Mladí hokejisti zakúsili atmosféru tréningových kempov

Turnaj, herné cvičenia, ukážka zručností, diskusie so známymi športovcami či hokejový kvíz. Aj takto vyzeral tréningový kemp hokejistov, ktorý organizuje MHK Ružomberok už tretiu sezónu.

Spájajú zábavu s tréningmi. Letná príprava mladých hokejových talentov každoročne vrcholí tréningovým kempom. Jeden augustový týždeň boli v kempe najmladší hráči až po štvrtý ročník na základných školách, druhý týždeň boli zas žiaci piateho až siedmeho ročníka.

„Robíme to cez prázdniny, aby sme aj odbremenili rodičov, ktorí si nevedia vybaviť v práci toľko voľna,“ povedal manažér MHK Ružomberok Peter Matejka.

Makať na ľade, ale rozvíjať sa aj všestranne

Kemp mladších bol takmer len o zábave, zatiaľ čo starší trénovali aj herné situácie či rôzne cvičenia. „Všetko robíme hravou formou, nejdeme do tvrdých tréningov. U tých starších si môžeme dovoliť viac. Robíme s nimi napríklad simulácie zápasov,“ vysvetľuje 25-ročný tréner MHK Ružomberok Patrik Oravec, ktorý tréningový kemp organizuje.

Prvý rok sa kempu zúčastnili len domáci hráči z Ružomberka. Teraz boli jeho súčasťou nielen ružomberskí mladí hráči, ale aj hráči z Liptovského Mikuláša, Žiliny či Slovana Bratislava. „Tešíme sa, že je o to záujem,“ poznamenal Oravec.

Tohtoročného tréningového kempu sa zúčastnilo takmer 70 detí. „Prvý týždeň bolo v kempe 42 mladších hráčov, ďalší týždeň zas 25 tých starších,“ spresňuje Oravec, ktorý tvrdí, že trénovanie neberie ako prácu, ale ako poslanie.

„Vždy som mal vzťah k deťom a keďže som sám hrával hokej, viem, čo sa mi na tréningoch nepáčilo a teraz chcem mladým ukázať, že dá sa trénovať aj moderne a zábavne.“

Kemp bol rozdelený do dvoch týždňov. Prvý týždeň trénovali mladší, druhý týždeň starší. Foto – Marek Mračko

Program nebol len o tréningoch, deti si na svoje prišli aj pri lezení v Hrabove, atrakcie zažili aj v Obrove v Čutkovskej doline. „Tie detičky sa potrebujú hrať, robíme im skôr zábavu na ľade. Dôležité sú pre nás aj zážitkové dni mimo ľadu,“ hovorí tréner.

Vyvrcholením bol piatkový turnaj, resp. exhibičný zápas hviezd. „Simulovali sme akoby draft NHL (Národná hokejová liga – pozn. redakcie), pričom si rôzne kluby vyberali mladých hráčov. Vytvorilo sa šesť družstiev, ktoré si medzi sebou zahrali turnaj na ľade.

Pre tých väčších sme urobili simuláciu výberu najlepších hráčov All-stars. Potom medzi sebou odohrali zápas. Predchádzala tomu aj súťaž zručností. Hľadali sme najrýchlejšieho korčuliara či hráča s najtvrdšou strelou,“ opísal vrcholy kempov tréner Patrik Oravec.

Klub MHK Ružomberok chce letnými kempmi spestriť deťom prázdniny, utužiť kolektív, ale aj získať nových mladých hráčov alebo prilákať niekoho na hokej.

Učiť ich prišli profesionáli

„Vždy na kemp zavoláme nejakú osobnosť, ktorá sa príde porozprávať, odovzdať niečo mladým. Teraz to však bolo ťažšie kvôli pandémii,“ ozrejmil manažér Matejka.

Mladí hokejisti tento rok zažili nielen hokejistov, prišiel ich povzbudiť aj asistent trénera futbalového MFK Ružomberok. „Diskusiu so známymi športovcami sme mali s futbalistom a trénerom Marekom Saparom, hokejistom Marekom Uramom a Máriom Róthom,“ priblížil Oravec. Dodal tiež, že po diskusii panovala spokojnosť. „Boli sme šťastní, že sa nám podarilo dotiahnuť tieto osobnosti.“

Okrem diskusií mali nádejní hokejisti aj všestranné semináre. „Rozprávali sme o strave športovcov a mali sme aj seminár s certifikovaným mentálnym trénerom. Naučil nás aj to, že každá chyba je cesta a teda najlepším učiteľom. Bolo to perfektné a aj pre mňa hodnotné,“ povedal tréner Patrik Oravec.

„Jeden seminár som viedol aj ja, zameral som sa na nastavenie športovca. Vysvetlil som chalanom, že nielen dobré telo je pre hráča podstatné, ale aj jeho hlava. Prirovnal som to ku krásnemu Ferrari, no keď toto auto nemá dobrého šoféra, tak to nefunguje. Ten šofér je vlastne hlavou športovca,“ uzavrel Oravec s tým, že už teraz sa tešia na ďalší ročník kempu.

Rodičom tiež odkazuje, aby dali svoje dieťa na nejaký šport. „Nemusí to byť výsostne hokej. Dôležitý je pohyb a možnosť nájsť si nových kamarátov. Môžu to byť kamarátstva na celý život,“ dodal Oravec.

Článok bol pôvodne publikovaný v septembrovom RK Magazíne.

Titulná fotografia – Mladí hokejisti na Zimnom štadióne Stana Mikitu v Ružomberku. Foto – Marek Mračko

Študujem žurnalistiku na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Píšem aj pre Denník Postoj a externe spolupracujem s Rádiom Lumen, pre ktoré pripravujem spravodajské a publicistické reportáže z okolia Žiliny a Ružomberka.