Ministerstvo zahraničných vecí ostro kritizuje organizovanie Delfských hier v Ružomberku

Organizátori Delfských hier tvrdia, že ich podporujú slovenské ministerstvá. Tie o ničom nevedia.

Koncom augusta sa v Ružomberku majú konať mládežnícke európske Delfské hry, ktoré možno označiť za akúsi umeleckú olympiádu mladých. Zrodila sa v roku 2000 v Rusku.

Organizátori v oficiálnom dokumente zverejnenom na webovej stránke Delfských hier tvrdia, že realizáciu podujatia má na starosti Národná Delfská rada Slovenskej republiky a primátor Ružomberka s podporou vlády SR, Ministerstva kultúry SR, Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, Ministerstva školstva SR, Žilinského samosprávneho kraja a za účasti riaditeľstva Medzinárodného Delfského výboru.

Hrozí  šírenie propagandy, domnieva sa rezort diplomacie

Úrad vlády SR aj jednotlivé ministerstvá však tvrdia, že Delfské hry žiadnym spôsobom nepodporujú. „Úrad vlády SR nepodporil konanie tzv. Delfských hier. Prosíme Vás, aby ste sa obrátili na jednotlivé ministerstvá, ktoré sú spomenuté na stránke organizátorov,“ odpísali nám z Tlačového a informačného odboru Úradu vlády SR.

Ani na ministerstve kultúry však o Delfských hrách v Ružomberku nepočuli. „Ministerstvo kultúry SR nepodporilo podujatie, ktoré sa má konať v Ružomberku v termíne 20. – 24. augusta 2018 pod názvom Delfské hry a nemá o tomto podujatí informácie,“ uviedla riaditeľa komunikačného odboru ministerstva Janka Burdová.

„Projektu Delfských hier nebola poskytnutá záštita ministerky školstva, vedy, výskumu a športu SR, ani finančná podpora určená na ich organizáciu, dokonca ani žiadna iná forma podpory,” konštatoval aj odbor komunikácie ministerstva školstva.

Najráznejšia odpoveď prišla z rezortu diplomacie. „Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR nepodporilo – finančne ani inak – organizovanie tzv. Delfských hier, osobitne nie v termíne výročia augustových udalostí z roku 1968, ktorý by mohol byť zneužitý na propagandistické účely a na šírenie dezinformácií či prekrúcanie faktov o invázii do Československa pred 50 rokmi,“ vyjadril sa hovorca ministerstva zahraničia Peter Susko.

Zároveň dodal, že „ministerstvo sa rozhodne dištancuje od spájania svojho mena s týmto podujatím“. Na otázku, či budú žiadať organizátorov, aby uviedli veci na správnu mieru, odpovedal, že tak urobia hneď po tom, ako získajú kontakt na organizátorov. „Na ich webovej stránke totiž uvedený nie je,“ dodal hovorca Susko.

Rovnako nebolo možné nájsť ani kontakt na Národnú Delfskú radu Slovenskej republiky, ktorú sme chceli osloviť s našimi otázkami.

„Žilinský samosprávny kraj žiadnym spôsobom nepodporil ani nepodporí organizovanie Delfských hier v Ružomberku,” napísala nám aj hovorkyňa župy Martina Remencová. „Od tohto podujatia sa dištancujeme, o to viac, že podujatie by sa malo konať v termíne výročia augustových udalostí z roku 1968, kedy si bývalé Československo bude pripomínať 50. výročie sovietskej okupácie.”

Hlasy za aj proti

Skutočnosť, že Delfské hry sa majú v Ružomberku konať práve v termíne 50. výročia invázie vojsk Varšavskej zmluvy do Československa, pobúrila aj niektorých Ružomberčanov.

„Namiesto potrebnej spomienkovej akcie na arogantný a agresívny prejav totalitnej moci sa vedenie mesta Ružomberok rozhodlo v termíne od 20. do 24. 8. 2018 usporiadať tzv. Delfské hry pod taktovkou a s finančným príspevkom Veľvyslanectva Ruskej federácie v SR,“ napísala na sociálnej sieti Katarína Rembovská s tým, že „Rusko vedie voči členským krajinám NATO, vrátane Slovenska, dlhoročnú hybridnú vojnu“. Pridali sa k nej aj ďalší.

„Ako človek, ktorý si váži slobodu a vie, čo pre jej získanie treba obetovať, považujem za absolútne nevhodné organizovať hry premiérovo presúvajúce sa z Ruska na Slovensko v termíne 50. výročia sovietskej okupácie Československa,” uviedol pre Ružomberský magazín poslanec Európskeho parlamentu Miroslav Mikolášik (EĽS/KDH), ktorý má ako jediný slovenský europoslanec oficiálny kontakt pre styk s verejnosťou v Ružomberku.

Podľa iných diskutujúcich je naopak dobré, že do Ružomberka zavítajú stovky súťažiacich a porotcov z desiatok európskych krajín. Jedným z nich je aj ružomberský rodák, spevák Jozef Ivaška. „Práve on navrhol vaše mesto za možného organizátora. Tak sme si ho prišli pozrieť a rozhodli sa, že hry tu naozaj môžu byť,“ povedal riaditeľ Delfských hier Vladimir Ponyavin, ktorý koncom júna pricestoval so svojou delegáciou do Ružomberka, aby vedeniu mesta odovzdal oficiálnu zástavu podujatia a skontroloval priebeh príprav.

