Muža obžalovaného z vraždy bezdomovca súd oslobodil

Súd na uväznenie obžalovaného nemal dostatok dôkazov.

Okresný súd Ružomberok vyniesol ešte v júni oslobodzujúci rozsudok pre Petra C., ktorého prokurátor obžaloval koncom októbra minulého roka zo spáchania obzvlášť závažného zločinu vraždy.

Svedčili bezdomovci aj zamestnankyňa železníc

Obvinenému bolo kladené za vinu, že v čakárni železničnej stanice fyzicky napadol muža. Údajne ho dvakrát kopol do hlavy, následkom čoho utrpel zranenia natrhnutia väzivového spojenia hlavy a krčnej chrbtice, zlomeninu nosa a okuliarový krvný výron na očiach. Muž na mieste napadnutia zomrel a bol nájdený policajnou hliadkou na podlahe čakárne.

Počas posledných dvoch pojednávaní súd predvolal ako svedkov dvoch bezdomovcov – muža a ženu. Bezdomovec tvrdil, že nebol priamym svedkom vraždy. V tom čase sa nachádzal inde a o vražde sa iba dopočul. Bezdomovkyňa ho mala dokonca krivo obviniť zo zabitia, lebo sa bála obvineného Petra C., s ktorým sa stretávala. Svedkyňa sa na súd nedostavila, a preto musel byť odročený.

Na posledné pojednávanie súd opäť predvolal bezdomovkyňu. Tentoraz prišla, a pred súdom uviedla, že na stanicu prišla čakať svojho otca, ktorý jej mal doniesť jedlo. Vypovedala, že v deň vraždy jej vraj bola zima, a keďže jediné miesto, kde sú v meste radiátory je železničná stanica, zamierila tam.

Tvrdila, že Peter C. sa chcel od dnes už mŕtveho bezdomovca napiť vína. Ten mu ale nechcel naliať, a tak ho vraj dvakrát kopol do hlavy a zvalil na zem. Bezdomovkyňa pred súdom povedala, že do čakárne sa šla len na chvíľu zohriať a potom odišla. Incident sa mal podľa nej stať okolo piatej podvečer, nakoľko jej otec pravidelne v tom čase nosieval jedlo. Svedkyňa tvrdila, že obžalovaný je agresívny. V tom čase s ním žila a zvykol ju biť.

Obžalovaný Peter C. pred súdom vyhlásil, že je nevinný. Vypovedal, že ho svedkyňa už viackrát v minulosti obvinila z niečoho, čoho sa nedopustil. Prvýkrát to bolo v roku 2010. V dôsledku krivého obvinenia bol spod obžaloby oslobodený. Neskôr ho v roku 2014 obvinila z inej trestnej činnosti, ktorej sa nemohol dopustiť, nakoľko v tom čase bol vo výkone trestu odňatia slobody. Rovnaká situácia sa zopakovala aj v prípade vraždy bezdomovca. Obžalovaný uviedol, že v čase vraždy tam určite nebol. Nevylúčil však, že v minulosti mal s poškodeným slovný konflikt.

V tomto prípade bola predvolaná aj zamestnankyňa Železníc Slovenskej republiky (ŽSR). Uviedla, že osobu, ktorú neskôr našli bez známok života, stretla ešte v skorých ranných hodinách, keď nastupovala do práce, pričom ho minula vo vchode do železničnej stanice.

Na obvinenie chýbali dôkazy

Jej výpoveď spochybnila obžalobu, pretože obaja bezdomovci tvrdili, že skutok sa mal stať vo večerných hodinách predchádzajúceho dňa.

Matka nebohého v prípravnom konaní uviedla, že o smrti syna bola vyrozumená len políciou. Podľa jej vyjadrenia syn nebol konfliktný typ, nebil sa. Bol však alkoholik a z alkoholu mával epileptické záchvaty, na ktoré sa aj liečil, no potom liečbu zanedbával. V minulosti sa podrobil aj dvom operáciám mozgu.

Obhajoba poukázala na to, že obžalovaný vinu popiera, navyše nikto z ďalších svedkov udalosti a výpoveď bezdomovkyne nepotvrdil. Obhajca dodal aj to, že o pravde svedkyne sa dá polemizovať vzhľadom na ťažké štádium alkoholizmu.

Z prečítaného znaleckého posudku vyplynulo, že svedkyňa netrpí vážnou duševnou poruchou v pravom slova zmysle. Je závislá od alkoholu a jedná sa u nej o ťažkú dlhoročnú kombinovanú telesnú aj psychickú závislosť. V súčasnosti sa nachádza v konečnom štádiu alkoholizmu. Závislosť od alkoholu však podľa posudku nemá vplyv na jej svedeckú výpoveď.

Zo záverov posudku znalcov z odboru súdneho lekárstva a z výpovedí svedkov nie je možné ustáliť čas smrti nebohého. Najmä rozpory týkajúce sa času spáchania skutku viedli súd k tomu, že nie je možné ustáliť, či to bol práve obžalovaný, kto mal poškodeného napadnúť, a či v súvislosti s jeho útokom došlo k následnej smrti poškodeného.

V konečnom súhrne to boli skutočnosti, pre ktoré súd vyslovil, že nebolo bez pochybností preukázané, že by to bol práve obžalovaný, ktorého konaním boli poškodenému spôsobené smrteľné následky, a preto Petra C. spod obžaloby oslobodil.

Titulná fotografia: Detail zo súdneho pojednávania. Zdroj: Juraj Brezáni

Som vyštudovaná žurnalistka. Počas štúdia som pracovala pre regionálne noviny, kde som písala o kultúrno-spoločenskom dianí na Považí. Mám za sebou stáž pre portál aktuality.sk. Zaujímam sa o históriu, kultúru a problémy bežných ľudí z okolia Ružomberka. V RK Magazíne som zástupkyňa šéfredaktorka a web editorka portálu rkmagazin.sk.