Mláďaťa sa nesmieme dotýkať, matka ho môže odvrhnúť

Na Klačne sa vyskytujú prípady s prikrmovaním zveri, ktoré je zakázané. Foto: pexels.com
V okrese Ružomberok bolo v posledných týždňoch rušno. Mestskí policajti riešili bitku mladých mužov, nelegálne tankovanie pomocou dýky či hlásenia o nájdení mláďat raticovej zveri.

Agresívna bitka pred podnikom

V sobotu 28. mája necelé tri hodiny po polnoci príslušník Mestskej polície (MsP) v Ružomberku obsluhujúci kamerový systém videl na monitoroch bitku dvoch mužov, ktorá sa odohrávala na Ulici Dončova pred nočným podnikom.

„Bitka sa z chodníka premiestnila do stredu križovatky aj za asistencie kamarátov. Niektorí sa chceli do konfliktu zapojiť, iní sa snažili bitke zabrániť,“ uviedla polícia, ktorá sa po príchode na miesto snažila obnoviť verejný poriadok. Hlavný aktér odmietal predložiť doklad totožnosti aj napriek niekoľkým výstrahám a naďalej sa správal ku hliadke arogantne.

„Agresívny muž napadol aj kamaráta, s ktorým sa bol v podniku zabávať a policajtom vykrikoval, že ich vyzlečie z uniformy. Hlavný aktér pri bitke utrpel drobné zranenie, no poskytnutie ošetrenia odmietol so slovami, že sám pôjde na ošetrenie,“ priblížili incident policajti, ktorí následne zistili, že išlo o 27-ročného muža z okresu Ružomberok. Druhým aktérom bol 21-ročný Ružomberčan.

Obnoviť verejný poriadok pomohli aj privolané hliadky štátnej polície. Vzhľadom na intenzitu útoku poverený príslušník Mestskej polície vec po spracovaní oznámil na štátnu políciu kvôli podozreniu zo spáchania trestného činu výtržníctva.

Chceli natankovať zadarmo

V stredu 1. júna dve minúty po polnoci oznámil obyvateľ sídliska Baničné, že pred potravinami na Ulici I. Houdeka je osobné motorové vozidlo, ktorého osádka sa čudne správa. Pri vozidle mali položenú fľašu, preto mal obyvateľ obavu, aby v nej nebola nejaká horľavina. Policajti na miesto vyslali hliadku a priestor pred obchodom okamžite monitorovali kamerou.

,,Na monitore bolo vidno, ako dvojica mladíkov manipuluje s hadicou pri veku nádrže a na zemi majú položenú nádobu,“ opísali mestskí policajti, ktorí po príchode odstavili svoje vozidlo kúsok ďalej od miesta a prešli naň pešo. Policajti okamžite zistili, že dvojica mladíkov sa snaží natankovať svoje vozidlo ,,zadarmo“.

„Hliadka zistila, že mladíci poškodili nádrž neďaleko stojaceho auta. Z nej vytieklo palivo do nádoby, ktorú mali pri sebe a z ktorej sa snažili prečerpať palivo do ich vozidla. V otvorenom batožinovom priestore a aj pri vozidle mali ešte prichystané plastové fľaše, do ktorých takisto chceli preliať ukradnuté palivo,“ uviedli policajti, ktorí následne zistili, že išlo o 19-ročného muža a o rok mladšieho kamaráta z Ružomberka. Počas „tankovania“ sa vo vozidle na zadných sedadlách nachádzalo 16-ročné dievča, priateľka vodiča.

„Mestskí policajti voči všetkým trom použili donucovacie prostriedky a z dôvodu obavy úteku im založili putá. Na strane spolujazdca na sedadle našli veľký nôž – dýku, ktorou podozriví mladí muži prerazili stenu nádrže a tak sa dostali k jej obsahu,“ priblížil Roman Jankovič z MsP v Ružomberku.

Policajti ihneď privolali hliadku obvodného oddelenia Policajného zboru SR. Zadržané osoby a nôž na mieste odovzdali príslušníkom štátnej polície. Medzitým policajti informovali majiteľa poškodeného vozidla o incidente. Vo veci ďalej koná štátna polícia.

Ak uvidíte mláďa, nedotýkajte sa ho

Mestskí policajti informovali, že v poslednom čase im občania podali viacero oznámení o nájdení opusteného mláďaťa raticovej zveri. Podľa Romana Jankoviča je v takomto prípade kontaktovaný poľovník z príslušného poľovného združenia, ktorému patrí poľovný revír.

,,Práve od najpovolanejších vieme, že v tomto období ide o mladé jelenčatá a odporúča sa, aby sa mláďaťa nikto nedotýkal. Ide o prirodzené správanie sa zveri. S veľkou pravdepodobnosťou nejde o opustené mláďa, matka ho len nechala osamote. Toto sa deje pravidelne, keď laň zháňa potravu“ uviedol náčelník MsP.

Podľa Mestskej polície poľovníci uviedli aj to, že jelenča má po narodení menej intenzívny pach ako dospelá laň a vďaka sfarbeniu splýva s okolitým prostredím. Po kontakte s človekom stráca mláďa svoj prirodzený pach a matka ho môže odvrhnúť. Preto sa neodporúča, aby sa ľudia dotýkali nájdených mláďat.

„Práve v čase po narodení, keď sú mláďatá najzraniteľnejšie, takýmto spôsobom zmenšujú matky riziko, že ich nájde predátor. V takýchto prípadoch teda dochádza k nechcenej záchrane mláďat. V tomto čase je možné nájsť mláďa aj v blízkosti ľudských obydlí, turistických chodníkov, pretože sa tam menej vyskytujú predátori ako vo voľnej prírode,“ dodal Jankovič.

Pokuta za kŕmenie zvierat

Jedno z takýchto oznámení prijala Mestská polícia aj zo sídliska Klačno. Tu, žiaľ, dochádza k prikrmovaniu zvierat. ,,V tomto období má raticová zver v prírode dostatok potravy a zvieratá nie je vhodné prikrmovať, pretože strácajú prirodzenú plachosť,“ objasnili policajti.

Takéto konanie je aj v rozpore so Všeobecne záväzným nariadením č. 6/2018 o udržiavaní čistoty, poriadku a ochrane verejnej zelene na území Mesta Ružomberok. To okrem iného na verejných priestranstvách rieši aj zákaz odhadzovať odpadky (v tomto prípade zvyšky jedál) mimo nádob na to určených.

Zákon tiež vyslovene zakazuje kŕmiť voľne pohybujúce sa zvieratá a vtáky. V prípade porušenia uvedených skutočností môže byť uložená bloková pokuta do výšky 33 eur.

Zdroj: MsP Ružomberok

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.