
Mesto si chce sedemstoročnicu pripomenúť aj organizovaním medzinárodných Delfských hier.
Akási olympiáda v umeleckých zručnostiach a schopnostiach. Tak možno charakterizovať projekt Delfských hier, ktorý vznikol v roku 2000 v Rusku. Najskôr sa orientoval len na krajiny bývalého Sovietskeho zväzu (doteraz dvanásť podujatí), ale vznikli aj formáty svetových (doteraz dve podujatia) a v roku 2014 aj európskych delfských hier. Všetky sa doposiaľ konali v Rusku.
Prvý raz v Európe
„Mladí ľudia by mali byť lepší ako my. Žiť v lepšom svete. Ale bez toho, aby sa o to starali a zaslúžili sa o lepší každý jeden deň, to nepôjde,“ naznačil význam hier ich viceprezident Aurelian Dānilā z Moldavska.
Hry sa konajú v pätnástich disciplínach ako moderný či ľudový tanec a spev, klavír, husle, výtvarné umenie, dizajn odevov, umelecké remeslá, kulinárstvo či produkovanie hudby tzv. DJ-om. Určené sú pre mladých ľudí od 10 do 25 rokov.
„Do úvahy prichádzalo šesť krajín, ale my sme chceli pripraviť hry pre 500 účastníkov z tridsiatich krajín v pätnástich disciplínach a Ružomberok nám prišiel ako najvhodnejší,“ naznačil veľkosť podujatia riaditeľ Delfských hier Vladimír Ponyavin.
Súčasťou je aj 80-členná porota, kde je už dlhšie zaangažovaný aj ružomberský rodák, spevák Jozef Ivaška.
„Práve on navrhol vaše mesto za možného organizátora. Tak sme si ho prišli pozrieť a rozhodli sa, že hry tu naozaj môžu byť,“ doplnil Ponyavin.
Svetové delfské hry sa dosiaľ konali len dvakrát: v Moskve a Saratove. Európske delfské hry sa prvý raz konali v roku 2014 vo Volgograde. Prvou krajinou a mestom mimo Ruska bude Slovensko a Ružomberok.

Oslava 700. výročia vzniku mesta
„Ružomberok sa týmto môže medzinárodne zviditeľniť a my sme chceli v jubilejnom roku pre naše mesto urobiť niečo veľké. Pre ľudí to bude spestrenie kultúrneho diania, pre nás zadosťučinenie, že sme pripravili k oslavám výročia významné podujatie,“ myslí si primátor mesta Igor Čombor.
Koncom júna sa organizátori hier stretli s vedením mesta na ružomberskej radnici, kedy im odovzdali zástavu a skontrolovali si stav príprav, aby 20. augusta bolo všetko nachystané na začiatok. Trvať budú päť dní.
„Hry majú ukázať tolerantnosť a pochopenie voči iným kultúram a priblížiť poznanie a zvyky iných národov. Toto je rozmanitosť Európy, jej kultúry, umenia a my ju takto môžeme bližšie spoznávať,“ uviedol primátor Čombor.
Medzi tridsiatimi národnými účastníkmi bude aj Slovensko, ale v predpísaných pätnástich disciplínach postaví svoj tím do súťaže aj Ružomberok. Mesto ho chce vyskladať z domácich šikovných a umelecky nadaných mladých ľudí.
Vlani na jeseň pri predstavovaní myšlienky hier v mestskom zastupiteľstve odhadol asistent primátora Michal Praženica ich finančnú náročnosť na približne 230-tisíc eur. Až 90 percent z toho by malo byť podľa neho financované prostredníctvom slovenských ministerstiev kultúry či ruskej ambasády. Zvyšok z rozpočtu mesta. Podrobnosti však zatiaľ nie sú známe.
Titulná fotografia – Aurelian Dānilā (vľavo) a Vladimír N. Ponyavin (vpravo) na ružomberskej radnici pri odovzdávaní zástavy Delfských hier, ktoré budú v meste od 20. do 24. augusta. Foto – autor.