Pohotovosť pre dospelých zostáva aj od júla v poliklinike. Dostupná však bude kratšie

Detská pohotovosť sa nemení. Licenciu na prevádzkovanie zostala v rukách spoločnosti Nosko Health prevention.

Od začiatku júla platí nový zákon o poskytovaní takzvanej pohotovosti. Okrem toho, že sa premenujú z Lekárskej služby prvej pomoci (LSPP) na Ambulantnú pohotovostnú službu (APS), budú otvorené aj kratšie. Len do 22:00.

Licenciu prideľuje ministerstvo

Kým doteraz sa o pridelenie licencie starali župy, odteraz ich prideľuje ministerstvo zdravotníctva. V Ružomberku je od 1. apríla poskytovateľom pohotovosti Ústredná vojenská nemocnica (ÚVN), ktorá ju prevádzkuje v budove starej polikliniky na Považskej ulici.

„ÚVN získala od ministerstva zdravotníctva licenciu na prevádzkovanie ambulantnej pohotovostnej služby pre dospelých od 1. júla 2018. Zdravotnú starostlivosť pre obyvateľov mesta a jeho okolia bude poskytovať v priestoroch polikliniky na Považskej ulici v nezmenenom režime,“ potvrdila hovorkyňa ÚVN Ružomberok Petra Dišková.

Na fungovanie pohotovosti pre deti a dorast získala licenciu spoločnosť Nosko Health Prevention, ktorú vedie doktorka Jana Nosková. Na mieste fungovania detskej pohotovosti sa od júla nič nemení.

Vstup na pohotovosť v budove polikliniky.

Pohotovosť lekární

Zákon po novom určuje prevádzku pohotovostí v pracovných dňoch od 16:00 do 22.00 a počas víkendov a sviatkov od 7:00 do 22:00.

Žilinský samosprávny kraj (ŽSK) predstavil ambíciu, aby v každom okresnom meste (okrem Turčianskych Teplíc a Bytče) bola pri pohotovosti alebo v jej blízkosti otvorená jedna lekáreň aspoň do 22:30.

„Chceme urobiť všetko preto, aby ľudia mali možnosť kúpiť si aj na pohotovosti predpísané lieky. Zatiaľ sa nám to podarilo realizovať v našich župných nemocniciach, no chceme to dostať do každého mesta, kde bude pohotovosť,“ informovala predsedníčka ŽSK Erika Jurinová.

Župné nemocnice sú aktuálne v Čadci, Liptovskom Mikuláši, Trstenej, Dolnom Kubíne a poliklinika v Námestove.

Solidárna kalkulačka

Kraj okrem toho predstavil aj zásluhový model financovania lekárov na pohotovostiach. Teraz totiž vznikali problémy s tým, že mnohí lekári nechceli slúžiť na pohotovosti a služby tak museli brať iný.

„Ak niekto nebude chcieť slúžiť na pohotovosti, tak si podľa zmluvy, ktorú bude mať povinne podpísanú so zriaďovateľom takejto pohotovosti, pretože zo zákona slúžiť musí, nájde na ten čas náhradu. Zároveň bude musieť zaplatiť do systému APS sumu 16,22 eura, čo je takzvaná superhrubá mzda, ktorú si budú lekári za jednu normohodinu na pohotovosti fakturovať,“ vysvetlil princíp zásluhovosti Rastislav Zanovit, všeobecný lekár a poslanec ŽSK.

„Tento návrh a systém vychádza z návrhu samotných lekárov v kraji, ktorých sme sa pýtali, ako to urobiť čo najlepšie, aby nikto nebol ukrátený. Balík na vyplácanie pohotovostných služieb lekárov a sestier bude tvorených z týchto príjmov a, samozrejme, z príspevku ministerstva zdravotníctva,“ doplnila informáciu Silvia Pekarčíková, vedúca odboru zdravotníctva v Žilinskej župe.

Podľa Zanovita, ale aj predsedníčky ŽSK Eriky Jurinovej sa netreba báť, že by pohotovosť nemala byť zabezpečená.

„Platby boli lekárom oproti minulosti mierne navýšené, čo veríme, vytvára tlak na to radšej slúžiť na pohotovosti, ako sa z toho vykúpiť,“ povedala Jurinová.

V čase po 22:00 bude ľuďom slúžiť rýchla zdravotná služba, teda sanitky alebo urgentný príjem v nemocniciach.

„Urgent však slúži na život ohrozujúce stavy a netreba si ho zamieňať s pohotovosťou. Budeme v tomto ešte musieť edukovať obyvateľstvo, aby si nezamieňali tieto dve služby,“ konštatovala Silvia Pekarčíková.

Rozpis služieb pre dospelých na nových Ambulanciách pohotovostnej služby nájdete aj na stránke e-vuc.sk. Rovnako tak rozpis služieb pre deti a dorast.

Pohotovosť pre dospelých je v budove poliklinike na 1. poschodí.

Titulná fotografia – Budova polikliniky, kde sídli pohotovosť pre dospelých v Ružomberku. Foto – autor

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.