Mesto Ružomberok si v transparentnosti pohoršilo

Ružomberok obsadil v rebríčku transparentnosti slovenských miest 37. priečku. Jednou z najhoršie hodnotených oblastí boli mestské podniky a organizácie. Ilustračné foto: Jaroslav Moravčík
Podľa Transparency International Slovensko je najotvorenejším mestom Partizánske. Ružomberská samospráva je na 37. priečke a pohoršila si o 19 miest.

Mesiac pred župnými a komunálnymi voľbami vyšli dva rebríčky hodnotenia samospráv. Verejná kontrola je v roku 2022 najľahšia v Partizánskom, najviac prekážok kladie aktívnym občanom Nová Dubnica. Slovenská pobočka organizácie Transparency International (TIS) zverejnila v poradí šiesty rebríček transparentnosti stovky najväčších mestských samospráv v krajine.

Percentuálne hodnotenie transparentnosti a známku od A+ po D+ organizácia v rámci projektu Otvorená samospráva udelila na základe viac ako 100 ukazovateľov rozdelených do 11 kategórií. Na čele je Partizánske, druhý je Vranov nad Topľou a tretia Stará Turá. Ružomberok je na 37. pozícii a pohoršil si o 19 miest oproti minulému rebríčku z roku 2018.

Problémom mestské podniky aj konflikt záujmov

Ružomberská samospráva získala celkové hodnotenie 66 percent a známku B+. Podľa hodnotiteľov pozitívne hodnotili zverejňovanie informácií v oblastiach: Rozpočet a zmluvy (94% zo 17 bodov), Predaj a prenájom majetku (79% z 8,5 b.), Územné plánovanie a stavebný úrad (77% z 3,3 b.), Dotácie a granty (72% zo 7 b.) a Prístup k informáciám (66% z 23,5 b.).

V ostatných zložkách hodnotenia dosiahla ružomberská radnica horšie výsledky, ako je celoslovenský priemer (63%). Najhoršie to bolo pri hodnotení týchto zložiek: Etika a konflikt záujmov (29% z 4,8 b.), Obecné podniky a organizácie (36% z 3,5 b.), Personálna politika (37% z 3,5 b.), Byty a zariadenia sociálnych služieb (40% z 4,2 b.), Účasť verejnosti na rozhodovaní (57% z 15 b.) a Verejné obstarávanie (59% z 7,5 b.).

Od roku 2012 Ružomberok v rebríčku klesá

Najhoršie umiestnenie v rebríčku dosiahol Ružomberok v roku 2010, keď obsadil až 82. miesto s celkovým hodnotením 31 percent, za čo si vyslúžil známku D. Naopak najlepšie hodnotenie dosiahol v roku 2012, keď získal za celkové hodnotenie 66 percent a posunul sa až na 8. miesto rebríčka so známkou B+. V ďalších hodnotených rokoch postupne klesal – v roku 2014 to bola 11. priečka (61 %, B), v roku 2016 mu patrila 15. pozícia (63 %, B) a v roku 2018 to bolo 18. miesto (66 %, B+).

Pre zaujímavosť uvádzame, ako dopadli v rebríčku susedné okresné mestá. Banská Bystrica skončila na 8. mieste s celkovým hodnotením 79 percent a známkou A. Martin je na 10. priečke s hodnotením 78 percent a známkou A. Dolný Kubín obsadil 32. pozíciu, keď dosiahol rovnaké hodnotenie 66 percent a známku B+. Liptovský Mikuláš dopadol najhoršie, zaradil sa až na 75. miesto s hodnotením 58 percent a známkou B-.

Kompletné hodnotenia mesta Ružomberok nájdete TU.

Mestské noviny stále zostávajú najmä hlásnymi trúbami primátorov

Zdroj: TIS

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Som vyštudovaný novinár s dlhoročnou praxou v celoslovenských, regionálnych i komunálnych médiách a mám skúsenosti aj s vydávaním novín. Dlhé roky bol vydavateľom a šéfredaktorom regionálneho týždenníka LIPTOV a šéfredaktorom MY/Liptovské noviny. V súčasnosti som riaditeľom vydavateľstva R PRESS a poverený vedením redakcie RK MAGAZÍN.