Na Jána sa v Čutkove rozhoreli vatry. Tentokrát ich zapaľovali ženy

V Čutkovskej doline sa 24. júna stretli stovky dolnoliptákov, aby si pripomenuli tradíciu pálenia Jánskych ohňov. Fotogaléria v texte.

Slnečné lúče sú už dávno za kopcom. Utíchol aj zvuk zvoncov, ktorý pripomínal pasúce sa ovce. Namiesto nich sa na lúke usalašili štyri menšie a jedna väčšia vatra. Tradíciu pálenia Jánskych ohňov si v Čutkove pripomenuli stovky návštevníkov doliny. Za spevu a zvuku fujár rozhoreli najskôr malé ohne a napokon aj najväčšia vatra.

V hlavnej úlohe oheň

„Najkrajšie prirovnanie tradície je k ohňu. U dobrého pastiera sa tradícia odovzdáva ako oheň. Ako sa oň staráte, tak aj vyzerá,“ prihovoril sa na úvod Peter Bačkor, jeden z organizátorov podujatia a vysvetľuje, že práve v deň, keď si v kalendári pripomíname Jána, mal oheň zvláštnu moc.

Meno Ján má pôvod hebrejský aj nemecký a znamená Boh je milostivý. Na Slovensku vždy po západe slnka dostával život na dedinách iný rozmer. Svoje zvyky mali pastieri aj dievčatá.

„Chodili po tráve bosé, aby boli zdravé. Plietli venčeky a hádzali ich na stromy. Tej, ktorej sa zachytil sa mala do roka vydať, ostatné ostali slobodné. Tento deň ľudia svätili, nevenovali sa prácam. Bol to najdlhší deň, po ktorom nadišiel čas nového chleba. Začínali ťažšie roboty,“ hovorí o dávnych tradíciách aj Peter Kompiš.

Pozornosť si však okrem vatry získali aj otec a syn, Matúš a Michal Fiľo z Banskej Bystrice. „Chcel by som sa poďakovať za pozvanie a aj za privítanie. Budeme vám hrať na pastierskych nástrojoch, na fujarách aj na píšťalkách. Fujara má tiež svoje malé jubileum. Práve tento rok si pripomíname 15 rokov od zápisu do nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO,“ prihovára sa milovníkom tradícií Michal Fiľo.

Počas pálenia Jánskych ohňov nechýbal ani kultúrny program. (Foto: autorka)

Plieskanie bičom aj štyri živly  

Stmieva sa, nastal čas zapáliť ohne. „Každým rokom túto tradíciu oživujeme, nezapaľujeme oheň sami, ale vždy nám niekto pomôže. Tento rok sme sa rozhodli, že vatry zapália ženy. Preto by som chcel vyzvať štyri horlivé, aby nám pomohli,“ pozýva dobrovoľníčky na zapálenie Jánskych ohňov Peter Bačkor.

O chvíľu už držia v rukách fakle, každá z nich sa vydáva iným smerom. Štyri menšie plamene totiž symbolizovali štyri živly, oheň, vodu, vzduch a zem.

Najskôr zapálili štyri menšie ohne, ktoré symbolizovali štyri živly. (Foto: autorka)

„Odbila deviata hodina, chváľ každý duch Hospodina, Ježiša, jeho syna. Opatrujte svetlo, oheň, aby nebol ľuďom škoden,“ zakričal hlásnik. Zapálil sa prvý menší oheň a plieskal aj bič. Keď horeli všetky štyri ohne, ženy pristúpili k najväčšej vatre. Rozostúpili sa každá na inú stranu, onedlho už horel aj najväčší Jánsky oheň.

Vatru síce nepreskakoval nik, no nejeden sa pri nej odfotografoval. Návštevníci si mohli pochutiť na malom občerstvení. Nechýbali syr, chlieb ani pálenka.

Fotogaléria: 

 

Titulná fotografia: Pálenie Jánskych ohňov v Čutkove. Foto: autorka

Som vyštudovaná žurnalistka. Počas štúdia som pracovala pre regionálne noviny, kde som písala o kultúrno-spoločenskom dianí na Považí. Mám za sebou stáž pre portál aktuality.sk. Zaujímam sa o históriu, kultúru a problémy bežných ľudí z okolia Ružomberka. V RK Magazíne som zástupkyňa šéfredaktorka a web editorka portálu rkmagazin.sk.