Na gynekologicko-pôrodníckej klinike ÚVN majú nový ultrazvuk

Nový prístroj umožňuje posunúť diagnostiku z druhého trimestra tehotenstva do obdobia prvého trimestra.

Vojenská nemocnica zakúpila pre gynekologicko-pôrodnícku kliniku nový 3D/4D ultrazvuk. Už v 11.-12. týždni tehotenstva tak lekári vedia zhodnotiť základnú morfológia srdca a diagnostikovať niektoré vrodené poruchy plodu – ako je napríklad Downov syndróm.

Nový ultrazvuk má oveľa vyššiu rozlišovaciu schopnosť a to, čo lekári mohli vidieť  v 20. – 30. týždni tehotenstva, dokážu dnes diagnostikovať už v 12. – 13. týždni.

„Vďaka novému ultrazvuku vieme včas oboznámiť matku s vrodenou poruchou plodu. Vieme mamičke povedať –  či je, alebo nie je zlučiteľná zo životom, či je to operovateľné a dávame tak matke možnosť sa rozhodnúť čo s tehotnosťou ďalej. Mamička sa môže rozhodnúť, či podstúpi prerušenie gravidity, alebo sa rozhodne donosiť bábätko. Ak sa rozhodne pre donosenie, vieme tento plod ďalej lepšie manažovať,“ hovorí prednosta gynekologicko-pôrodníckej kliniky Juraj Ondrejka.

Nový prístroj však nezobrazuje len povrch telíčka, ale dokáže vidieť aj takpovediac do vnútra. „Tento ultrazvuk už dokáže čiastočne sekvenovať na spôsob CT alebo MRI. Nedokáže si zosnímať celé telíčko, ale keď vidím oblasť, ktorá sa mi nezdá, viem si to do stroja uložiť a následne s tým ďalej pracovať. Stroj dokáže otáčať roviny, ale aj odfiltrovať isté časti,“ hovorí prednosta.

Veľký prínos nového prístroja vidia lekári aj v diagnostike gynekologických ochorení, ako sú napríklad nádory malej panvy.

„V diagnostike sa začína preferovať morfológia tumoru – presná sonograficky diagnostikovateľná štruktúra –  a to tento prístroj umožňuje,“ dodáva Ondrejka.

Ultrazvuková technológia, ktorá nahradila 10-ročný prístroj, prináša pre budúcich rodičov okrem kvalitnej diagnostiky aj možnosť prvého 4D vizuálneho kontaktu s ešte nenarodeným dieťatkom. Cena USG záznamu je 49 eur.

Zdroj – tlačová správa ÚVN

Titulná fotografia: nový ultrazvuk. Foto – ÚVN

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydáva aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádza v tlačenej podobe. Ponúka čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova.