MFK Ružomberok pred Európskou ligou: Ide len o futbalový zápas

Už vo štvrtok o 18:30 nastúpia futbalisti MFK Ružomberok na prvý zápas 1. predkola Európskej ligy proti bulharskému Levski Sofia. K dispozícii je stále okolo tisíc voľných lístkov.

V domácom výbere panuje pred opätovným návratom do pohárovej Európy dobrá nálada. Srší ňou najmä tréner Ján Haspra mladší.

Takéto situácie ho naučil zvládať otec

Tréner Ján Haspra na tlačovke pred zápasom s Levski Sofia. Foto – Rudolf Maškurica.

„Nie je dôvod na inú, ako dobrú náladu. Prežil som v živote oveľa ťažšie chvíle, takže zápas s Levski Sofia ma nemôže prekvapiť,“ povedal o svojej v skutku ostrej premiére v súťažnom zápase na lavičke MFK Ružomberok nový tréner Ján Haspra mladší. „Ešte pred mesiacom som trénoval v Poltári, teraz je tu Levski. To je rozdiel. Samozrejme, ide pre mňa doteraz o vrchol kariéry, ale mal som dobrú školu. Otec sa k takýmto situáciám staval priamo, tvárou, bez špekulácii a rovnako to urobím aj ja. Ide len o futbalový zápas,“ doplnil Haspra.

Zostavu svojho tímu prezradiť nechcel, no dodal, že pre tých, ktorí sledujú poctivo ružomberský futbal, a boli na poslednom zápase s Třincom, nebude žiadnym prekvapením. Naopak, zostavu Levski vysypal pre novinárov ako z rukáva. Vo viacerých alternatívach. Do včera sledoval aj záujem Bulharov o Rangela Jangu, hrajúceho v Kazachstane, ktorého futbalová verejnosť pozná z Trenčína. Tento prestup však nevyšiel.

„Ide o konsolidovaný tím, s výbornou defenzívou na čele s krajným obrancom, veľkou osobnosťou Milanovom. Nestrácajú lopty, vpredu sú kreatívni vďaka Paulinhovi a Marianovi. Dlho hrajú spolu, poznajú sa. Ťažký súper, ale naši chalani nie sú o nič horší. Určite sú zdolateľní,“ charakterizoval výborne prečítaného súpera Haspra.

Bez Macíka v bráne

Oranžoví nenapísali medzi osemnásť mien na zápas nováčikov Petra Ďungela ani Martina Regáliho či Viktor Jedináka. Všetci potrebujú podľa trénera ešte trochu času k výkonnosti s ktorou by bol spokojný. Chýbajú aj stále zranení Filip Twardzik, Matej Kochan a chytať nebude ani Matúš Macík.

„Macíka trápi členok, ešte to chce pár dní. Filip si doliečuje bedrový úpon, začal len pred dvomi týždňami trénovať. Teším sa na jeho návrat, mám rád hráčov ako on. Matej je s pretrhnutým krížnym väzom vyriadený minimálne na deväť mesiacov,“ zhodnotil zdravotný stav najväčších opôr spomedzi zranených hráčov Haspra.

Ostatní hráči sú v poriadku, vrátane všetkých nováčikov, pripravení nastúpiť.

Kapitán Ján Maslo. Foto – Rudolf Maškurica.

Podľa kapitána tímu Jána Masla sa Ruža predstaví podobným herným štýlom, ako v minulej sezóne.

„Chceme hrať poctivý, behavý a zodpovedný futbal. Príprava bola dobrá, myslím, že sme pripravení nielen na Európsku ligu, ale najmä na domácu súťaž,“ povedal staronový kapitán Ján Maslo, ktorému pásku na ruku pridelil priamo tréner.

„Dostali sme jedného z tých silnejších súperov. Je to kvalitný a dobre organizovaný protivník. Sú dobrí v defenzíve, bude to pre nás veľká výzva, ale ideme sa pobiť o postup,“ odkázal Maslo.