„Do úvahy prichádzalo šesť krajín, ale my sme chceli pripraviť hry pre 500 účastníkov z tridsiatich krajín v pätnástich disciplínach a Ružomberok nám prišiel ako najvhodnejší,“ dodal Ponyavin.

Zástupcovia Medzinárodného Delfského výboru Aurelian Dānilā (vľavo) a Vladimir N. Ponyavin (vpravo) počas júnovej návštevy ružomberskej radnice. Foto – Peter Kravčák

„Hry majú ukázať tolerantnosť a pochopenie voči iným kultúram a priblížiť poznanie a zvyky iných národov. Toto je rozmanitosť Európy, jej kultúry, umenia a my ju takto môžeme bližšie spoznávať,“ uviedol pri tejto príležitosti primátor Igor Čombor.

Opačný pohľad má na Delfské hry politológ z Inštitútu pre verejné otázky Grigorij Mesežnikov. „Je to ďalší nástroj, prostredníctvom ktorého Rusko testuje v strednej Europe svoju ,mäkkú silu´ a samotný fakt, že Slovensko je jedinou krajinou mimo bývalého ZSSR, ktorá niečo také organizuje, svedčí o tom, že Rusko považuje Slovensko za komfortné prostredie pre takéto aktivity – na rozdiel od iných stredoeurópskych štátov,“ uviedol Mesežnikov pre Ružomberský magazín.

Asistent primátora: K pochybeniam došlo na našej strane

Protichodné informácie sa pokúsil uviesť na pravú mieru asistent ružomberského primátora Michal Praženica.

Informácie o tom, že konanie Delfských hier v Ružomberku podporujú jednotlivé slovenské ministerstvá, boli podľa Praženicu predpripravené v prvej polovicu roku 2017. „V tom čase nám bol neoficiálne komunikovaný prísľub podpory vlády. Medzičasom bol vypracovaný vami spomínaný oficiálny dokument, ktorý bol preložený z ruského jazyka a doplnený o parametre pripravovaných Delfských hier v Ružomberku. Je našou veľkou chybou, že sme v tomto dokumente uviedli podporu vlády a ministerstiev pred tým, než sme mali písomne potvrdenú záštitu,“ vysvetľuje Praženica.

Reálne tak nad Delfskými hrami v Ružomberku neprebralo záštitu Veľvyslanectvo Ruskej federácie v Slovenskej republike ani žiadna zo slovenských vládnych organizácií.

„Jedná sa o chybu z našej strany. Veľmi ma mrzí, že práve táto chyba sa stala zdrojom konfliktu a rozporov, ktoré sa dnes vedú okolo Delfských hier – podujatia, ktoré organizujeme v snahe propagovať mesto Ružomberok a celú Slovenskú republiku na medzinárodnej úrovni a spájať ľudí umením,“ konštatuje Praženica.

V čase vytvorenia problematického dokumentu podľa neho ešte nebola založená ani Národná delfská rada Slovenskej republiky – preto nie je možné nájsť na ňu kontakt. „Toto združenie bolo založené neskôr ako občianske združenie Delphic Games Ružomberok. Ďalšou chybou na našej strane je skutočnosť, že sme tento dokument needitovali a nezmenili názov organizátora,“ priznáva Praženica.

Negatívne súvislosti netreba podľa Praženicu hľadať ani za termínom podujatia, ktorý sa prekrýva s 21. augustom. „Pôvodný termín konania Delfských hier bol 27. – 31. august 2018. Termín sme o týždeň dopredu posunuli pre to, že sme mali problém s kapacitou ubytovania. Súťažiaci majú byť ubytovaní na internátoch, kde sa od 27. augusta už ubytovávajú študenti. Chybou je, že nešťastnú zhodu dátumov sme si uvedomili veľmi neskoro,“ vysvetlil Praženica a ako dôkaz nám predložil písomnú komunikáciu primátora Čombora z decembra minulého roku, v ktorej sa naozaj spomína termín na úplnom konci augusta.

„Vylučujem akúkoľvek formu propagandy, Medzinárodný Delfský výbor v minulosti získal záštitu od UNESCO, jedná sa o apolitickú organizáciu a udalosť,“ obhajuje bezproblémovosť podujatia asistent ružomberského primátora.

Článok bol 23. 7. 2018 aktualizovaný o stanoviská Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR, Žilinského samosprávneho kraja a europoslanca Miroslava Mikolášika.

Titulná fotografia – Riaditeľ Delfských hier Vladimir Ponyavin (vľavo) na konci júna odovzdáva zástavu Delfských hier primátorovi Igorovi Čomborovi. Autor – Peter Kravčák

Vyštudoval som dejepis a náboženskú výchovu, doktorandské štúdium som absolvoval v odbore teória a dejiny žurnalistiky. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity v Ružomberku, píšem pre internetový denník Postoj.sk a pre médiá komentujem dianie v cirkvi.