Mladí zdravotníci učili Ružomberčanov v centre mesta poskytovať prvú pomoc

Stredná zdravotnícka škola Márie Terézie Schererovej zorganizovala v rámci Dní mesta Ružomberok podujatie s názvom Starám sa o svoje zdravie. Na svoje si prišli nielen starší, ale aj malé deti.

V stredu mohli Ružomberčania získať informácie o svojom zdravotnom stave aj bez toho, aby museli čakať u lekára. Pod odborným vedením vyučujúcich sa o to postarali stredoškoláci zo zdravotníckej školy. Svoj stánok si rozložili priamo v centre mesta, pri ,,vajci“, a svoje zručnosti ponúkali každému, kto sa zastavil a zaujímal sa o svoje zdravie.

Meral sa krvný tlak, ale aj množstvo cukru v krvi

 
 

RK Magazín je už tri roky súčasťou ružomberských médií a stále pokračuje vo víziách svojich zakladateľov. Našim cieľom je robiť kvalitnú lokálnu žurnalistiku. Aby sme mohli naďalej slobodne tvoriť, potrebujeme aj vašu podporu.

 
 

,,Na dňoch mesta sa zúčastňujeme už niekoľko rokov a keďže sme zdravotnícka škola, tak chceme ponúknuť občanom mesta niečo, čo sa týka zdravotníctva. Premeriame hladinu cukru v krvi, odmeriame tlak. Okrem toho im dávame potrebné informácie a ukazujeme im ukážku prvej pomoci,“ upresnila jedna z vyučujúcich Gabriela Lešková.

O ponúkané služby sa staralo šesť študentov, ktorí s ochotou komunikovali s okoloidúcimi. ,,Som tu dobrovoľne, pretože ma to baví. Mojou úlohou je merať tlak, potom zhodnotím, či je nízky alebo vysoký. Teraz chodia starší ľudia a vo vyššom veku býva aj tlak vyšší, no prídu sem aj takí, čo ho majú optimálny,“ vysvetlila Karolína, študentka odboru zdravotný asistent.

Okrem starších prejavili záujem aj deti. ,,Šli sme tadiaľto náhodne a zastavili sme sa. Deti oslovil mladý študent a ukazoval im prvú pomoc. Veľmi sa im to páčilo,“ dodáva s úsmevom mamička Silvia.

Na počkanie merali mladí zdravotníci aj tlak či hladinu cukru v krvi. Foto – Anna Zábojníková.

Pri prvej pomoci je najdôležitejšie, aby sa človek nebál

,,Keď sa spýtame ľudí, či si chcú vyskúšať ako postupovať pri záchrane života, niekedy reagujú arogantne a sú podráždení. Buď sa hanbia, lebo nevedia, alebo sa boja, že niečo pokazia. Je to krutá realita, no treba si uvedomiť, že prvá pomoc je neoddeliteľnou súčasťou každého života a každý by ju mal vedieť ovládať,“ vysvetľuje študent Jakub, ktorý Ružomberčanom v centre mesta na figuríne ukazoval ako sa má správne poskytovať prvá pomoc.

Účastníci si mohli na figuríne vyskúšať srdcovú resuscitáciu. Vykonáva sa v prípade zástavy obehu alebo dýchania.

,,Odpovedáme na všetky otázky ohľadom prvej pomoci, či už to môže byť epilepsia, bezvedomie, problémy s dýchaním, krvácanie alebo iné sprievodné poranenia pri úrazoch,“ prezradil Jakub, ktorý študuje druhý rok za zdravotného asistenta. Zároveň dodal, že poskytnúť prvú pomoc je pre Slovákov problém, a práve preto sa snažia prostredníctvom takejto akcie ľuďom osviežiť základné pravidlá.

„Už som zabudla koľko stlačení a vdychov treba urobiť, tak som sa zastavila a spýtala sa. Myslím si, že ľudia nevedia dať prvú pomoc, a keby aj vedeli, tak sa boja,“ povedala pre Ružomberský magazín dôchodkyňa Mária.

V roku 2016 prezident Slovenského Červeného kríža Viliam Dobiáš potvrdil, že na Slovensku vie poskytnúť prvú pomoc iba 5 percent ľudí. ,,Nie sú to len ľudia, ktorí vedia podať pomoc, ale aj tí, ktorí ju podať chcú, pretože niekto by aj vedel, no strach mu to nedovolí,“ povedal Dobiáš pre spravodajsky portál Teraz.sk.

Anna Zábojníková

Titulná fotografia – posykytovanie prvej pomoci si okoloidúci mohli vyskúšať na figuríne. Foto – Nikola Marhefková.