu na vernisáži predstavili jednotliví výtvarne a architektonicky činní členovia rovnomenného združenia, ktorí si pozvali svojich hostí. Všetci vystavujúci autori sú súčasťou ružomberskej umeleckej scény, buď pochádzajú z tohto mesta alebo tu dlhodobo pôsobia. Po otvorení sa pokračovalo neformálnym zavŕšením festivalu pod názvom Afterka.

Záverečnou bodkou mestského festivalu Fullove dni 2022 malo byť tradičné Bicyklovanie za Fullom, to však organizátori zrušili kvôli nepriaznivému počasiu. Napriek tomu sa nadšenci umenia, remesla či histórie vybrali do Vlkolínca na Remeslobranie, kde návštevníkov čakala prezentácia rôznych druhov ľudových remesiel spojená s ukážkami ručnej výroby vrátane ukážky výroby bryndze tradičným spôsobom. Prechádzku po krásnej historickej osade spríjemnili tóny heligonkára a ľudovej hudby Hravé struny.

Fotogaléria

Foto: Natália Zelnická

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Mám vyštudovanú masmediálnu komunikáciu, pôsobila som tri roky ako moderátorka v dennom školskom (teraz už lokálnom) rádiu. Okrem rozprávania do mikrofónu a písania článkov rada pomáham tvorcom so sociálnymi sieťami a prezentáciou na internete. V RK Magazíne pracujem ako redaktorka a web editorka portálu rkmagazin.sk.