Trénerskému remeslu sa učí vo Fínsku

V srdci nosí hokej a chce sa v ňom neustále zlepšovať. Poloprofesionálnu kariéru hráča vymenil za trénerstvo. Ružomberčan Marek Kohút sa ľadovému hokeju venuje vo Fínskom inštitúte športu vo Vierumäki.

Rok 2002. Slovenskí hokejisti získali zlaté medaily z Majstrovstiev sveta, čo pozitívne naladilo stovky mladých hokejových talentov. Medzi nimi si hokej obľúbil aj Ružomberčan Marek Kohút.

„Vtedy bol hokej na Slovensku veľmi populárny. Začalo to už na základnej škole, keď moji dvaja spolužiaci išli na štadión a ja som si hokej obľúbil s nimi,“ hovorí Marek.

Podľa jeho slov však hokej nešiel nikdy na úkor školy. Po absolvovaní gymnázia v Ružomberku začal Marek študovať trénerstvo v Bratislave na Fakulte telesnej výchovy a športu. Samozrejme, zameral sa na trénerstvo ľadového hokeja.

Dovtedy hokej hrával na poloprofesionálnej úrovni. „V Bratislave som ešte hral aj druhú ligu mužov a potom som plynule prešiel do trénerstva,“ pripomína Marek Kohút.

„Keď som končil školu, povedal som si, že budem mať najvyššiu trénerskú licenciu a vtedy som sa rozhodol, že je pre mňa zaujímavé ísť trénerskou cestou,“ spomína si Marek, ktorý počas vysokej školy začal trénovať prípravku v klube HC Petržalka a neskôr v tíme HC Slovan Bratislava.

„Vtedy ma to nakoplo a začal som sa trénerstvu naplno venovať. Mal som aj nejaké svoje skúsenosti z hráčskej kariéry, čo som vedel v trénovaní aplikovať.“

Neskôr všetci tí, ktorí sa pohybujú okolo hokeja v Ružomberku chceli, aby sa Marek vrátil domov a pomohol s trénovaním mladých na Liptove. V Ružomberku naberal skúsenosti s trénovaním rôznych kategóriách.

Hokej krajiny tisícich jazier

Dvadsaťosem-ročný Marek sa neskôr dozvedel o možnosti vycestovať na stáž do Fínska. „Ja som to bral ako stáž, ale je to normálne bakalárske trojročné štúdium vo Fínsku,“ približuje program vo Fínskom inštitúte športu. Nakoniec mal to šťastie, že ho prijali. Dokonca sa mu podarilo získať grant na štúdium od slovenského hokejového zväzu.

Škola sídli vo fínskom mestečku Vierumäki v kampuse olympijského národného centra. „Je to veľký športový rezort a chodia sem na sústredenia reprezentácie či rôzne ďalšie tímy,“ opisuje miesto výučby 28-ročný Ružomberčan.

Štúdium je podľa Mareka neštandardné. „Všetko je interaktívne. Veľa sa diskutuje. Robia sa praktické veci. Napríklad po tréningu je o ňom v šatni veľká diskusia študentov a trénerov. Zapájajú nás tiež do rôznych projektov.

Manažérskych aj trénerských. Posielajú nás odučiť fínske deti hodiny telesnej výchovy a podobne,“ približuje tréner s najvyššou trénerskou licenciou. Pripomína, že na Slovensku sa skôr sedáva v laviciach. „Tu sa nesedí v laviciach, výučbu tvoria študenti mentorovaní staršími študentmi alebo učiteľmi.“

Štúdium vo Vierumäki priťahuje nielen športovcov a trénerov z európskych krajín. Učia sa tu a študujú aj ďalší, z celého sveta.

„Sú tu ľudia, ktorí majú 20 rokov, ale aj takí, ktorí majú oveľa viac, a dokonca sú tu aj rôzne športy, nielen hokej. My sme v ročníku skupina 22 ľudí a máme tu nielen hokejistov, ale aj krasokorčuliarky, futbalistov, orientačného bežca či športovú strelkyňu,“ vymenúva Marek Kohút, ktorý pre RK Magazín zároveň prezrádza, že veľa v tomto programe závisí od komunikácie.

„Nemáme len počúvať, ale skôr vymieňať si skúsenosti,“ hovorí s tým, že od každého má na vec pohľad z iného uhla, keďže nie všetci sa zameriavajú len na trénerstvo. Niektorí riešia manažment či majú bohaté hráčske alebo trénerské skúsenosti, dokonca aj z medzinárodnej úrovne.

Korone dlho odolávali

Ružomberského hokejového trénera tešilo, že do marca boli jedna z mála škôl v Európe, ktorá fungovala relatívne normálne aj napriek pandémii. Mali len masky na tvárach. „Normálne sme fungovali a až niekedy v marci sa to stoplo, keď sa situácia vo Fínsku zhoršila,“ opisuje s tým, že aktuálne všetko prebieha online formou.

Popri škole trénuje hráčov do 13 rokov v neďalekom meste Lahti, kde sídlia „pelikáni“, ako ich prezývajú. „Lahti Pelicans je veľká organizácia, v ktorej je združených asi tisíc hráčov z celého regiónu. Ja som zodpovedný za kategóriu U13,“ spresňuje Marek Kohút.

„Veľa sa rozprávam so šéftrénermi klubu a snažím sa naučiť sa, ako funguje druhá najlepšia organizácia vo Fínsku, aby som to neskôr aplikoval aj na Slovensku,“ uzatvára Kohút.

„Slováci by chceli robiť hokej podobne ako vo Fínsku. Oni sú našim vzorom. Majú päť miliónov obyvateľov, presne ako my,“ hovorí Marek, ktorý však dopĺňa, že Fíni majú sedemnásobne viac registrovaných hráčov ako Slováci a zároveň máme na Slovensku úplne iné športové zázemie.

Titulná fotografia: Marek Kohút v mikine Lahti Pelicans. Foto – archív Mareka Kohúta

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Študujem žurnalistiku na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Píšem aj pre Denník Postoj a externe spolupracujem s Rádiom Lumen, pre ktoré pripravujem spravodajské a publicistické reportáže z okolia Žiliny a Ružomberka.