„Na zmenu herného štýlu zatiaľ nebol čas. Nejaké menšie zmeny prídu, a možno budú aj väčšie, ale to chce viacej času,“ pridal sa do diskusie o hernom prejave MFK Haspra.

Vyrovnali dlhy, môžu hrať v Ružomberku

O pol siedmej večer, presne v čase štvrtkového zápasu, vybehli na hodinový tréning na ružomberský štadión Pod Čebraťom hráči Levski Sofia. Favorit sa deň pred zápasom prezentoval bez väčších emócii. I keď zástup novinárov, ktorí s ním na Liptov prišiel, minimálne deň pred zápasom, ďaleko prevýšili záujem slovenských médií.

„Najlepšia vec, ktorá sa nám môže stať, je postúpiť do skupinovej fázy. Hrať Európsku ligu je motivácia sama o sebe a chceli by sme hrať pred domácim vypredaným štadiónom, čo nás ženie vpred,“ vyslovil skúsený kapitán tímu, pravý obranca Živko Milanov.

Bol to jasný odkaz, že Bulhari myslia len na postup, minimálne do 2. predkola, pretože odveta s Ružomberkom bude v Sofii pred prázdnymi tribúnami.

Klub len v máji uhradil viac ako miliónový (eur) dlh daňovým úradom, hráčom a zamestnancom aj iným klubom. Ak by tak neurobil, UEFA mu hrozila zákazom štartu v Európskej lige.

Tréner Petar Hubčev krotil optimizmus svojho kapitána a pri slovách o skupinovej fáze pokrútil hlavou, čo potom aj verbálne potvrdil.

„Pre nás je dôležitý najbližší dvojzápas. Mali sme dobrú a kvalitnú prípravu, chceme ju zúročiť a podať dobrý a úspešný výkon. Vo štvrtok musíme byť rozumní, celých 90 minút. Chceme dať gól a postúpiť cez najbližšieho súpera. Nemôžeme teraz hovoriť o skupinovej fáze,“ povedal legendárny bulharský hráč, ktorý bol súčasťou reprezentácie okolo Christa Stoičkova, ktorá na Majstrovstvách sveta 1994 v USA dosiahla na bronzové medaily. Reprezentoval následne aj na Eure 1996 v Anglicku. Od roku 2016 až do mája tohto roku viedol aj bulharskú reprezentáciu. Vzdal sa jej po dvoch prekvapivých domácich kvalifikačných remízach s Čiernou Horou a Kosovom.

Rovnako ako Haspra, aj pre Hubčeva bude zajtrajší zápas súťažnou premiérou na lavičke svojho tímu. Ani Bulhar nechcel byť konkrétny v otázke vlastnej zostavy, ale ani hráčov, ktorí sú podľa neho v zostave oranžových nebezpeční.

„Je ich tam niekoľko. Nepoviem vám, ktorí. Ružomberok je dobre organizovaný, silný tím, najmä v štandardných situáciách,“ povedal tréner 26-násobného bulharského majstra.

Zľava kapitán Levski Sofia Živko Milanov, uprostred tréner Petar Hubčev a moderátor bulharskej tlačovky. Foto – autor.

Vypredané zrejme nebude

Zápas s Levski Sofia začína vo štvrtok o 18:30. K dispozícii je podľa domácich organizátorov stále okolo tisíc voľných lístkov.

Ružomberčania sa musia pripraviť na viaceré obmedzenia, ktoré už poznajú z väčších futbalových zápasov. Obmedzená bude doprava na Makovického ulici. Uzavretá bude Športová ulica pre parkovanie, na štadión sa domáci fanúšikovia nedostanú ani zo severnej, Makovického ulice. Na západnú tribúnu bude prístup len od Katolíckej univerzity. Zakázaný bude predaj alkoholických nápojov, rovnako tak vstup podguráženým fanúšikom na štadión.

Titulná fotografia – Zľava kapitán Ján Maslo, tréner Ján Haspra a športový novinár, ktorý viedol tlačovú konferenciu pred zápasom MFK Ružomberok – Levski Sofia Ján Svrček. Foto – Rudolf Maškurica.

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.