Milan Fiľo je štvrtým najbohatším Slovákom

Mesačník Forbes vyčíslil Fiľov majetok na 670 miliónov eur.

V každoročnom rebríčku najbohatších Slovákov, ktorý zverejňuje magazín Forbes, sa podnikateľ Milan Fiľo ocitol na 4. mieste. Rovnaká priečka mu patrila aj pred rokom.

„Ružomberská papierenská fabrika Mondi SCP, v ktorej vlastní 49 percent, mu vlani priniesla dividendu 20 miliónov eur a rozšírila tak jeho majetok,“ napísal Forbes.

Firme Mondi SCP sa v minulom roku darilo – jej zisk síce medziročne poklesol na 70 miliónov eur, no zároveň v nej prebieha obrovská modernizácia za 310 miliónov eur, ktorá prinesie 300-tisíc ton papiera ročne.

„Jeho česká firma Eco-Investment, v ktorej konsoliduje svoje podiely vo firmách, ešte vlaňajšie výsledky nezverejnila. Nové individuálne čísla za rok 2017 zatiaľ neukázali ani väčšie papierenské firmy z jeho holdingu, ako SHP Harmanec a Slavošovce,“ konštatuje Forbes.

Naopak, čísla sú už známe v prípade potravinárskych firiem. Tauris medziročne zvýšil obrat, ale nie zisk. Rybe Košice sa darilo ešte menej, klesol nielen jej obrat, ale prepadla sa aj do miernej straty.

Podľa Forbesu sa majetok štvrtého najbohatšieho Slováka od roku 2015 zväčšil z 510 miliónov o vyše 30 percent na dnešných 670 miliónov.

Lepšie sú už na tom len Andrej Babiš (majetok v hodnote 3,39 mld. eur), Ivan Chrenko (1,13 mld. eur) a Jaroslav Haščák (830 mil. eur).

Babiš s Chrenkom tak ako jediní dvaja Slováci patria medzi svetových miliardárov – Babiš je 456. a Chrenko 1756. najbohatším mužom sveta.

Reprofoto – forbes.sk

Vyštudoval som dejepis a náboženskú výchovu, doktorandské štúdium som absolvoval v odbore teória a dejiny žurnalistiky. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity v Ružomberku, píšem pre internetový denník Postoj.sk a pre médiá komentujem dianie v cirkvi.