Druhá prehra v rade. Ružomberok podľahol na vlastnom ihrisku Skalici

Ružomberskí futbalisti si pripísali druhú prehru v sérii. Foto: Rudolf Maškurica
Futbalisti MFK Ružomberok prehrali v sobotu 6. mája v rámci 8. kola nadstavbovej časti Fortuna ligy so Skalicou 1:2. Liptáci zaznamenali druhú prehru v nadstavbe a nerevanšovali sa svojim fanúšikom za minulotýždňový neúspech.

Ružomberčania  po siedmich zápasoch nadstavby o 7. – 12. miesto suverénne figurovali na jej čele, s 11-bodovým náskokom pred Michalovcami. V opačnej situácii boli Skaličania, ktorí sa pred týmto duelom nachádzali na 9. priečke, no pred predposledným Trenčínom mali len jednobodový náskok. Vzhľadom na formu a kvalitu jednotlivých družstiev boli favoritom zápasu Liptáci.

Skalický gól z 30 metrov

Ružomberčania nastúpili do stretnutia s viacerými hráčskymi zmenami, keďže už pred týmto súbojom mali isté prvé miesto v skupine o udržanie sa. Prvý polčas bol mimoriadne chudobný na príležitosti. Úvodná šanca duelu sa však skončila gólom.

V 8. minúte napriahol z vyše 30 metrov Martin Mášik, ktorého ďalekonosný pokus skončil na prekvapenie všetkých v ružomberskej sieti – 0:1. Bola to jediná strela Záhorákov do priestoru brány v prvom dejstve. Je potrebné však podotknúť, že skalický gól ide na vrub domáceho brankára Tomáša Frühwalda.

Liptáci síce mali v úvodnej 45-minútovke viac lopty na svojich kopačkách, no nedokázali sa presadiť. Jedinú príležitosť si Ružomberčania vypracovali v 41. minúte, no pokus domáceho kapitána Mareka Zsigmunda skončil mimo hosťujúcej brány. V závere polčasu sa pod Čebraťom spustil výdatný lejak, no ten Ružomberku nepriniesol šťastie. Po úvodnom dejstve vyhrávala Skalica najtesnejším rozdielom (0:1).

Dva góly v rozpätí troch minút

Druhý polčas bol bohatší na príležitosti na oboch stranách. Hneď po pár sekundách tejto časti hry Liptáci strelili gól. Samuel Šefčík si výborne narazil loptu s Marekom Zsigmundom a strelou spoza šestnástky vyrovnal stav stretnutia na 1:1. Radosť „Ruže“ však netrvala dlho. Prakticky ihneď totiž Skaličania skórovali.

V strede ihriska stratil loptu Samuel Šefčík, čo dokonale využili Záhoráci. Tí sa po rýchlom brejku dostali do obrovskej šance a Jakub Kousal ponúknutú príležitosť pretavil na gól – 1:2. Skaličania strelili z druhej strely na ružomberskú bránu druhý gól.

Dve strely = dva góly

V 52. minúte mohli Záhoráci pridať ďalší gól, no v obrovskej šanci zlyhali. Najskôr si so zakončením Romana Hašu poradil ružomberský brankár. Lopta sa následne odrazila k Adamovi Morongovi, ktorého strelu obetavo zblokoval jeden z domácich obrancov. O štyri minúty neskôr bol blízko k vyrovnaniu striedajúci Kristóf Domonkos, avšak jeho pokus zneškodnil hosťujúci gólman Igor Šemrinec.

Následne sa dlhé minúty pod Čebraťom nič vážnejšie neudialo až do záverečnej desaťminútovky. V 82. minúte sa po rohovom kope dostal k hlavičke Ján Maslo, no svoje zakončenie nenasmeroval medzi tri žrde. Vzápätí sa ocitol vo veľkej šanci Ján Vlasko, lenže domáci brankár ho bravúrne vychytal. Zakrátko si Skaličania vytvorili ďalšiu možnosť, avšak strela Martina Černeka spoza veľkého vápna smerovala nad domácu svätyňu.

V samom závere stretnutia si Ružomberčania nedokázali vytvoriť žiadnu príležitosť a napokon podľahli Skalici 1:2. Záhoráci boli v zápase maximálne efektívni, keďže z dvoch striel na bránu strelili dva góly. Liptáci si po minulotýždňovej porážke v Zlatých Moravciach pripísali na svoje konto druhú prehru v rade. Na druhej strane Skaličania urobili veľmi dôležitý krok k záchrane v najvyššej slovenskej súťaži.

Kompaktný výkon Skalice slávil úspech

Tréner MFK Ružomberok Peter Struhár dal v zápase príležitosť viacerým hráčom z lavičky: „Skalica išla do vedenia a my sme v podstate celý duel len doháňali výsledok. V našej zostave boli určité zmeny, či už z dôvodu nejakých zranení, alebo sme si chceli vyskúšať hráčov. Niektorých sme chceli vidieť priamo v akcii, aj smerom do budúcnosti. Bolo vidieť, že až takú vysokú kvalitu v poslednej tretine ihriska sme nemali a nevedeli sme sa presadiť. Skalica hrala kompaktne. Zámer, ktorý bol na súpera pripravený, nám nevychádzal.“

Kormidelník MFK Skalica Pavol Majerník bol spokojný s predvedenou hrou svojho družstva, ktoré získalo mimoriadne cenné tri body. „Mali sme dobrý vstup do stretnutia, dali sme rýchly gól, lenže potom nám trochu viazla prechodová fáza. Bolo to spôsobené hlavne tým, že súper po strate lopty výborne presoval, čo nám robilo veľké problémy. Nezachytili sme úvod druhého polčasu, keď sme inkasovali gól. Z našej strany ale prišla veľmi dobrá reakcia, keď sme dali druhý gól. Mužstvo si potom obetavým výkonom výsledok ustrážilo.“

Ďalší domáci zápas

Ružomberčania sú napriek druhej prehre v rade suverénne na čele skupiny o 7. – 12. miesto, keďže pred ôsmou Skalicou majú dve kolá pred koncom nadstavby nedostihnuteľný 10-bodový náskok.

Najbližší duel odohrajú zverenci Petra Struhára v sobotu 13. mája o 16:30 h, keď na vlastnom ihrisku privítajú Michalovce. Tento zápas bude zároveň posledný pre ružomberských futbalistov na ich štadióne v aktuálnom ročníku Fortuna ligy. Nadstavbovú časť súťaže ukončí „Ruža“ súbojom proti Liptovskému Mikulášu (20. 5.).

Baráž o pohárovú Európu sa komplikuje

MFK Ružomberok napriek pôsobeniu v skupine o záchranu bojuje o účasť v baráži Európskej konferenčnej ligy UEFA (EKL). Prvú podmienku Liptáci splnili, keďže ovládli skupinu o 7. – 12. miesto. Aby mohli „Struhárovci“ účinkovať v spomínanej baráži, musí Slovnaft Cup vyhrať tím, ktorý sa umiestni vo Fortuna lige do tretieho miesta.

Vo finále Slovenského pohára bol úspešnejší Spartak Trnava, ktorý zdolal Slovan Bratislava 3:1 po predĺžení a získal druhý národný pohár v rade. Trnavčania sa dve kolá pred koncom nadstavby nachádzajú v tabuľke najvyššej slovenskej súťaže na 3. mieste, no v tomto kole podľahli na vlastnom trávniku Banskej Bystrici 0:1.

Pred štvrtou Podbrezovou majú „bíli andeli“ len 2-bodový náskok, pričom najbližší zápas odohrajú na jej pôde. Na to, aby sa „Ruža“ predstavila v spomínanej baráži o EKL, musí Trnava skončiť v prvej trojke Fortuna ligy.

Fortuna liga – 30. kolo:

MFK Ružomberok – MFK Skalica 1:2 (0:1)

Góly: 46. Šefčík – 8. Mášik, 48. Kousal. Žlté karty: 31. Luterán, 44. Selecký, 70. Maslo, 73. Fabiš – 31. Fábry, 42. Mášik, 75. Rudzan. Rozhodovali: Kišš – Hancko, Jekkel. Diváci: 802.

MFK Ružomberok: Frühwald – Mrva (66. Fabiš), Malý, Maslo, Selecký (85. Rakyta) – Zsigmund (C), Luterán (46. Domonkos) – Šefčík, Chrien, Tučný (46. Gerec) – Kelemen (77. Macejko).

MFK Skalica: Šemrinec – Krčík, Blažek (C), Hurtado, Rudzan – Morong, Mášik (65. Vlasko), M. Hollý (69. Černek), Kousal (69. Yao) – Fábry (65. Podhorin), Haša (78. J. Švec).